مسافران خارجی فرودگاه مشهد ملزم به ارائه گواهی سلامت هستند

مشهد- ایرنا- مدیر گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های واگیر دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: مسافران پروازهای خارجی ورودی به مشهد باید گواهی سلامت همراه با تست pcr مبنی بر عدم ابتلا به کووید ۱۹ داشته باشند در غیر این صورت اجازه ورود به آنان داده نمی‌شود.

به گزارش روز چهارشنبه روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، دکتر محمدجعفر صادقی افزود: شرکت‌های هواپیمایی نیز بدون ارائه این گواهی ها مجاز به صدور بلیت برای مسافران نیستند.

وی ادامه داد: از زمان صدور گواهی آزمایشگاهی نباید بیش از ۹۶ ساعت گذشته باشد و افرادی که زمان سفرشان طولانی‌تر است باید غربالگری در بدو ورود به مقصد بعدی داشته باشند و اگر نتیجه آزمایش آنها مثبت بود باید ۱۴ روز قرنطینه شوند و تمامی هزینه‌ها نیز بر عهده مسافر است.

مدیر گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های واگیر دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: هموطنانی که قصد ورود به کشور را دارند در صورتی که مدت اقامت آنها در خارج از کشور بیش از ۲ هفته باشد، باید گواهی سلامت داشته باشند و این گواهی به تأیید کنسولگری ایران در آن کشور نیز رسیده باشد.

وی افزود: سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده است اگر به هر دلیل زمان سفر فرد بیش از ۹۶ ساعت به‌ طول بیانجامد باید غربالگری شود تا اگر مشکلی در حین سفر بود بلافاصله اقدام لازم انجام شده و از تکثیر ویروس جلوگیری شود.

دکتر صادقی ادامه داد: در مواردی که زمان سفر مسافر طولانی است و با ۲ پرواز به کشور مقصد می‌رود، در فرودگاهی که پرواز اول به زمین می‌نشیند مورد غربالگری قرار می‌گیرد و اگر مشکلی نداشت روی گواهی سلامت اولیه مهر زده می‌شود که به معنای بلامانع بودن ادامه سفر است، اما اگر فرد علامت‌ دار شده باشد آن گواهی ابطال و فرد تا زمان بهبودی در قرنطینه قرار می‌گیرد و تمامی هزینه‌ها هم بر عهده خودش است.

براساس آخرین آمار رسمی تاکنون یک میلیون و ۳۹۲ هزار و ۳۱۴ نفر در ایران به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۹۱ نفر از بیماران مبتلا به کووید ۱۹ در ۲۴ ساعت گذشته، تعداد جان باختگان این بیماری در کشور به ۵۷ هزار و ۶۵۱ نفر رسیده است.

همچنین تاکنون یک میلیون و ۱۸۳ هزار و ۴۶۳ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده اند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =