۸ بهمن ۱۳۹۹،‏ ۱۷:۲۳
کد خبرنگار: 2331
کد خبر: 84201422
۳ نفر

برچسب‌ها

اجلاس داووس؛ آیا جهان به احیای سبز دست می‌یابد؟

تهران – ایرنا– نشست سالانه مجمع جهانی اقتصاد موسوم به اجلاس داووس امسال در حالی برگزار می شود که بحرانی سراسری، زندگی عادی مردم را ویران کرده و نابرابری در سطح جهان گسترش یافته، اما نظرها به احیای سبز معطوف است.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا به نقل از کانال خبری انگلیسی زبان «سی‌جی‌تی‌ان» چین، مساله محیط زیست از زنجیره تامین کربن زدایی گرفته تا فراهم کردن بازار کربن سبز، محور اصلی تمرکز مقام های جهانی است.

هدف از برگزاری اجلاس داووس در سال جاری، ترویج زمینه احیای سبز برای جهان است.

اعمال قرنطینه کرونایی باعث شده است انتشارات جهانی در سال گذشته میلادی کاهش یابد. اما آیا بهبود وضعیت اقتصادی و کاهش محدودیت ها منجر به انتشار مجدد گازهای گلخانه ای می شود؟

«جفری تاوسون» کارشناس حوزه اقتصادی و فناوری گفت که بهبود اقتصادی، اولویت اصلی بسیاری کشورهاست، اما اینکه این مساله پایدار باشد یا نه، شاید دلیل نگرانی بزرگی نباشد.

وی افزود: تصور می کنم که کشورهایی خاص قطعا می توانند این کار (بازیابی سبز) را انجام دهند.

وی در عین حال تاکید کرد که کشورهای آسیایی بهتر از پس مدیریت موضوعات مرتبط با همه گیری و بازیابی سبز برآمده اند.

تاوسون گفت: آسیا در شش ماه گذشته در واکنش به موضوعاتی واقعا بی سابقه، خیلی خوب عمل کرده است.

وی از سنگاپور، ژاپن، چین و کره جنوبی به عنوان کشورهایی که به خوبی با این مساله کنار آمده اند، یاد کرد.

در همین حال، «دیوید آیکمن» مسئول نمایندگی چین در مجمع جهانی اقتصاد نگرش مثبتی نسبت به بهبود سبز جهان ارائه داد و گفت که فرصت های شگرفی در مشاغل طبیعت محور وجود دارد و شرکت های سراسر جهان در این مسیر پیش می روند.

وی افزود: تخمین می زنیم که اگر بر احیای سبز تمرکز کنیم و با توجه بر این نوع تجارت طبیعت محور می توانیم ۳۹۵ میلیون شغل جدید و بیش از ۱۰ تریلیون تولید ناخالص داخلی داشته باشیم.

احیای سبز همچنین مستلزم مشارکت جهانی است. انتظار می رود که آمریکا اعتبارات سبزش را در دوره ریاست جمهوری جو بایدن ازسرگیرد و قرار است جان کری نماینده ویژه آب و هوایی وی در اجلاس داووس سخنرانی کند.

در این میان، «لیو ژیکوئین» عضو ارشد موسسه مطالعات مالی «چونگ یانگ» در دانشگاه «رنمین» چین با این تصور که احیای سبز می تواند فرصتی برای همکاری چین و آمریکا باشد، گفت: راه های بسیاری برای چین و آمریکا جهت همکاری وجود دارد زیرا چالش های زیست محیطی همچون آلودگی هوا و آلودگی آب نیز محدودیت های تولید دارد.

لیو تاکید کرد که چین امکان فراگیری مسائل زیادی از کشورهای غربی به ویژه فناوری های آمریکا دارد. وی همچنین گفت که آمریکا و کشورهای اروپایی باید نگرشی برابر نسبت به شرکت های چینی داشته باشند.

اجلاس سالانه مجمع جهانی اقتصاد روز دوشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۹ در سایه همه‌گیری کرونا و بحران اقتصاد جهانی به صورت مجازی آغاز به کار کرد. براساس برنامه اعلام شده نشست امسال با شعار «یک سال حیاتی برای ترمیم اعتماد» تا روز جمعه ادامه خواهد داشت. این نشست همچنین بر هفت موضوع دیگر متمرکز خواهد بود که عبارتند از نجات سیاره زمین، جامعه و آینده کار، منافع فن آوری، اقتصاد منصفانه، کسب و کار بهتر، آینده سالم و ماوراء ژئوپولتیک.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 14 =