پنج موزه در اردبیل در مرحله تکمیل و بهره‌برداری قرار گرفت

اردبیل - ایرنا - معاون میراث‌فرهنگی، اداره‌کل‌ میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اردبیل اعلام کرد: پنج موزه در استان اردبیل در مرحله نهایی تکمیل قرار گرفته و به‌زودی آماده بهره‌برداری می‌رسد.

کریم لطفی روز چهارشنبه در مصاحبه با خبرنگار ایرنا اظهارکرد: توسعه موزه‌ها در استان در راستای تحقق شعار "اردبیل استان موزه‌ها" در اولویت قرار گرفته و در همین راستا، پنج موزه در سطح استان در حال تکمیل است.

وی افزود: برای احداث این موزه‌ها در مجموع چهار میلیارد ریال اعتبار هزینه شده و تاکنون ۹۰ درصد از مراحل اجرایی آنها تکمیل شده و با تامین اعتبارات مورد نیاز، در آینده‌ای نزدیک راه‌اندازی می‌شود.

معاون میراث‌فرهنگی، اداره‌کل‌ میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اردبیل گفت: سه مورد از این موزه‌ها در مجموعه جهانی شیخ صفی‌الدین اردبیلی قرار دارد که شامل موزه سکه، سفال و سنگ بوده و در مراحل نهایی راه‌اندازی قرار دارد.

وی بیان کرد: ۲ مورد از موزه‌ها نیز در شهرستان‌های بیله‌سوار و کوثر راه‌اندازی شده است که در آن آثار تاریخی و باستانی این شهرستان‌ها به نمایش در می آید.

لطفی اضافه کرد: موزه باستان‌شناسی شهرستان گرمی نیز احداث شده و در صورت تجهیز افتتاح می‌شود.

به گزارش ایرنا، استان اردبیل به خاطر پیشینه غنی تاریخی خود دارای ۱۵ موزه است.

موزه چینی خانه بقعه شیخ‌صفی، موزه سنگ و کتابخانه تخصصی بقعه شیخ‌صفی، موزه مفاخر دینی، موزه مردم‌شناسی، موزه صنایع دستی و موزه تاریخ طبیعی در شهر اردبیل و موزه صارم‌السلطنه شهر نمین، موزه باستان‌شناسی شهر نیر، موزه باستان‌شناسی شهر خلخال و موزه باستان‌شناسی مشگین‌شهر از جمله موزه های فعال استان اردبیل است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha