صندوق ضمانت، صادرات به اوراسیا را تا ۸۰۰ میلیون دلار پوشش می‌دهد

تهران- ایرنا- رییس هیات مدیره صندوق ضمانت صادرات ایران از آمادگی برای پشتیبانی از توسعه صادرات و سرمایه‌گذاری ایران در کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا تا سقف ۸۰۰ میلیون دلار خبر داد.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، «سیدعبدالله سجادی» در نشست دیپلماسی اقتصادی ایران و اوراسیا  با اشاره به محدودیت سیستم بانکی کشور در روابط کارگزاری با بانک‌های خارجی به دلیل تحریم‌های ظالمانه آمریکا، اظهار داشت: صدور ضمانتنامه های متقابل با کمک موسسات همتا از راهبردهای جدید این نهاد حمایتی در جهت ایجاد امنیت تجارت خارجی است .

وی با اشاره به اینکه از پنج کشور عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا به غیر از قرقیزستان دارای صندوق ضمانت صادرات ملی هستند، خاطرنشان کرد: تفاهم نامه همکاری میان صندوق ضمانت صادرات ایران با این موسسات برای تسهیل جریان تجاری، سرمایه گذاری میان ایران با اوراسیا منعقد شده است و همکاری این نهادها راهکار مناسب برای پر کردن خلاء روابط بانکی کشور با اوراسیا است.

مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران با اشاره به اختصاص ۸۰۰ میلیون دلار سقف پوشش برای پنج کشور روسیه، قزاقستان، ارمنستان، قرقیزستان و بلاروس، تصریح کرد: حمایت و پشتیبانی از صادرات از طریق پوشش ریسک های سیاسی و تجاری اوراسیا در اولویت کاری این صندوق قرار خواهد گرفت.

وی افزود: برخلاف اختصاص سقف تعیین شده ۸۰۰ میلیون دلار متاسفانه میزان استفاده تجار کشور از این خدمات تاکنون قابل توجه نبوده است.

رئیس هیات مدیره ومدیر عامل صندوق ضمانت صادرات ایران تاکید کرد: تفاهم نامه های همکاری این صندوق با موسسات متناظر در روسیه موسوم به اگزیار، قزاقستان موسوم به قزاق اکسپوت، ارمنستان EIAA و بلاروس موسوم به اگزیم گارانت وجود دارد و اجرایی سازی تفاهم نامه های مذکور را در جهت پیشبرد دیپلماسی اقتصادی با منطقه اقتصادی اوراسیا از برنامه های آتی این نهاد مالی و بیمه ای است.

به گزارش ایرنا، اوراسیا که یک اتحادیه اقتصادی است، با حضور پنج کشور روسیه، قزاقستان، بلاروس، قرقیزستان و ارمنستان به عنوان اعضای اصلی از سال ۲۰۱۵ کار خود را در زمینه سیاست‌گذاری اقتصادی، اقتصاد کلان و مهاجرت نیروی کار در جهت تجارت آزاد و موافقت‌نامه های تجاری با کشورهای دیگر آغاز کرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha