پوتین: اختلافات روسیه و آمریکا باقی مانده است

مسکو - ایرنا- ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه گفت که اختلافات روسیه و آمریکا همچنان باقی است و دو کشور در مسائل مختلف با یکدیگر اختلاف دارند.

به گزارش ایرنا از دفتر مطبوعاتی کاخ کرملین، پوتین روز چهارشنبه در نشست مجازی «مجمع اقتصادی داووس» به گفت و گوی تلفنی روز گذشته خود با جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا اشاره و خاطرنشان کرد که در آن مکالمه دو طرف درخصوص تمدید پیمان کاهش تسلیحات تهاجمی راهبردی یا استارت-۲ گفت و گو کردند.  

وی در مورد توافق دو طرف برای تمدید پیمان استارت جدید اشاره و اظهار داشت: بدون شک این گامی در مسیر درست است. با این وجود اختلافات بین دو کشور باقی مانده است که مانند چرخه ای ادامه دارد.   

پیمان استارت ۲ یا استارت جدید برای  کاهش تسلیحات هسته‌ای دو جانبه میان مسکو و واشنگتن امضا شد.

باراک اوباما رییس‌ جمهوری پیشین آمریکا و دمیتری مدودیف همتای روسی وی سال ۲۰۱۰ در پراگ پایتخت جمهوری چک با هم دیدار کرده و این پیمان را برای کاهش زرادخانه‌های هسته‌ای دو کشور امضا کردند.

آمریکا و روسیه طبق این قرارداد جدید، اجازه یافتند حداکثر یک هزار و ۵۵۰ کلاهک مستقر کنند،  حدود ۳۰ درصد کمتر از محدودیت اعمال شده در پیمان استارت که سال ۲۰۰۲ قید شد. نخستین پیمان سال ۱۹۹۱ منعقد شد و سال ۲۰۰۹ منقضی شد.

 اعتبار استارت-۲ پنجم ماه فوریه سال ۲۰۲۱(۱۷ بهمن) بسر می رسد.

پوتین در ادامه سخنان خود در نشست مجازی داووس گفت: همانطور که معلوم است ناتوانی و گرایش های منفی در حل مسائل در مناسبات بین المللی در قرن بیستم منجر به فاجعه جنگ دوم جهانی شد.

وی افزود: البته هم اکنون چنین بروز مجدد مناقشه بزرگ جهانی ناممکن است و بسیار امیدوارم که چنین حادثه ای تکرار نشود. اما تکرار می کنم وضعیت ممکن است که غیرقابل پیش بینی و غیرقابل کنترل شود. البته اگر هیچ اقدامی برای جلوگیری از بروز چنین وضعیتی صورت نگیرد.  

وی ادامه داد: احتمال برخورد با وقفه بزرگ در توسعه جهانی رخ دهد که پیامد آن مبارزه همه با همه باشد و برای حل اختلافات با جستجوی دشمنان داخلی و خارجی تلاش شود و ارزش های سنتی همچون خانواده و آزادی های اساسی ازجمله حق انتخاب و مصونیت حریم خصوصی مردم از بین برود.  

 پوتین در بخش دیگری از سخنان خود گفت: باید به رفع نابرابری اجتماعی و همگرایی کشورها در زمینه توسعه پرداخته شود، در این صورت مشکلات مربوط به مهاجرت هم وجود نخواهد داشت.

وی همچنین گفت که جامعه جهانی باید به قره باغ کمک های بشردوستانه ارائه دهد.  

رئیس جمهوری روسیه تصریح کرد که باید به صورت مشترک در سطح جهانی با ویروس همه گیر کرونا مبارزه شود.

به گفته پوتین، وضعیت کنونی در سطح جهانی که بر اثر شیوع همه گیر ویروس کرونا بوجود آمده است چالش جدی برای بسیاری بسیاری از کشورها شده است و در شرایط مشکلات اقتصادی و اجتماعی، عوامفریبی و پوپولیسم در بین سیاستمداران کشورها نیز افزایش یافته است.  

وی هشدار داد که عدم دسترسی به واکسن کرونا در برخی کشورها می تواند به تهدید مشترک جهانی تبدیل شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 9 =