۴۵ پروژه بخش کشاورزی خراسان شمالی افتتاح یا کلنگ‌زنی می‌شود

بجنورد- ایرنا- رییس سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی گفت: همزمان با گرامیداشت دهه مبارک فجر ۴۵ پروژه کشاورزی با صرف بیش از هزار و ۳۵۳ میلیارد ریال اعتبار و آورده بخش خصوصی در استان افتتاح و یا کلنگ‌زنی می‌شود.

عبدالله یوسفی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: از مجموع این میزان اعتبار ۸۶۱ میلیارد و ۶۲۸ میلیون ریال از محل اعتبارات دولتی و ۴۹۱ میلیارد و ۴۷۷ میلیون ریال آورده بخش خصوصی است.

وی افزود: با بهره برداری از این طرح ها برای هزار و ۳۸ نفر شغل ایجاد می شود و همچنین پنج هزار و ۵۲۳ خانوار از آن بهره مند خواهند شد.

وی اظهار داشت: از مجموع این طرح ها، پنج طرح آماده کلنگ زنی است که برای اجرایی شدن این طرح ها نیز ۷۹۵ میلیارد ریال اعتبار پیش بیینی شده است، از مجموع این اعتبارات ۵۱۰ میلیارد ریال از محل منابع دولتی و ۲۸۵ میلیارد ریال آورده بخش خصوصی است که منجر به اشتغال ۲۵۰ نفر و هزار و ۱۶۵  خانوار جمعیت بهره بردار می شود.

رییس سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی پروژه های شاخص را شامل سامانه های آبیای نوین دانست و گفت: ۱۵ پروژه آبیاری نوین تجمیعی به مساحت۴۵۱.۴۷ هکتار در سطح استان اجرایی شده است که ۳۶۴ خانوار از مجموع این طرح ها بهره برداری خواهند کرد.

یوسفی افزود: طرح شبکه فرعی آبیاری و زهشکی پایاب سد چری در سطح ۷۰۲ هکتار در شهرستان فاروج،  شبکه فرعی آبیاری و زهشکی پایاب سد چندیر در سطح ۳۴۵ هکتار در راز وجرگلان،  طرح شبکه فرعی آبیاری و زهشکی پایاب سد غلامان در سطح ۵۱۰ هکتار در راز و جرگلان،  ۲ طرح پرورش مرغ ۹۰ هزار قطعه ای در شیروان،  پرورش ماهی ۲۵ تن در سال  مانه و سملقان و بسته بندی عسل ۳۰۰ تن در سال در شهرستان اسفراین از جمله طرح های مهم است.

سهم خراسان شمالی از تولید ناخالص داخلی کشور ۶ دهم درصد در تمامی بخش های اقتصادی است و سهم بخش کشاورزی این استان از تولید ناخالص بخش کشاورزی کشور ۱.۱ درصد است.
خراسان شمالی ۳۴۴ هزار هکتار عرصه کشاورزی دارد که از این میزان ۳۰۰ هزار هکتار زراعی و مابقی باغی است و بیش از ۸۰ هزار بهره بردار بخش کشاورزی در این حوزه فعالیت می کنند،  بیشترین شاغلان استان در بخش کشاورزی اشتغال دارند.   

حدود ۴۴ درصد از جمعیت این استان در روستاها سکونت دارند و ۳۷ تا ۴۲ درصد اشتغال این استان در حوزه کشاورزی است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =

سرخط اخبار استان‌ها