بهره‌برداری از  ۷۸ هزار هکتار زهکشی اراضی استان گلستان آغاز شد

گرگان - ایرنا - رییس جمهوری در قالب پویش ملی جهاد برای جهش تولید صبح امروز پنجشنبه به صورت ویدئو کنفرانس دستور بهره‌برداری از چند طرح کشاورزی استان گلستان را صادر کرد.

 این مراسم به میزبانی استان گلستان در طرح آبخیزداری روستای محمدآباد شهرستان علی آباد با حضور مسعود منصور معاون وزیر جهاد کشاورزی و رییس سازمان جنگل‌ها و مراتع و آبخیزداری کشور ، نماینده مردم علی آبادکتول در مجلس، استاندار گلستان و جمعی از مسوولان محلی برگزار شد.

 طرح‌های بهره برداری شده امروز در استان‌های کشور شامل سه هزار و ۴۱۴ پروژه آبخیزداری، آبخوان‌داری، بیابان‌زدایی و جنگل‌ها در قالب ۹ طرح منابع طبیعی با سرمایه گذاری ۳۶ هزار ۱۹۰ میلیارد ریال است که در نتیجه اجرای آن برای ۶۵ هزار و ۶۱۶ نفر شغل ایجاد شد.

سهم اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان از این طرح‌ها، بهره برداری متمرکز از  ۲۸ پروژه آبخیزداری با هزینه ۲۱۰ میلیارد ریال است .

این پروژه‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری در حوزه‌های آبخیز کردکوی، گرگان، علی آباد، رامیان، آزادشهر، بندرگز، مراوه تپه، گالیکش و کلاله با حجم ۹۹ هزار و ۹۶۱ متر مکعب است.

 با اجرای این پروژه ها هزار و ۳۸۰ فرصت شغلی مستقیم و ۶ هزار و ۳۳۰ فرصت شغلی غیرمستقیم ایجاد خواهد شد.

به گفته کارشناسان اجرای پروژه‌های آبخیزداری در جلوگیری از افت سطح آب‌های زیر زمینی و ذخیره آب، کنترل و رسوب و کاهش خسارات ناشی از سیلاب، حفاظت آب و خاک و جلوگیری از فرسایش و بهبود شرایط زیست محیطی، کاهش خسارت ناشی از خشکسالی و تغذیه سفره‌های زیر زمینی، بهبود اشتغال و ارتقای سطح درآمد روستاییان و آبخیزنشینان و بالا بردن ارزش تفرجگاهی مناطق تحت پوشش پروژه‌های آبخیزداری موثر است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =

سرخط اخبار استان‌ها