حریرچی: نمایشگاه های بهاره برگزار نمی‌شود

تهران- ایرنا- ایرج حریرچی معاون کل وزیر بهداشت با بیان این‌که امسال با توجه به شرایط کرونایی کشور نمایشگاه‌های بهاره برگزار نمی‌شود، گفت: مردم در این شرایط بهتر است خریدهای خود را به صورت اینترنتی انجام دهند.

به گزارش چهارشنبه شب خبرنگار ایرنا، حریرچی چهارشنبه شب با حضور در یک برنامه زنده تلویزیونی درخصوص ضرورت رعایت دستورالعمل‌ها برای پیشگیری از موج چهارم کرونا، افزود: روند نزولی فعلی ایجاد شده در شیوع کرونا، محصول همکاری مردم و اجرای طرح شهید سلیمانی است.

وی با اشاره به این‌که نگران جهش ویروس در داخل کشور و ورود آن از کشورهای دیگر هستیم، گفت: علاوه بر پروازهای هوایی دستورالعمل‌های جدیدی به مرزهای زمینی صادر کرده‌ایم لذا به دنبال اتخاذ تصمیم‌های سختگیرانه نسبت به ورود مسافر از کشورهای دیگر هستیم.

معاون کل وزیر بهداشت با اشاره به اینکه اوضاع بیماری در همه استان‌ها روند کاملا نزولی دارد، افزود: این دستاوردی که به وجود آمده حاصل همکاری مردم از اواخر آبان و آذر ماه است و همچنین طرح کنترل هوشمند بازوی اجرایی دولت است.

حریرچی در ادامه با بیان این‌که بررسی‌های ماهواره‌ای نشان می‌دهد، سطح تردد مردم بسیار بالاست، گفت: در سطح شهر به خصوص در کلان‌شهرها  دستورالعمل های بهداشتی رعایت نمی‌شود، خیلی به کرونا نباید منّت بگذاریم که دستورالعمل‌ها را رعایت می‌کنیم، رعایت دستورالعمل‌ها در شهر تهران که الگو است از ۸۱ درصد نزول کرده است، شاخص بسیار مهم دیگری وجود دارد، میزان تردد مردم در سطح اجتماع با حرکت موبایل‌ها از طریق ماهواره سنجیده می‌شود.

وی با اشاره به ضرورت رعایت دستورالعمل‌ها برای پیشگیری از موج چهارم کرونا، افزود: ما نگران رفتار مردم، صنوف و دستگاه‌های مختلف هستیم، نهاد دولت و ملت در این موضوع می‌تواند تاثیرگذار باشند، ممکن است ویروس موجود انتشار بیشتری پیدا کند لذا نباید این موضوع را فراموش کرد، این ویروس در کشور ما ۱۱ ماه است که حضور دارد و جهش چندان مهمی را انجام نداده است، اما در کشورهایی مانند انگلیس، برزیل و آفریقای جنوبی شاهد جهش ویروس بوده ایم.

او ادامه داد: امیدواریم که برخی محدودیت‌ها و تغییرات شنبه به تصویب برسند که در نتیجه محدودیت‌های بیشتری را در شهرهای زرد سیاحتی و زیارتی و برخی از استان‌های شمالی و جنوبی در تعطیلات پیش رو خواهیم داشت.

وی با تاکید براین‌که مراسم جشن پیروزی انقلاب امسال غیرحضوری برگزار می‌شود، تصریح کرد: با توجه به این‌که ۲۲ بهمن امسال روز چهارشنبه است، از هموطنان درخواست داریم در این ایام مسافرت نروند.

حریرچی همچنین درخصوص پیش بینی‌ها از آینده ویروس کرونا، گفت: پیش بینی‌هابر اساس روند بیماری متغییر است و درواقع روند نزولی امروزه ابتلا به کرونا، پیش بینی نزولی بودن ابتلا در آینده را خواهد داشت اما در صورتی که آمار مرگ و میر و میزان ابتلا به علت ساده انگاری مردم افزایش یابد میتوان گفت روند صعودی را در آینده خواهیم داشت.

وی با تاکید براین‌که این ویروس بشدت یک ویروس غافلگیر کننده است، افزود: کنترل کرونا بستگی به رفتار مردم در رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی و همچنین رفتار مسئولان در اعمال تصمیم‌ها دارد.

حریرچی تصریح کرد: احتمال اینکه ویروس در داخل کشور حرکت قابل توجه داشته باشد وجود دارد، معمولا تجربه نشان می‌دهد که این ویروس به طرف بدتر شدن و تهاجمی‌تر شدن و همچنین انتشار سریع‌تر پیش می‌رود، متاسفانه در شهر تهران رعایت دستورالعمل‌ها از ۸۲ درصد به ۳۹ درصد رسیده است و این یعنی خطر بازگشت دوباره بیماری کرونا وجود دارد.

او ادامه داد: ما نگران جهش ویروس در داخل کشور هستیم، در ۲۴ ساعت گذشته ۱۲ نفر از کشور امارات وارد دانمارک شدند که همه آن‌ها ویروس آفریقای جنوبی را داشتند لذا کشورهای اروپایی از این مسیر سفرهایشان را کنسل کردند، ما علاوه بر پروازهای هوایی نگران مرزهایمان هستیم و لذا در این رابطه دستورالعمل‌های جدید صادر شده است، استان‌های مرزی باید مراقب باشند، در مرزهایی مانند عراق، پاکستان و افغانستان باید پروتکل‌ها به دقت رعایت شود و مردم بیشتر مراقب باشند.

معاون کل وزیر بهداشت با اشاره به اینکه تصمیم‌های سخت گیرانه تری را در خصوص ورود افراد از خارج از کشور در پیش گرفته‌ایم، گفت: کسانی که از خارج وارد می‌شوند باید تست پی سی آر منفی داشته باشند لذا سلامت ۸۴ میلیون ایرانی برای ما بسیار حائز اهمیت است، اگر تست پی سی آر منفی در مبدا و در مقصد منفی بود، فرد باید دو هفته در قرنطینه بماند.

حریرچی در ادامه افزود: عدم رعایت دستورالعمل‌ها نشان می‌دهد که از لحاظ فرهنگی مشکلات بسیار زیادی در کشورهای اروپایی ایجاد شده است و وضعیت انگلیس، آلمان، فرانسه، ایتالیا و اسپانیا مشهود است.

معاون کل وزیر بهداشت ضمن توصیه به مردم به رعایت دستورالعمل‌ها و خودداری از تجمع و تردد غیرضروری و اجتناب از حضور در مکان‌های بدون تهویه مناسب، گفت: اگر این یکی دو ماهی که از زمستان مانده را بتوانیم به سلامت بگذرانیم و روند کاهش بیماری ادامه داشته باشد، مردم ایام عید را می‌توانند آزادتر و آسوده‌تر بگذرانند در غیر این صورت به ناچار باز مجبور به اعمال محدودیت‌ها خواهیم شد.

او گفت: با هدف شناسایی بیماران بیشتر و قرنطینه آن‌ها و قطع زنجیره بیماری، ما تست گیری را بیشتر خواهیم کرد و در انجام تست جهش خیلی زیادی خواهیم داشت و در مراکز تجمع و محل‌های شلوغ مثل بازارها و مترو تست رایگان خواهیم گرفت.

حریرچی با اشاره به اینکه تغییرات شیوه نامه‌های بهداشتی بر اساس رنگ بندی استان‌ها را به زودی اعلام می‌کنیم، افزود: محدودیت‌های بیشتری برای تعطیلات پیش رو اعمال خواهیم کرد.

معاون کل وزیر بهداشت همچنین با بیان اینکه این ویروس آدم ضایع کن است، چون پیش بینی هایش بر اساس روند بیماری متغیر است، گفت: هدف از انجام تست قطع زنجیره انتقال ویروس است که با قرنطینه صددرصدی رخ می‌دهد. افراد دیگر خانواده نباید بیمار شوند، زیرا فردی که بیمار است باید قرنطینه را به صورت صد در صدی رعایت کند.

حریرچی با اشاره به تبعیض در توزیع واکسن در جهان و توخالی بودن شعارهای کشورهای غربی، افزود: جمهوری اسلامی هوشمندانه تصمیم گرفت که خودش واکسن تولید کند و ما به لحاظ تولید بر اساس پلتفورم‌ها و روش‌های مختلف، فناوری لازم را داریم و حتی اگر ویروس جهش کند در فاصله کوتاهی امکان تولید واکسن مناسب نیز وجود دارد.

او با بیان این که عامل اصلی مقابله با کرونا که همه جهان به آن امید بسته اند، موضوع ایمنی مردم از طریق واکسیناسیون است، گفت: ما قدم‌های خیلی خوبی برای ساخت واکسن برداشته ایم و دو اقدام دیگر یکی اجرای محدودیت‌ها و دیگری کنترل‌های هوشمند را در پیش گرفته ایم لذا بیماریابی و قرنطینه هدف اصلی طرح بسیار خوب شهید سلیمانی است.

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha