۹۸ درصد بودجه آموزش و پرورش صرف پرداخت حقوق می‌شود

گرگان - ایرنا - معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش گفت که ۹۸ درصد از بودجه افزون بر یک هزار میلیارد ریالی این وزارتخانه صرف پرداخت حقوق کارکنان می‌شود و تنها ۲ درصد برای دیگر امورات باقی می‌ماند.

قاسم احمدی‌لاشکی امروز چهارشنبه در آیین گرامیداشت یکصدمین سال فعالیت اداره آموزش و پرورش شهرستان گرگان در سالن اجتماعات دبیرستان ایرانشهر که ساختمان و قدمت آموزشی آن ارزش تاریخی دارد، اظهار داشت: بدون شک با این ۲ درصد اعتبار نمی‌توان در حوزه کیفیت بخشی و اقدامات مورد انتظار جامعه بزرگ آموزش و پرورش کار در خور توجهی انجام داد.

وی با اشاره به سند تحول بنیادی آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: برای نتیجه گرفتن از این سند نیازمند حمایت و پشتیبانی همه ارکان نظام هستیم.

به گفته وی حتی در سند تحول آموزش و پرورش حدود اختیارات رییس جمهور و وزیر آموزش و پرورش به عنوان رییس و معاون شورای عالی آموزش و پرورش برای بسیاری از ارگان‌ها و نهادها شفاف و تبیین نشده تا بتوان آن را نهادینه کرد.

معاون وزیر آموزش و پرورش اضافه کرد: از سال ۱۳۰۰ تاکنون بیش از ۲۰۰ قانون برای تغییر و تحول در حوزه آموزش و پرورش نوشته شده اما مطالعه اسناد یکصد سال گذشته نشان می‌دهد باوجود بروزرسانی و کارهای انجام شده، این اقدامات اثر قوی در جامعه نگذاشته است.

احمدی لاشکی اهمیت ندادن به جایگاه و منزلت واقعی معلمان را یکی از عمده دلایل کم اثر بودن این قوانین دانست و خاطرنشان کرد: باوجود تلاش های صورت گرفته هنوز آنطور که بایسته و شایسته است به یک میلیون همکار فرهنگی خدمات مناسبی ارایه نداده‌ایم.

وی گفت: لازم است همه به این باور و نتیجه برسند که اصلاحات را از آموزش و پرورش آغاز کنند زیرا پایه و اساس بسیاری از اصلاحات دیگر فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و اجتماعی در جامعه خواهد بود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود کرونا را فرصتی برای رسیدن اقشار کم برخوردار و متوسط به تعادل و عدالت آموزشی و نظام تعلیم و تربیت دانست و افزود: تا ۱۴ سال آینده دنیا و قدرت از آن فرمان‌روایانی خواهد بود که بر جهان فضای مجازی مسلط باشند و نظام تعلیم و تربیت هم نباید از این فرمان‌روایی عقب بماند.

در این مراسم ضمن تجلیل از برخی مدیران کل ادوار آموزش و پرورش گلستان و روسای پیشین آموزش و پرورش گرگان، از تمبر یادبود یکصد سالگی اداره آموزش و پرورش گرگان هم رونمایی شد.

آموزش و پرورش گرگان در مدت یک قرن فعالیت خود حدود ۲۰۰ هزار دانش آموخته تحویل کشور داده است و ۵۵ نفر بر صندلی ریاست این اداره تکیه زدند.

اداره آموزش و پرورش گرگان همچنین ۱۲۶ شهید تقدیم میهن کرده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 13 =

سرخط اخبار استان‌ها