گفت‌وگوی بین ادیان محوردیدار نمایندگان ایران وکلیسای ارتدوکس دراسپانیا

مادرید - ایرنا - محمد مهدی احمدی رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران با نیکلاوس ماتی عبد الاحد، اسقف و نماینده کلیسای ارتودوکس سریانی سوریه در اسپانیا دیدار و درباره گفتگوهای بین دینی تبادل نظر کردند.

به گزارش ایرنا، در این دیدار که روز سه‌شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۹ در محل رایزن فرهنگی کشورمان برگزار شد، احمدی ضمن خوشامدگویی به طرف مقابل، گفت که مردم سوریه برادران ما هستند و هرجا باشند ما آنها را کنار خودمان می بینیم. دوست داریم در اسپانیا هم بتوانیم با هم و در کنار هم برنامه هایی فرهنگی داشته باشیم.

 وی تاکید کرد اسلام و مسیحیت دین های صلح هستند و می‌کوشند که از منظر خوبی و زیبایی به جهان بنگرند. وی سپس با اشاره به حکایت مشهوری از حضرت مسیح (ع) گفت نقل است که مسیح و حواریون از راهی می گذشتند، سگ مرده ای را دیدند. حواریون گفتند این جنازه چه بوی تعفنی می دهد. مسیح اما گفت که ببینید چه دندان های سفید و زیبایی دارد. این یعنی نگاه به جهان از منظر زیبایی. پیامبر اسلام نیز جمله مشهوری دارد که می گوید اگر مسلمانی فریاد کمک خواستن انسانی را بشنود و به کمک او نشتابد مسلمان نیست. این ها هردو نگاه هایی مبتنی بر آرامش و صلح در جهان هستند.

احمدی در بخش دیگری از صحبت های خود ضمن اشاره به فضای بدبینی و هراسی که از سوی آمریکا علیه ایران ایجاد شده است بیان کرد که دلیل این کار منافعی است که آمریکا در منطقه ما دنبال می کند. اگر در مقابل آمریکا نایستاده بودیم آمریکا هم این تبلیغات منفی را انجام نمی داد.

وی در این رابطه به داستان ضربت خوردن حضرت امیر المومنین (ع) اشاره کرد و گفت وقتی علی (ع) در محراب با ضرب شمشیر زخمی شد به گونه ای که خون از صورت مبارکش جاری بود، و شمشیر نیز به زهر آغشته بود، برای او طعامی آوردند و او اولین چیزی که گفت این بود که نیمی از این غذا را برای ابن ملجم ببرید. مبادا که او گرسنه بماند.

رایزنی کشورمان یادآور شد؛ نگاه پیشوایان دینی ما اینچنین همراه با رحمت است حتی به افرادی که با تعریف امروز تروریست نام می گیرند.

وی ادامه داد: پیامبر اسلام نیز وقتی ابوسفیان به صورت آن حضرت مدفوع گوسفند پرت کرد و سپس در خانه اش مخفی شد، اعلام داشت که او را بخشیده و پیام فرستاد که به او بگویید از خانه اش بیرون بیاید و هراسان نباشد. چطور ممکن است چنین دینی با چنین الگوهایی که در آن بزرگانش به دشمن خود رحم می کنند، تروریست باشد؟

نیکلاوس ماتی نیز پس ابراز خرسندی از ملاقات با مقام ایرانی گفت خوشحالم که اینجا هستم و شما من را برای این ملاقات دعوت کردید. این یک قدم مهم است تا در اسپانیا بدانند که همزیستی بین اسلام و مسیحیت به هیچ عنوان امری غیرممکن نیست.

او در ادامه صحبت هایش به تصور نادرست مردم در غرب از دین اسلام اشاره کرد و گفت ایده ای در این کشور وجود دارد که اسلام دشمن مسیحیت و مخالف آن است و نسبت به مسیحیان خشونت می ورزد. این ایده اشتباهی است. ما در سوریه هرگز چنین مشکلی نداشتیم. ما با اسلام و در کنار اسلام قرن ها زندگی کرده ایم. همیشه شعار ما این بوده که دین برای خداست و وطن برای همه. هر کس حق دارد هرجور می خواهد خداوند را عبادت کند.

آقای ماتی در ادامه سخنانش به ایران اشاره کرد و گفت من سال هاست که درباره ایران مطالعه می کنم و می دانم که مسیحیان در ایران در صلح و آرامش زندگی می کنند. اما متاسفانه در غرب ذهنیتی نادرست از اسلام دارند و از آن یک غول ساخته اند. همانطور که بعد از جنگ سوریه نیز تصویری نادرست از بشار اسد داده اند مبنی بر اینکه رئیس جمهور سوریه مردم خود را می کشد. من فردی مذهبی هستم. مرد سیاست نیستم. اما به عنوان یک مرد مذهبی باید حقیقت را بگویم. مسلمان و مسیحی در ایران و سوریه در ارامش کامل با هم زندگی می کنند.

او سپس به خاطره‌ای از یکی از دوستان کشیش خود اشاره کرد که برای مراسمی به ایران دعوت شده بود. وقتی که برگشت و برای من از رخدادها و برخوردهای سفر خود گفت به او گفتم من غبطه می خورم که در این سفر همراه تو نبودم. زیرا من هم پیش از این تحت تاثیر حرف ها و کلیشه هایی بودم که می گفت ایران یک کشور بسته است.

اسقف کلیسای ارتدوکس سوریه در بخش دیگری از صحبت های خود به مقام حضرت علی(ع) اشاره کرد و گفت من درباره علی(ع) مطالعه کرده ام. او مردی بزرگ و عادل بود. افراد قدرت طلب او و دو فرزندش را به شهادت رساندند. در حالیکه او مقامی کمتر از مقام پیامبر نداشت. او حتی از آینده نیز خبر داده بود. این را من در کلمات او که امروز به ما رسیده اند دیده ام و خوانده ام. به همین دلیل است که امروز نیز افراد قدرت طلب نمی خواهند دو کشوری که به شخصیت علی(ع) نزدیک اند، قدرتمند و در آرامش باشند. علویان در سوریه و شیعیان در ایران می خواهند جامعه ای بر اساس نگاه علی (ع) بنا کنند و قدرت طلبان این را نمی خواهند. برای همین نیز ما مسیحیان خود را به مکتب علی(ع) نزدیکتر می بینیم تا به مکاتب اهل سنت.

در پایان این دیدار هردوطرف برای انجام برنامه های مشترک و گفتگوهای بین دینی در آینده ابراز آمادگی کردند و مقرر شد تا در جلسات و دیدارهای آینده جزئیات برنامه های فرهنگی مشترک را اعلام نمایند.         

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =