استاندار: مدیریت یکپارچه گمرکات مرزی آذربایجان غربی یک ضرورت جدی است

ارومیه- ایرنا- استاندار آذربایجان غربی با اشاره به اینکه مدیریت یکپارچه گمرکات مرزی یک ضرورت جدی برای ارائه خدمات بهتر و توسعه اقدامات در این حوزه است، گفت: برای افزایش ترخیص کالا، کاهش هزینه ها و نیز پرهیز از سردرگمی مردم، سیستم یکپارچه مرزی به طور جدی و کامل باید اجرایی شود.

محمدمهدی شهریاری چهارشنبه شب در نشست با مدیران گمرکی آذربایجان غربی با اشاره به موافقت وزارت صنعت، معدن و تجارت و جهاد کشاورزی با تهاتر سیب و میوه های گرمسیری، تسریع در رویه های گمرکی صادرات سیب را مورد تاکید قرار داد و افزود: نباید کم کاری برخی دستگاه های متولی صدور مجوز در گمرکات به پای گمرک نوشته شود و همه دستگاه های مسوول موظف هستند با استقرار در پایانه های مرزی نسبت به تسهیل در امور مردم از جمله صادرات سیب اقدام کنند.

وی ادامه داد: تجهیز گمرکات به سیستم های هوشمند از جمله "ایکس ری" نقش بسزایی در بهبود فرآیندهای گمرکی دارد.

استاندار آذربایجان غربی پرهیز از اقدامات سلیقه ای، امانت داری و تسهیل فرآیندهای گمرکی از طریق سامانه جامع را مورد اشاره قرار داد و گفت: در برون سپاری برخی فعالیت ها به بخش خصوصی باید ملاحظات مربوطه از جمله اهلیت سرمایه گذار مورد توجه قرار گیرد.

شهریاری ادامه داد: مدیران باید تلاش کنند تا با بهره گیری از تازه ترین اطلاعات و داده های علمی و تخصصی بهترین خدمات را به مراجعان ارائه کنند.

وی گمرکات را ویترین کشور دانست و افزود: آذربایجان غربی با ۹ گمرک فعال از جایگاه ویژه ای در کشور برخوردار است که می طلبد دستگاه های متولی نسبت به تجهیز گمرکات اهتمام جدی داشته باشند.

استاندار آذربایجان با تبریک روز جهانی گمرک و قدردانی از تلاش فعالان این حوزه، ابراز امیدواری کرد تا همه دستگاه های مربوطه در اجرای کامل مدیریت یکپارچه مرزی فعالانه عمل کنند.

در این جلسه ناظر گمرکات استان و برخی مدیران گمرکی گزارشی از اقدامات انجام یافته و مسائل و مشکلات موجود را مطرح نمودند.

آذربایجان غربی ۹ گمرک و پنج بازارچه مرزی فعال دارد و میزان صادرات آن در سال حدود  ۲ میلیارد دلار است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha