۸ بهمن ۱۳۹۹،‏ ۲۱:۳۴
کد خبرنگار: 863
کد خبر: 84201722
۰ نفر

برچسب‌ها

باقری کنی: شهدا نام ملت ایران را ماندگار کردند

تهران- ایرنا- دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی با بیان اینکه شهدای کلیمی مانند تمامی شهدای کشورمان متعلق به ملت ایران هستند، گفت: این عزیزان گرانقدر نام ملت ایران را در زمانی که تمام دنیا به پشتیبانی از صدام برخاسته بود، ماندگار کردند.

به گزارش چهارشنبه شب ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، علی باقری‌کنی عصر امروز با حضور در منزل خواهر شهید «فریبرز موریم» شهید جامعه کلیمیان، ضمن تقدیر و گرامیداشت یاد شهدای جنگ تحمیلی، افزود: با وجود اینکه جنگ خسارات زیادی برای کشورمان در پی داشت اما آزمایشگاهی بزرگ برای نقش‌آفرینی و سرافرازی هم‌وطنانی بود که برای دفاع از منافع ملی و تمامیت ارضی کشورمان، از جان، مال و ناموس خود ایثارگونه گذشتند.

وی با تاکید بر اینکه اگر جنگ صدمات زیادی به ملت ایران وارد کرد اما برکاتی نیز به همراه داشته، گفت: اگر ما مقتدرانه جلوی قدرت های زورگوی دنیا ایستاده‌ایم و آنها هیچ غلطی نمی‌توانند بکنند ناشی از همان ایستادگی‌ها و غرورآفرینی‌ها در عرصه جنگ است.

دبیر ستاد حقوق بشر خطاب به خواهر این شهید گرانقدر کلیمی، افزود: از خود گذشتگی که امثال برادر شهید شما انجام دادند فقط دفاع از تمامیت ارضی ایران نبود بلکه پایه‌گذاری یک دفاع و بازدارندگی پایدار در مقابل دشمنان بود و خون آنها بهای صیانت از امنیت و استقلال کشورمان است.

وی با بیان اینکه قطعا نام شهدا در تاریخ ایران درخشان است، اذعان کرد: شهدا برنده و پیروز سند ارزشمند تاریخ ایران هستند که شما میزبان یکی از این افتخارات هستید. شما یک تفاوت ماهوی با سایر افرادی که در این کشور زندگی می کنند دارید شما میراث دار گنجینه‌ای ارزشمند به خاطر این قرابت هستید و این مسوولیت شما را بیشتر می‌کند چون نگاه‌ها به عنوان مادر و خواهر شهید به شما است.

او ادامه داد: شهید «فریبرز موریم» و تمامی شهدا، شهیدانی متعلق به تمام ملت ایران هستند و این عزیزان گرانقدر نام ملت ایران را در زمانی که تمام دنیا به پشتیبانی از صدام برخاسته بود، ماندگار کردند.

معاون امور بین الملل رئیس قوه قضائیه در ادامه با تاکید بر اینکه ما هر دو مسوولیت سنگینی بر عهده داریم، تصریح کرد: مسوولیت ما صیانت از شما و مسیر شهید شما است. امیدوارم همه ما با شناخت مسوولیت شناسی درست راه این شهدا را ادامه دهیم و اگر این چنین بشود ایران را بیمه کردیم. مسوولیت بعدی ما این است که زحمات شما را پاس داریم و با احترام به صبر و پایداری و ایستادگی شما از حقوق شما صیانت کنیم.

وی در ادامه با اشاره به جنگ عراق و افغانستان، گفت: دو کشور عراق و افغانستان مورد حمله آمریکا قرار گرفتند و اشغال شدند اما جمهوری اسلامی ایران پس از جنگ تحمیلی سرافرازانه ایستاد و دشمنان جرات نکردند یک وجب از خاک کشورمان را اشغال کنند و این ثمره خون برادر شهید شما بوده و ما وام دارشهدا تا ابد خواهیم بود.

باقری‌کنی با بیان اینکه نباید اجازه دهیم میراث این شهدا دچار تحریف شود، یادآور شد: هدف شهدا هدفی متعالی است؛ آنها خود این راه را انتخاب کردند و این انتخاب ارزشمند در جهت صیانت از مردم و آرمان‌ها و تمدن یک ملت است. همه ما در هر مذهب و دینی و تفکر اجتماعی و سیاسی باشیم در مقابل این شهدا سر تعظیم فرود می‌آوریم. یکی از مصادیق بارز آن هم زمان شهادت و در تشییع پیکر پاک شهید سلیمانی و سالگرد او به نمایش گذاشته شد و نشان داد که مردم هوشمندانه مخلص افرادی هستند که خود را وقف یک هدف متعالی کردند.

در ادامه این دیدار همایون سامه یح نجف‌آبادی نماینده کلیمیان در مجلس شورای اسلامی، گفت: جامعه اقلیت های دینی و جامعه ایرانیان کلیمی خود را از جامعه ایران جدا نمی دانند و دوش به دوش هموطنان خود در جنگ تحمیلی و دفاع مقدس با دشمنان این مرز و بوم جنگیده و جان خود را فدای کشورمان کرده اند.

خواهر این شهید گرانقدر نیز در ادامه تاریخچه‌ای از زندگی خانواده خود در قصر شیرین بازگو کرد و افزود: پس از اشغال قصر شیرین توسط رژیم صدام، عراقی‌ها تمام مردم را در میدان جمع کردند و گفتند باید بروید سرپل ذهاب و دیگر نمی‌توانید به خانه خود بازگردید . زن و مردو بچه را آواره کوچه و خیابان بدون هیچ وسیله ای کردند. دشمنان این مرز و بوم باید بدانند که کلیمی و مسیحی و ارمنی و مسلمان همه در کنار هم از آرمان های کشورمان تا آخرین لحظه خون خود دفاع خواهیم کرد.

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 15 =