شهرداری بجنورد شست‌وشوی معابر را از سر گرفت

بجنورد-ایرنا- معاون خدمات شهری شهرداری بجنورد گفت: نیروهای خدماتی شست‌وشوی آثار شن و نمک پاشیده شده در معابر را از سرگرفته‌اند تا مرهمی بر مشکل آلودگی هوای مرکز استان باشد.

مجید شادکام روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه گرد و غبار ناشی از شن و نمک پاشیده در معابر شهر، یکی از علت های آلودگی هوا اعلام شده است گفت: شست و شوی معابر در برخی مناطق آغاز شده است.

وی افزود: با توجه به سرمای هوا، امکان شست و شوی خیابان ها در روزهای نخست پس از پایان بارندگی نبود زیرا سرمای هوا سبب یخ بستن و لغزندگی معابر می شد اما اکنون در برخی معابر آفتاب گیر، شست و شو انجام می شود.

وی گفت: با خشک شدن گِل ها و شن و نمک پاشیده در شهر، با تردد خودروها گرد و خاک بلند می شود از این رو رفت روب و شست و شو در حال انجام است و تا چند روز آتی ادامه دارد.

معاون خدمات شهری شهرداری بجنورد درباره برخی ادعاها مبنی بر وجود خاک زیاد در شن و ماسه های پاشیده در شهر اظهار داشت: این موضوع صحت ندارد، شن و ماسه ها بر اساس استانداردها تهیه و در معابر پاشیده می شود. 

هوای بجنورد ناسالم برای گروه های حساس

کارشناس پایش اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی گفت: هوای بجنورد مرکز استان امروز برای گروههای حساس ناسالم گزارش شده است.

جواد عمارلو با بیان اینکه در ۲ روز پیاپی، شاخص کیفیت هوا در بجنورد به وضعیت ناسالم برای تمام گروها رسید اظهار داشت: امروز با اندکی کاهش در میزان آلودگی، شاخص کیفیت هوا به ۱۴۳ رسیده است.

وی افزود: پدیده وارونگی دمایی و پایداری هوا سبب افزایش غلظت آلاینده ها شده است. 

در شاخص سنجش هوا وضعیت صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای تمام گروه های سنی، ۲۰۱ تا ۳۰۰ خیلی ناسالم و بیش از ۳۰۰ خطرناک و بحرانی است.

هوای بجنورد در ۳۰ دی ماه گذشته پس از ۹ روز قرار گرفتن در وضعیت ناسالم برای گروه های حساس یا تمام گروه ها، سالم شد اما از  سه روز گذشه به چرخه ناسالم بازگشته است.

کارشناسان می گویند گرد و غبار، علت مهم آلودگی هوای بجنورد است، اطراف شهر بجنورد عرصه فعالیت سنگ شکن ها، کارخانه آسفالت و دیگر واحدهای آلاینده است.

با توجه به کاسه ای بودن شهر بجنورد، در صورت بروز مشکل در آلودگی هوا، رفع آن مشکل است، از این رو باید اقدامات پیشگیرانه، مورد توجه باشد.

آلودگی هوای خراسان شمالی تنها در یک نقطه از بجنورد قابل سنجش و اندازه گیری است و تنها ایستگاه سنجش آلودگی هوای استان در جوار اداره کل حفاظت محیط زیست مستقر است.

هواشناسی خراسان شمالی برای این هفته جوی پایدار برای مناطق مختلف پیش بینی کرده است.  

استان ۸۶۳ هزار نفری خراسان شمالی در شمال شرق  کشور واقع است. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha