مازندران ۲۱هزار تن پرتقال بازار شب عید کشور را تامین کرد

ساری - ایرنا - معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار مازندران گفت که طبق برنامه‌ریزی های انجام شده ۲۱ هزار تن پرتقال مورد نیاز تنظیم بازار ۳۱ استان کشور در این استان تامین شده است.

به گزارش روز چهارشنبه روابط عمومی استانداری مازندران ، حسن خیریانپور در جلسه ستاد تنظیم بازار استان افزود:  ستاد تنظیم بازار قیمت خرید هرکیلوگرم پرتقال مازندران برای شب عید در کف کامیون را ۱۰۵ هزار ریال اعلام کرده است.

این قیمت برای تحویل کف کامیون در مازندران تعیین شده است به این معنی که تمامی هزینه‌های تبعی مانند شست و شو ، سورتینگ ، سردخانه و حمل‌ونقل و بازرسی از باغ تا انبار بر عهده فروشنده است و هزینه های پس از تحویل کف کامیون در مازندران را هم خریدار تقبل می کند.

خرید تضمینی میوه شب عید یکی از سیاست های دولت است که در چند سال اخیر از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت و با همکاری وزارت جهاد کشاورزی اجرایی می شود.

مسئولان مازندران معتقدند اگر چه قیمت ستاد تنظیم بازار به نسبت سال گذشته حدود یک و نیم برابر بیشتر است ، اما در مجموع با مدیریت صحیح باغداران و حذف واسطه ها قیمت این محصول در سر باغ و بازار مصرف منطق اقتصادی پیدا کرده است و به طور یقین با توجه به مقدار تولید و عرضه ، قیمت نهایی پرتقال در بازار شب عید برای باغداران و مصرف کنندگان رضایت بخش خواهد بود.

مسئولان مازندران  قیمت ۱۰۵ هزار ریال در هر کیلوگرم برای ذخیره پرتقال شب عید را مناسب برای باغداران می دانند. پرتقال ذخیره سازی شده برای شب عید باید سالم باشد و بر اساس مقررات توسط اتحادیه باغداران و سورتینگ داران خریداری و عرضه شود.

خیریانپور با بیان این که در حال حاضر ۷۰۰ هزار تن مرکبات در انبارهای استان ذخیره شده و مشکلی برای تأمین نیازهای پایان سال استان های کشور وجود ندارد ، گفت : طبق هماهنگی که با اتحادیه باغداران استان مازندران به عنوان مجری این طرح انجام شد از پانزدهم بهمن عملیات ارسال مرکبات برای استان های کشور آغاز می شود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری مازندران با بیان اینکه با تدبیر و تلاش استاندار پایانه صادراتی روماک گستر مازندران به مدار فعالیت وارد شد ، افزود: با تلاش متولیان امر و بخش خصوصی و صادرکنندگان در سالجاری تا کنون ۱۰۰ هزار تن مرکبات به کشورهای هدف صادر شده است.

جهاد کشاورزی مازندران پیش بینی کرد که امسال در مجموع بیش از ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تن مرکبات در استان برداشت شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 12 =