برخی بانک‌های خراسان شمالی از قبول اسناد املاک روستایی خودداری می‌کنند

بجنورد-ایرنا- مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان شمالی گفت: برخی از بانک‌های استان از قبول سند املاک روستایی برای پرداخت وام خودداری می‌کنند این در حالی است که براساس قانون مکلف به پذیرش آن هستند.

علی محمدی روز چهارشنبه در نشست خبری اظهار داشت: صدور سند برای املاک با همکاری اداره کل ثبت اسناد در حال انجام است، اعتبار اسناد صادر شده برای املاک روستاییان هیچ  تفاوتی با املاک شهری ندارد.

وی خاطرنشان کرد: به همت این بنیاد، در استان ۷۰ هزار جلد سند برای املاک شهری و روستایی معادل ۷۰ درصد از واحدهای مسکونی روستایی استان صادر شده است.

تهیه طرح هادی برای همه روستاهای بالای ۲۰ خانوار

محمدی در بخش دیگر سخنان خود یکی از تکالیف بنیاد مسکن انقلاب اسلامی را تهیه و اجرای طرح هادی در روستاها عنوان کرد و گفت: برای ۷۳۳ روستا از ۸۴۲ روستای استان طرح هادی تهیه و بازنگری طرح هادی در ۱۱۰ روستا انجام شده است.

وی با اشاره به اینکه بر اساس تکلیف، باید برای تمامی روستاهای بالای ۲۰ خانوار طرح هادی تهیه شود گفت: اکنون اجرای طرح هادی در ۴۰۵ روستای استان معادل بیش از ۵۵ درصد از روستاها، به پایان رسیده است.

وی افزود: با توجه به اینکه اجرای طرح هادی از روستاهای پر جمعیت آغاز شده است، اکنون ۷۵ درصد از جمعیت روستایی استان از مزایای طرح هادی بهره مند هستند.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان شمالی گفت: یکی از اقدامات ارزنده دولت برای شتاب بخشی در اقدامات عمرانی، توزیع قیر رایگان است، در استان یک میلیون و ۵۰۰ هزار متر مربع از معابر روستاهای استان با کمک قیر رایگان، آسفالت شده است.

۶۰ درصد از منازل روستایی مقاوم است

محمدی با اشاره به اقدامات بنیاد مسکن در مقاوم سازی مسکن روستاییان و شهرها اظهار داشت: پیش از این و در سانحه های مختلف از جمله زلزله سال ۷۵، ۱۲هزار و ۵۰۰ واحد بازسازی شد، در زلزله سال ۹۶ و سیل بهار ۹۸ هم ۱۰ هزار واحد بازسازی شده است، بر این اساس اکنون ۶۰ درصد از واحدهای روستایی استان معادل ۶۰ هزار واحد، مقاوم سازی شده است.

وی خاطرنشان کرد: البته ۹ هزار واحد مسکونی هم با استفاده از تسهیلات طرح ویژه روستایی در نقاطی اکنون به شهر ارتقا یافته، ساخته و مقاوم سازی شده است.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان شمالی با اشاره به طرح های قابل افتتاح در دهه فجر امسال گفت: در دهه فجر امسال علاوه بر افتتاح چند طرح هادی روستایی، بیش از ۹هزار واحد مسکونی در روستاها افتتاح می شود.

۲۲ روستا با بافت باارزش 

معاون عمران روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان شمالی هم در این نشست گفت: بازنگری طرح هادی در بیش از ۱۰۰ روستا انجام شده است و البته طرح هادی در روستاهای زیادی نیاز به بازنگری دارد، در این زمینه نیاز است تا فرمانداران توجه ویژه ای داشته باشند.

علی اکبرصابری اظهار داشت: یکی از اقدامات بنیاد مسکن برای ماندگاری روستاییان در روستا و رونق اقتصادی، انجام اقدامات در روستاهای با بافت با ارزش روستایی و روستاهای هدف گردشگری است، در این زمینه ۲۲ روستا شناسایی شده است.

توجه به مقاوم سازی مسکن روستایی

معاون امور بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان شمالی هم با بیان اینکه با پرداخت وام از محل تسهیلات طرح ویژه مسکن روستایی، ۶۸ هزار واحد مسکونی در روستاها و شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر جمعیت استان ساخته شده است گفت: ۹ هزار واحد در روستایی است که اکنون به شهر ارتقا یافته است.

علی روحانی اظهار داشت: روستاییان در ساخت خانه می توانند از توان ۳۵ دفتر خدماتی استفاده کنند و یا از نقشه های رایگان استفاده کنند.

وی با بیان اینکه دولت تلاش داشته است تا با اقداماتی حمایتی، ساخت خانه در روستاها را سرعت دهد گفت: در سانحه زلزله سال ۹۶، سه هزار و ۵۰۰ واحد مسکونی، نیاز به احداث پیدا کرد و در این سانحه ۴۵۰ هزار پاکت سیمان رایگان، اهدایی دفتر رهبرمعظم توزیع شد و در سیل سال ۹۸ هم که ۶ هزار و ۴۵۰ واحد شهری و روستایی ساخته شد، بیش از یک میلیون پاک سیمان در روستاها توزیع شد.

روحانی اظهار داشت: برای بازسازی منازل خسارت دیده از زلزله سال ۹۶، ۵۰۰ میلیارد ریال کمک بلاعوض و برای  مردم خسارت دیده از سیل سال ۹۸ هم هزار و ۲۶۰ میلیارد ریال کمک بلاعوض پرداخت شد.

وی گفت: یکی دیگر از اقدامات ارزنده دولت که البته در چند سال اخیر پیگیری شده، کمک به تکمیل واحدهای ناتمام است،  در این زمینه ۱۲۰ میلیارد ریال اعتبار از محل حساب ۱۰۰ امام(ره) به نیازمندان، پرداخت شد.

وی درباره پیگیری برای ساخت مسکن محرومان گفت: پیگیر بودیم تا هفت هزار واحد مسکن برای محرومان ساخته شود اما با ساخت سه هزار واحد موافقت شد.

به گفته معاون امور بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان شمالی، برای ساخت هر واحد، ۵۰۰ میلیون ریال تسهیلات و ۳۰۰ میلیون ریال کمک بلاعوض  پرداخت می شود.

سرپرست معاونت مسکن شهری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان شمالی هم گفت: در مرحله اول و دوم، بیش از هزار نفر در شهرهای استان برای دریافت مسکن در قالب اقدام ملی تولید مسکن متقاضی شدند، در مرحله چهارم هم چهار هزار و ۷۳۵  نفر ثبت نام کردند.

حسین جزمی اظهار داشت: ساخت مسکن در طرح اقدام ملی، در شهرهای زیر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت، به عهده این بنیاد است.

وی گفت: در استان اجرای مسکن مهر در تمام شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر جز شهر جاجرم، تکمیل شده است.

در روستاهای خراسان شمالی ۱۰۰ هزار و ۲۲۱ واحد مسکونی وجود دارد که ۱۱۰ هزار خانوار در آن ساکن هستند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 6 =