تعداد کشتی‌گیران در کشور به ۸۰۰ هزار نفر افزایش می‌یابد

اردبیل - ایرنا - رئیس فدراسیون کشتی گفت: طبق "سند توسعه کشتی" تعداد کشتی‌گیران کشور تا هشت سال آینده به ۸۰۰ هزار نفر افزایش می‌یابد.

به گزارش ایرنا، علیرضا دبیر روز چهارشنبه در جلسه هم‌اندیشی با جامعه کشتی استان اردبیل با بیان اینکه "سند توسعه کشتی" کشور تدوین و رونمایی شده است، افزود: این سند با حضور کارشناسان زبده، صاحبنظران و مراکز علمی و در مورد برنامه‌های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت، شامل هدف‌گذاری کشتی در بازی‌های المپیک ۲۰۲۱، ۲۰۲۴ و ۲۰۲۸، جایگاه کشتی آزاد و فرنگی ایران در رده‌های سنی مختلف در رقابت‌های جهانی در سال‌های آینده و برنامه و فعالیت‌های مرتبط، به منظور تحقق هدف‌های تعیین شده برای هشت سال پیش روی کشتی کشور تدوین شده است.

وی با بیان اینکه سند توسعه کشتی در هشت حوزه و به صورت علمی تدوین شده است، اظهارکرد: با رونمایی از این طرح کشتی کشور دارای یک سند توسعه برای هشت سال آینده بوده و به صورت مستند و مکتوب، به عنوان راهکاری برای اجرای برنامه کشتی در دسترس هیات‌های کشتی تمامی استان‌ها و علاقه‌مندان قرار گرفته است.

او با اشاره به اینکه هم‌اکنون حدود ۴۰ هزار نفر ورزشکار در رشته ورزشی کشتی در کشور فعالیت می‌کنند، بیان کرد: بر اساس این طرح در سال ۲۰۲۸ جمعیت کشتی‌گیران کشور به ۸۰۰ هزار نفر افزایش خواهد یافت.

وی با بیان اینکه در سال‌های گذشته نگاه در کشتی، بر اساس جام جهانی بوده است، اضافه کرد: بر اساس این سند کشتی المپیک‌محور شده و هدف قهرمانی در بازی‌های المپیک سال ۲۰۲۸ است و بازی‌های آسیایی، قهرمانی جهان و مسابقات جام جهانی به ترتیب دیگر اولویت‌های کشتی در این سند است.

وی ادامه داد: وقت نگذاشتن روسای هیات کشتی برخی از استان‌ها و وجود مربیانی که سواد فنی لازم را ندارند یکی از مشکلات و چالش‌های بسیار مهم کشتی است و برای همین فدارسیون کشتی آماده اعزام مربی و داور به تمامی استان‌های کشور برای برگزاری کلاس‌های آموزشی با هدف ارتقای سطح دانش مربیان و داوران است.

رئیس فدراسیون کشتی با اشاره به اینکه حال کشتی اردبیل خوب نیست، گفت: بزرگترین مشکل کشتی استان اردبیل عدم وجود همدلی و دعواهای الکی است که به ضرر کشتی منطقه تمام می‌شود.

دبیر افزود: استان اردبیل دارای قابلیت‌های و پتانسیل‌های زیادی در تمامی زمینه‌ها بویژه رشته ورزشی کشتی است، به طوری که اردبیل در دهه‌های گذشته و نه چندان دور قطب کشتی فرنگی کشور بوده و بیشتر اعضای تیم ملی از ورزشکاران این استان بود.

 وی اظهارکرد: با گذشت و اخلاق‌مداری، اتحاد و همدلی و با استفاده از تجربه تمامی پیشکسوتان، دلسوزان و خاک‌خوردگان اردبیل در آینده نزدیک به جایگاه حقیقی خود در رشته ورزشی کشتی خواهد رسید. 

در این جلسه هم‌اندیشی اعضای هیات رئیسه هیات کشتی استان اردبیل، مربیان، داوران و روسای هیات شهرستان‌های استان و پیشکسوتان و کشتی‌گیران نقطه نظرات و مشکلات و چالش‌های کشتی را بیان کردند و رئیس فدراسیون کشتی و مدیرکل ورزش و جوانان استان قول رفع برخی از کمبودها را به آنها دادند. 

به گزارش ایرنا، رئیس فدراسیون کشتی در جریان سفر ۲ روزه به اردبیل در کنار دیدار با اهالی کشتی در نشست با مسئولان استان وضعیت این رشته در استان را بررسی خواهد کرد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 5 =