درخواست حذف محدوده ۱۰۰ متری حریم راه‌آهن شهری روی میز دولت

تهران- ایرنا- شهرداری تهران درخواست حذف محدوده یکصد متری حریم راه‌آهن شهری و محول کردن تعیین تکلیف آن به طرح‌های جامع و تفضیلی را به هیات دولت ارائه کرد.

به گزارش ایرنا، پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر هیات دولت،  شهرداری تهران باتوجه به مشکلات موجود درخصوص نوسازی پلاک‌های واقع در حریم ۱۰۰ متری خطوط راه‌آهن، تشدید روند فرسودگی و بروز آسیب‌های اجتماعی، درخواست حذف محدوده ۱۰۰ متری حریم خطوط راه‌آهن مستقر در شهرها و محول کردن تعیین تکلیف آن محدوده به طرح‌های جامع و تفضیلی را به هیات دولت ارائه کرده است.

براساس مفاد آیین‌نامه اجرایی تبصره (۱) ماده (۱۷) قانون اصلاح ایمنی راه‌ها و راه‌آهن، اراضی واقع در حریم ۱۰۰ متری خطوط راه‌آهن به دو محدوده ۳۰ و ۷۰ متری تقسیم می‌شوند.

اراضی واقع در نوار ۳۰ متر بعد از حریم قانونی راه‌ها و راه آهن، فقط دارای کاربری تاسیسات زیربنایی بوده و علاوه بر محدوده یادشده، هرگونه ساخت و ساز تا فاصله ۱۰۰ متر از حریم نیز منوط به استعلام و دریافت مجوزهای لازم از شرکت راه‌آهن است.

این وضعیت با توجه به قرارگیری بالغ بر ۱۳ هزار و ۵۰۰ پلاک عمدتا فرسوده در این محدوده‌ها در شهر تهران، فرآیند نوسازی پلاک های واقع در حریم را با دشواری‌های مضاعف مواجه ساخته، امری که با تشدید روند فرسودگی، پیدایش فضاهای بی‌دفاع شهری و در نتیجه بروز آسیب‌های اجتماعی، نارضایتی عمومی را به همراه داشته است.

همچنین با توجه به اینکه عبور تاسیسات زیربنایی در محدوده شهرها و همچنین نحوه ساخت و ساز، در طرح‌های جامع و تفصیلی شهری تعیین تکلیف می‌شود، پیش‌بینی محدوده‌های یادشده در حریم خط‌آهن در محدوده شهرها ضروی نبوده و می‌تواند اقدامات مقتضی در این زمینه با هدف تسهیل امور مربوط به نوسازی و بازآفرینی محلات همجوار، در چارچوب طرح‌های جامع و تفصیلی مصوب صورت گیرد.

لذا باتوجه به موارد مذکور، ضرورت و اهمیت نوسازی و بازآفرینی محدوده‌ها و محلات، درخواست شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران برای حذف محدوده ۱۰۰ متری و اختیارات وزارت راه و شهرسازی در جابجایی خطوط ریلی و کاهش حریم آن در محدوده شهرها براساس ماده (۵۶) قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور، شهرداری تهران درخواست حذف محدوده ۱۰۰ متری حریم خطوط راه‌آهن مستقر در شهرها و محول کردن تعیین تکلیف محدوده مذکور به طرح‌های جامع و تفصیلی را به هیات دولت ارائه کرده است.

این درخواست مراحل بررسی خود را در کمیسیون امور زیربنایی، صنعت و محیط زیست هیات دولت طی می‌کند.

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 11 =