درخواست عراق از شورای امنیت برای نظارت بر انتخابات

بغداد – ایرنا- وزیر امور خارجه عراق امروز (چهارشنبه) در جریان دیدار رئیس دفتر اتحادیه اروپا در بغداد از ارسال نخستین نامه کشورش به شورای امنیت سازمان ملل متحد در ارتباط با نظارت بر انتخابات پارلمانی زودهنگام آینده عراق خبر داد.

به گزارش ایرنا، در بیانیه امروز وزارت خارجه عراق آمده است: «مارتین هوث» رئیس دفتر اتحادیه اروپا و «جان برنارد» معاون او امروز با «فواد حسین» وزیر خارجه عراق در بغداد دیدار و درباره مقدمات اجرای انتخابات زودهنگام پارلمانی این کشور گفت وگو کرد.
این بیانیه افزود: فواد حسین در این دیدار گفت که دولت عراق در مسیر برگزاری این انتخابات گام برمی دارد که یکی از مهمترین اهداف اصلی برنامه این دولت به شمار می رود.
وی بر "آمادگی دولت عراق برای انجام همه ماموریت های محوله به خود و تامین فضای امن برای برگزاری انتخاباتی سالم مطابق با استانداردهای بین المللی" تاکید کرد.
فواد حسین توضیح داد که در این دیدار درباره اقدامات وزارت امور خارجه عراق درخصوص تماس با سازمان های بین المللی و سازمان ملل و پشتیبانی این سازمان از روند انتخابات و دعوت از ناظران بین المللی برای نظارت بر این انتخابات بحث شد و این وزارتخانه اولین نامه را درخصوص درخواست برای نظارت انتخاباتی به رئیس شورای امنیت ارسال کرده و درصدد ارسال دومین نامه است.
از سوی دیگر، مارتین هوث در این دیدار بر "حمایت اتحادیه اروپا از انتخابات عراق در جنبه های مختلف آن" تاکید کرد و گفت که "مبلغ مشخصی به عنوان حمایت مالی از روند انتخابات در عراق اختصاص داده شده است".
وی افزود: هیات شش نفره نظارت بر انتخابات اتحادیه اروپا سی ام ماه جاری میلادی از بروکسل در ماموریتی دو هفته ای رهسپار عراق خواهد شد.
دولت عراق در جلسه اواخر آذرماه خود به ریاست «مصطفی الکاظمی» نخست وزیر این کشور با حضور اعضای کمیسیون عالی انتخابات عراق، با تعیین روز دهم اکتبر آینده (۱۸ مهرماه) به عنوان زمان برگزاری انتخابات پارلمانی زودهنگام این کشور موافقت کرد.
پیش از این نخست وزیر عراق روز ششم ژوئن آینده (۱۶ خرداد ماه) را به عنوان روز برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمانی این کشور تعیین کرده بود.
رایزنی‌ها و گام‌های احزاب و جریان‌های سیاسی مختلف عراق و تغییر آرایش نیروهای سیاسی از  نزدیک به چهار ماه پیش برای ورود به این انتخابات آغاز شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha