۸ بهمن ۱۳۹۹،‏ ۲۰:۱۵
کد خبرنگار: 986
کد خبر: 84201666
۰ نفر

برچسب‌ها

تندباد در راه اردبیل است

اردبیل - ایرنا- تندباد از نخستین ساعات بامداد پنجشنبه اردبیل و دیگر شهرستان‌های واقع در پهنه مرکزی این استان را در بر می‌گیرد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، نقشه‌های همدیدی نشانگر استقرار تدریجی مرکز کم فشار بر فراز پهنه آبی خزر و شمالغرب ایران است که برآیند این الگو وقوع توفان در بعضی از این نقاط و به خصوص شهرستان‌های اردبیل، سرعین، نمین،مشکین شهر، نیر و گرمی است.

باتوجه به شیب فشاری ایجاد شده بر فراز منطقه انتظار می‌رود بیشینه سرعت باد در بعضی از این نقاط  گاهی از 100  کیلومتر در ساعت فراتر رود.

مدیرکل مدیریت بحران استان اردبیل با استناد به اطلاعیه سطح زرد هواشناسی مبنی بر بروز هوای توفانی و پس از آن برف و باران در نقاطی از این استان از ساکنان منطقه خواست موارد احتیاط و ایمنی را رعایت کنند.

فرهاد عبدالعلی‌پور اجتناب از سفرهای غیرضروری ،پرهیز از کوهنوردی و بیابان نوردی ، بازبینی استحکام تابلوها،بیلبوردها و سازه‌ها را برای ساعات توفانی و نیز همراه داشتن زنجیرچرخ و تجهیزات کامل زمستانی در صورت ضرورت سفر، رانندگی با سرعت مطمئنه، بررسی درجه حرارت مکان‌های حساس به سرما و صرفه‌جویی در مصرف گاز و برق را برای روزهای سرد و برفی ازجمله این موارد دانست.  

در شامگاه چهارشنبه آسمان اردبیل اندکی ابری و دما پنج درجه سانتیگراد بالای صفر است و باد با بیشینه سرعت 45 کیلومتر در ساعت از جانب جنوب غرب می‌وزد.   

اردبیل به خاطر موقعیت خاص جغرافیایی هوای بسیار متغیر دارد. این تندباد که اغلب طی نیمه دوم سال از جانب جنوبغرب می وزد در منطقه اردبیل به گرمیج و در مناطق آذری زبان غرب گیلان به گرمش موسوم است. ساکنان پهنه مرکزی استان اردبیل درطول تاریخ در بعضی سال‌ها از رهگذر تشدید این پدیده گاهی متحمل خسارات و تلفاتی شده‌اند.  

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 7 =