آیت‌الله جوادی آملی: زنان می‌توانند مرجعیت علمی و معنوی داشته باشند

قم – ایرنا - آیت‌الله عبدالله جوادی آملی از مراجع تقلید با اشاره به تساوی مردان و زنان در بهره گیری از معارف ناب اسلام گفت: زنان می‌توانند مرجعیت علمی و معنوی، به ویژه برای بانوان داشته باشند.

به گزارش چهارشنبه شب مرکز خبر حوزه، وی در دیدار حجت الاسلام والمسلمین عبدالکریم بهجت پور مدیر حوزه های علمیه خواهران، با تاکید بر اینکه ما نیازمند عاطفه و لطافت روحی بانوان در جامعه هستیم افزود: عدم وجود مادر در خانه، بسیار سنگین‌تر از نبود پدر است و باید بانوان را با همین روحیه لطیف و پر از عاطفه تربیت کرد.

وی با استناد به آیه ای از قرآن کریم به نقش بزرگ و ارزشمند نعمت عقل اشاره کرد و گفت: این عقل در تمام انسان‌ها وجود دارد و میان مرد و زن در این زمینه تفاوتی وجود ندارد.

این مرجع تقلید ادامه داد: تفاوت زنان و مردان، در جسم آن‌هاست که مربوط به ماده است و این تفاوت در ماده، در تمام موجودات اعم از حیوانات و گیاهان نیز وجود دارد؛ اما آنچه مایه ارزش انسان است، همان عقل اوست و این بشر است که باید از عقل خود به خوبی بهره بگیرد.

آیت الله جوادی آملی تصریح کرد: تفاوت‌های مادی و جسمی مردان و زنان بسیار بی‌ارزش است و آنچه حقیقت انسان را شکل می‌دهد، همان عقل اوست که هدایت‌گر است و همین عقل است که زمینه ثواب و عقاب را برای انسان ایجاد می‌کند.

وی تصریح کرد: حوزه های علمیه خواهران باید سعی کنند میزان رشد علمی، عقلی و معنوی طلاب را بالا برده و کاری کنید تا متعادل تربیت شوند و از گزند خرافه گرایی مصون باشند و در این مسیر احادیث جعلی را بشناسند و سراغ منابع بی اساس نروند.

این مرجع تقلید، با تاکید بر ضرورت توجه طلاب به اخلاق، معنویت و تهذیب، ادامه داد: انسان، خواهان لذت است و ما اگر معارف و حِکَم جذاب به افراد ارائه دهیم، دیگر سراغ لذت‌های سخیف و پست نمی‌روند. شیرینی مطالب علمی و معارف بلند دینی، مایه نشاط و تعالی روح بشر است و زن و مرد باید از این معارف ارزشمند بهره بگیرند.

آیت الله جوادی آملی تصریح کرد: مسائلی از جمله رسالت، امامت، خلافت و قضاوت همه از امور اجرایی هستند، ولی ولایت پیامبر(ص) و امام(ع) از امور اجرایی نیست، لذا وجود نازنین حضرت زهرا(س) هم از آن بهره دارند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha