پرداخت ۶۰۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات به کشاورزان در سال ۹۹

تهران - ایرنا - مدیرعامل بانک کشاورزی گفت: طی ۱۰ ماهه امسال معادل ۵۴۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات به بخش کشاورزی پرداخت شده که تا پایان سال این مبلغ به بیش از ۶۰۰ هزار میلیارد ریال خواهد رسید.

«روح اله خدارحمی» روز چهارشنبه در نشست خبری به مناسبت دهه فجر افزود: طبق سیاست بانک کشاورزی، ۸۹ درصد این تسهیلات مستقیم در بخش کشاورزی و صنایع وابسته و بقیه نیز به صنایع مرتبط بخش کشاورزی پرداخت می شود و  کمتر از ۱۰ درصد این مبلغ به بخش غیرکشاورزی تخصیص پیدا می کند.

مدیرعامل بانک کشاورزی درباره وصول مطالبات از کشاورزان گفت: با توجه به شرایط کشاورزان در دوران کرونا و وضعیت فعلی اقتصادی، کشاورزان دارای اقساط معوق می توانند با پرداخت بخشی  از اقساط شامل امهال بانکی شوند و بقیه اقساطشان با تغییر سررسید، پرداخت شود.

خدارحمی با بیان اینکه تاکنون دو هزارو ۸۰۰ میلیارد تومان تسهیلات به بخش مکانیزاسیون کشاورزی تعلق گرفته است، تصریح کرد: بقیه تسهیلات برای تولید محصولات اساسی چغندرقند، پنبه، دانه های روغنی، توسعه گلخانه ها، پرورش ماهی در قفس و پرورش میگو تخصیص یافته است.

ایجاد خط اعتباری ۵۰۰ میلیارد تومانی سامانه بازارگاه برای تامین نقدینگی تولیدکنندگان   

مدیرعامل بانک کشاورزی درباره رفع  مشکلات سامانه بازارگاه افزود: طی سالهای اخیر با توجه به شرایط تولید، نیاز استفاده از روش‌های نوین در ارائه خدمات ویژه در تامین نهاده‌ها با ارز رسمی به کشاورزان و تولیدکنندگان احساس می شد.

وی سامانه بازارگاه را در ساماندهی توزیع نهاده های بخش کشاورزی موثر دانست و گفت:  سامانه بازارگاه با همکاری جهاد کشاورزی و بانک کشاورزی طراحی شده و طیف وسیعی از افرادی که در زنجیره تولید نقش دارند را شامل می‌شود.

خدارحمی تصریح کرد: راه‌اندازی این سامانه تاکنون نتایج مثبتی به دنبال داشته به طوری که یکی از مهمترین این نتایج ایجاد شفاف‌سازی و جلوگیری از انحراف نهاده‌هایی بوده که با ارز دولتی وارد کشور شده است.

وی براین باور است که سامانه بازارگاه بدون ایراد و اشکال نیست اما با همه ایرادهای وارده، این سامانه توانسته به یکی از سامانه‌های پرکاربرد با نتایج مثبت در کشور تبدیل شود و مشکلات آن نسبت به گذشته کاهش یافته و سعی داریم این مشکلات را به حداقل برسانیم.

مدیر عامل بانک کشاورزی از جبران خسارات ناشی از ضعف سامانه بازارگاه برای تولیدکنندگان خبر داد و گفت: در سامانه بازارگاه یک خط اعتباری تعریف شده تا از طریق پرداخت نقدینگی زیان ناشی از ایردات این سامانه به تولیدکنندگان پرداخت شود.

خدارحمی میزان اعتبار این خط اعتباری را ۵۰۰ میلیارد تومان عنوان کرد و افزود: این پرداخت در مدت زمان دو تا سه ماهه در اختیار تولیدکنندگان برای تامین نقدینگی پرداخت می‌شود.

صدور بیش از ۲۶ هزار کشاورز کارت برای حمایت از تولیدکنندگان 

مدیر عامل بانک کشاورزی درباره آخرین وضعیت صدور کشاورز کارت و ارایه خدمات به کشاورزان گفت: تاکنون بیش از ۲۶ هزار کشاورز کارت به ارزش  ۴۰۰ میلیارد تومان برای کشاورزان صادر شده است و تا پایان سال این مبلغ به دو هزار میلیارد تومان خواهد رسید.

وی تصریح کرد: تصمیم بر این بود که در مرحله اول طرح کشاورز کارت برخی از نهاده‌ها با تسهیلات خاص به تولیدکنندگان محصولات استراتژیک پرداخت شود که با گذشت زمان پرداخت تسهیلات از طریق این کارت شامل سایر محصولات غیراستراتژیک مانند پنبه و چغندرقند نیز شده است.

خدارحمی افزود:‌ در ابتدای کار این تسهیلات در قالب کشاورز کارت به کودهای فسفات و پتاسه تعلق می گرفت اما به تازگی کود اوره و علف‌کش‌ها نیز به آن اضافه شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 8 =

سرخط اخبار اقتصاد