۸ بهمن ۱۳۹۹،‏ ۱۴:۱۷
کد خبرنگار: 832
کد خبر: 84201177
۰ نفر

برچسب‌ها

دومای روسیه تمدید پیمان استارت نو را تصویب کرد

مسکو - ایرنا - مجلس دومای روسیه امروز چهارشنبه طرح تمدید ۵ ساله «پیمان استارت نو» را تصویب کرد.

به گزارش ایرنا از مسکو به دنبال موافقت آمریکا برای تمدید پیمان کاهش تسلیحات تهاجمی راهبردی موسوم به پیمان استارت-۲، ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه طرح تمدید این پیمان را به دومای روسیه ارائه کرده بود.

 این طرح با عنوان «تصویب توافقنامه برای تمدید پیمان بین روسیه و آمریکا برای کاهش و محدودسازی تسلیحات تهاجمی راهبردی ۸ آوریل سال ۲۰۲۰» در دومای روسیه به رای گذاشته شد و نمایندگان با تمدید ۵ ساله ان موافقت کردند.

موضوع تمدید پیمان کاهش تسلیحات تهاجمی راهبردی یا پیمان استارت-۲ روز گذشته در گفت و گوی تلفنی ولادیمیر پوتین و جو بایدن روسای جمهوری روسیه و آمریکا مطرح شد و دو طرف در رابطه با مبادله یادداشت های دیپلماتیک در مورد دستیابی به توافق برای تمدید این پیمان ابراز خرسندی کردند.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین هم دستیابی به توافق با آمریکا برای تمدید استارت نو را بسیار حائز اهمیت دانست.

پسکوف  محور اصلی گفت وگوی روز گذشته پوتین و بایدن تمدید استارت نو بود، او اظهار داشت این گفت و گو کاری و صریح بود.

پیمان استارت ۲ یا استارت جدید برای کاهش تسلیحات هسته‌ای دوجانبه میان مسکو و واشنگتن امضا شد. باراک اوباما رییس‌ جمهوری پیشین آمریکا و دمیتری مدودیف همتای روسی وی سال ۲۰۱۰ در پراگ پایتخت جمهوری چک با هم دیدار کرده و این پیمان را برای کاهش زرادخانه‌های هسته‌ای دو کشور امضا کردند.

آمریکا و روسیه طبق این قرارداد جدید، اجازه یافتند حداکثر یک هزار و ۵۵۰ کلاهک مستقر کنند، حدود ۳۰ درصد کمتر از محدودیت اعمال شده در پیمان استارت که سال ۲۰۰۲ قید شد. نخستین پیمان سال ۱۹۹۱ منعقد شد و سال ۲۰۰۹ منقضی شد.

 اعتبار استارت-۲  پنجم ماه فوریه سال ۲۰۲۱کیلادی(۱۷ بهمن) بسر می رسد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =

سرخط اخبار جهان