تداوم نگاه ایده محور به مسائل محیط زیستی پایتخت

تهران- ایرنا- مدیر کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران گفت: با تدوام نگاه ایده‌محور موجود و فراهم کردن زیرساخت‌های لازم به منظور بهره‌گیری مطلوب از طرح‌های پیشنهادی در مدیریت شهری از پیامدهای ناشی از تغییرات اقلیمی کمک می کند.

به گزارش ایرنا از  اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران؛ شینا انصاری روز چهارشنبه در آیین اختتامیه رویداد بین المللی کلیماتون ٢٠٢٠ اظهار داشت: بر اساس آخرین گزارشات، وضعیت گرمایش زمین و تغییرات اقلیم و ذوب شدن یخ های قطبی بسیار تامل برانگیز است و متأسفانه ایران یکی از قربانیان اصلی تغییرات اقلیمی است که ابعاد آن هنوز به طور کامل بررسی نشده است، از اینرو  برگزاری این‌گونه رویدادها و تلاش برای اثربخش بودن آنها در مدیریت شهری بسیار امیدبخش است.

وی افزود: این رویداد یک رخداد بین‌المللی در زمینه تغییرات اقلیمی و گرمایش جهانی است که در اغلب کشورها در حال اجراست و امسال شهرداری تهران برای سومین سال، اقدام به برگزاری آن کرده و در این خصوص از ظرفیت سازمان‌های مردم‌نهاد استفاده کرده است.

مدیر کل محیط زیست و توسعه پایدار با بیان اینکه با ارائه ایده های بکر، کاربردی و نوآورانه برای رفع مشکلات محیط زیستی می توانیم قدم های اولیه را برداریم گفت: بی شک نمی توان عملکرد و برنامه ریزی مدیریت شهری را بدون توجه به موضوع کاهش گازهای‌گلخانه‌ای و همینطور سازگاری با اثرات تغییر اقلیم و تاب آوری شهرها در نظر گرفت.

انصاری ادامه داد: این برنامه شهرمحور فرصتی برای خلق ایده‌های محلی به منظور رفع و یا کاهش چالش‌های مشترک آب و هوایی فراهم می‌کند. گرچه پیچیدگی شهرها و تمایزات موجود بین شهرهای مختلف، کار جستجوی راه حل های موثر برای رفع مسائل را به امری پرچالش و هراس انگیز برای سیاستگذاران، طراحان و ساکنان شهرها بدل ساخته است، با این حال حرکت در مسیر بهبود کیفیت زیست پذیری شهرها،  از جمله ضروریاتی است که برای کاهش تبعات و پیامدهای آتی ناگزیر، باید در آن گام نهاد.

به گفته وی متأسفانه ایران هم یکی از قربانیان اصلی تغییرات اقلیمی است که ابعاد آن هنوز به طور کامل بررسی نشده است، از اینرو  برگزاری این‌گونه رویدادها و تلاش برای اثربخش بودن آنها در مدیریت شهری بسیار امیدبخش است.

کلیماتون فرصت جدیدی برای کاهش آلاینده هاست

مدیر عامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران گفت: رویداد کلیماتون با ایجاد فضایی جدید فرصت استفاده از خلاقیت و دانش روز را برای حذف و کاهش انواع آلودگی ها از چهره محیط زیست شهرها فراهم می کند.

صدرالدین علیپور نیز در این آیین با اشاره به اینکه سرعت زندگی شهری تخریب محیط زیست را به دنبال دارد، افزود: بطور حتم رویداد کلیماتون می تواند با ایجاد فضایی جدید فرصت استفاده از خلاقیت و دانش روز را برای حذف و کاهش انواع آلودگی ها از چهره محیط زیست شهرها فراهم کند.

وی افزود: این گردهمایی با حضور متفکران و اساتید حوزه محیط زیست برگزار می شود تا این فرصت ایجاد شود که حال شهرها از وضعیت نامناسب به سمت مناسب و بهبود حرکت کند.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند اظهار داشت: شهرداری ها در تمام دنیا به عنوان یک دولت محلی شناخته می شوند که مجموعه اقدام هایشان منجر به بهبود کیفیت زندگی شهروندان می شود از اینرو معتقدم با برگزاری کلیماتون می توانیم به این دولت های محلی فرصت مغتنمی دهیم تا با بهره از خلاقیت های روز در مسیر کاهش انواع آلودگی ها و رفتارهای مخرب زیست محیط گام بردارند.

به گفته علیپور شهرداری تهران نیز با همین هدف کلیماتون ۲۰۲۰ تهران را برگزار و خطاب  به صاحبان ایده های نوین فراخوانی داد تا در زمینه های مختلف محیط زیست شهری با هدف کاهش گازهای گلخانه ای و افزایش تاب آوری شهری در حوزه های تخصصی به ویژه مدیریت پسماند گام های نوینی بردارد چرا که کاهش پسماند و حفظ و ارتقا وضعیت نظافت شهری و جمع آوری زباله ها و تبدیل ای مواد به ماده و انرژی و به طور کلی مدیریت و کاهش حجم دفن پسماند از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

وی به استقبال خوب ایده پردازان در حوزه کاهش پسماند و مدیریت زباله اشاره کرد و گفت: همان طور که شاهد بودیم در کلیماتون ۲۰۲۰ تهران ۲ برنده از ۶ طرح برگزیده این رویداد در حوزه پسماند مطرح شده اند لذا سازمان مدیریت پسماند نیز از این ایده ها استقبال و حمایت خواهد کرد تا منجر به اقدام و اجرا شوند.

معرفی ٦ طرح برگزیده و منتخب

معاون راهبری و هماهنگی اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار از معرفی ٦ طرح برگزیده و منتخب در آئین اختتامیه کلیماتون خبر داد و گفت: در مجموع  ۴ طرح منتخب ۲ طرح در زمینه کاهش پسماند(کاپ)، یک طرح در زمینه توسعه ساختمان سبز و یک طرح در حوزه استفاده بهینه از منابع آبی و بازچرخانی آب و ۲ طرح شایسته تقدیر نیز در حوزه حمل و نقل پایدار و ارتقا کیفیت هوا مطرح شده اند.

عادل خزایی نیز در این رویداد گفت: این رویداد سه روزه به دلیل همزمانی با روزهای تشدید محدودیت ها و بر اساس تاکید ستاد ملی کرونا در روز نخست به صورت آنلاین و در دو روز دهم و یازدهم آذرماه به صورت آفلاین به کار خود ادامه داد که در سومین رویداد بین المللی کلیماتون تمامی چالش ها و محورهای گفت وگو در زمینه محیط زیست شهری طراحی شدند به طوریکه این رویداد در پنج محور و چهار چالش به اجرا درآمد.

وی تصریح کرد: چالش‌های رویداد کلیماتون شهر تهران در پنج چالش مدیریت مصرف انرژی و توسعه انرژی‌های پاک، حمل و نقل پایدار و ارتقاء کیفیت هوا، توسعه ساختمان‌های سبز، استفاده بهینه از منابع آبی و بازچرخانی آب و کاهش پسماند (کاپ) تعریف شد. همچنین چهار رویکرد اصلی نیز برای این رویداد بین المللی مدنظر قرار گرفت که شامل ارتقای نقش زنان و جوانان در مقابله با تغییرات اقلیمی، زندگی حین کرونا و پساکرونا، هوشمندسازی و توسعه فناوری و ترویج سبک زندگی پایدار و ارتقاء مشارکت اجتماعی بود.

به گفته معاون راهبری و هماهنگی اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار در سومین رویداد بین المللی کلیماتون شهر تهران بیش از ٤٠٠ نفر ثبت نام کردند که شرکت‌کنندگان پس از آنکه در هر یک از چالش‌ها و رویکردها و وبینارهای آموزشی و توجیهی شرکت کردند به عضویت یک یا چند تیم تخصصی در چالش‌های پنج گانه درآمدند و شروع به ایده پردازی کردند. در پایان آذرماه پس از دو هفته ایده پردازی شرکت کنندگان تمامی ایده هایی که آماده نگارش بودند تهیه و به دبیرخانه ارسال شدند.

خزایی با اشاره به نحوه داوری رویداد بین المللی کلیماتون تصریح کرد: داورهای راهبردی نیز به صورت همزمان بر نظرات کارشناسان نظارت کرده و پس از  چندین جلسه هم اندیشی داوران به صورت مجازی برگزار شد، داوری های صورت گرفته در سومین رویداد بین المللی کلیماتون شهر تهران بر اساس معیارهای ۱۰ گانه انجام شده است که بر اساس آن سه دسته بندی طرح های برتر، طرح های برگزیده و منتخب و طرح های شایسته تقدیر در نظر گرفته شد.

به گفته وی در نهایت ٤٤ طرح پیشنهادی از فرآیند این رویداد واصل شد و پس از طی مراحل داوری طرح‌ها و ایده‌های برتر انتخاب شدند.

معاون راهبری و هماهنگی اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار  با تاکید بر معیارهای داوری در دو شاخص تخصصی و عمومی اظهار داشت: از مهم ترین این معیارها باید به ارتباط طرح ها با اولویت ها و نیازهای شهر تهران، نوآوری و خلاقیت، قابلیت عملیاتی و اجرایی بودن طرح، منطقی بودن و ارتباط میان اجزای طرح، ارتباط و اثرگذاری طرح، اثرگذاری طرح در کاهش گازهای گلخانه ای و سازگاری با تاب آوری شهری در مواجهه با تغییرات اقلیم شهری اشاره کرد.

خزایی با بیان اینکه رویداد کلیماتون از برجسته‌ترین فعالیت‌های بین‌المللی در حوزه‌های آموزش، کارآفرینی و نوآوری با تأکید بر ارائه ایده‌ها در مواجهه با تغییرات اقلیمی است که در سال ۲۰۱۹ (۱۳۹۸)، علاوه بر شهر تهران، در ۱۴۵ شهر دیگر دنیا  نیز برگزار شد گفت: این رویداد در سال‌ ۲۰۱۷ (۱۳۹۶) نیز توسط اداره کل محیط ‌زیست به مرحله اجرا در آمد.

به گزارش ایرنا،  کلیماتون یک برنامه شهر- محور است که مسیر روشنی را برای ایده‌پردازی و تفکر گروهی، تعامل و اقدام ارائه داده و فرصتی برای شهرها و شهروندان جهت خلق و ایجاد ایده‌های محلی برای چالش‌های مشترک آب و هوایی فراهم می‌کند. هسته اصلی این برنامه یک دورهمی ایده‌پردازی است که در هر شهر توسط سازمان دهندگان محلی طراحی می‌شود.  

سال گذشته در ایران این رویداد بین المللی با مشارکت اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران، سازمان مدیریت پسماند و ستاد سمن های شهر تهران با محوریت کاهش تولید پسماند برگزار شد که طرح برگزیده این رویداد تحت عنوان «کیسه‌های پایدار هوشمند» نیز در گروه هزار طرح برتر در سراسر دنیا قرار گرفت.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =