کتاب «جذبه مشرقی» راوی تازه نومسلمانان جهان رونمایی شد

تهران-ایرنا-کتاب «جذبه مشرقی» چهل روایت از زنان و مردان نومسلمان در کشورهای مختلف به قلم «حسین سروقامت» در فرهنگسرای خانواده رونمایی شد.

به گزارش ایرنا از اعلام روز چهارشنبه  فرهنگسرای خانواده، این کتاب توسط دفتر نشر معارف منتشر شده و داستان تازه‌مسلمانان در کشورهای مختلف و گرایش به حجاب و عفاف در زنان و دختران غیرمسلمان را روایت می‌کند.

کتاب «جذبه مشرقی» در مقدمه‌ای وضعیت تمایل به اسلام طی سال‌های اخیر را مورد بررسی قرار داده و در ادامه، شرح‌حال ۴۰ تن از نومسلمانان را ارائه کرده است.

رئیس فرهنگسرای خانواده در آیین رونمایی از کتاب «جذبه مشرقی» گفت: اگر آدمی بنای تغییر هم داشته باشد یقیناً دین جزو تغییرات او نیست، دین و اعتقاد جزء بنیادی‌ترین عنصر فرهنگی هر فرد است که تغییر آن منجر به تغییر ارزش‌ها و رفتارهای فرد می‌شود.

«شیوا مقدم» افزود: با توجه به کاملیت دین اسلام تغییر دین منجر به تغییر فرهنگ پوششی، فرهنگ ‌غذایی و تمامی رفتارهای فرد می‌شود، پس باید در این دین جاذبه‌های خاصی وجود داشته باشد که افراد را به این راه کشانده است.

وی اظهارداشت: براساس نظرات نومسلمانان کتاب، کامل بودن دین اسلام و پاسخگو بودن به تمامی نیازهای انسانی، اخلاق محوری دین اسلام و توجه به ارتباط براساس محبت، صمیمیت و تکریم بزرگترها، ارزش و جایگاه زنان در دین مبین اسلام از انگیزه‌های اسلام‌آوری آنان بوده است.

مقدم بیان کرد: به اعتقاد خانم «ایوان ریدی» از انگلستان، زنان در مکتب اسلام از حقوق و جایگاه معنوی، اجتماعی و فرهنگی برابر با مردان برخوردارند و در قرآن هیچ حقی از حقوق زنان ضایع نشده، حضور در مجالس اهل بیت و حسینیه‌ها، راهپیمایی اربعین، مراسم عزاداری امام حسین(ع) و حضرت صدیقه طاهره، دعای کمیل و نماز جماعت از دیگر جذابیت‌ها و انگیزه اسلام‌آوری بوده است.

در ادامه مراسم رونمایی «مسعود پیرمرادیان» مدیر نشر معارف اظهارداشت: امروز در غرب و در طی سال‌های گذشته فشار به مسلمانان در جوامع مختلف به ‌ویژه جوامع غربی و در کشورهایی مانند فرانسه بیشتر بوده است و مورد هجمه قرار گرفته است اما اگر وقتی دینی فطری باشد و با فطرت آدمی آمیخته باشد، ذهن‌های کنجکاو با مطالعه و اندیشه به حقیقت درک بشر؛ پی می‌برند و هدایت‌کننده جامعه می‌شوند.

همچنین «علی محمدی» مدیر مؤسسه ادبستان سواد رسانه گفت: این کتاب تلاش کرده از اسلام یک بسته کاملی از همه عناصر فرهنگی (عقیده، باور، اندیشه و اخلاقیات و ...) به نمایش بگذارد، از اسلام چهره‌ای به نمایش گذاشته شده که سازگار با فطرت انسان‌هاست و نمایانگر اوج ظرافت‌های انسانی در مسائل ارزشی از جمله عدالت‌ها، شجاعت‌ها، جوانمردی‌ها و همه ارزش‌هایی است که با فطرت سازگاری دارد و جذابیت آنها باعث گرویدن نومسلمانان به دین اسلام شده است.

محمدی افزود: نویسنده کتاب با انتخاب جوانان به عنوان مخاطب هدف خود علاوه بر عقلانیت، از حوزه انگیزشی و عاطفی این افراد به نحو شایسته بهره‌برداری کرده است.

«حسین سروقامت» نویسنده کتاب «جذبه مشرقی» گفت: انسان‌ها اگر قرار باشد چیزی را در زندگی خود تغییر دهند، مکتب و دین آخرین گزینه تغییر است، ممکن است انسان محل زندگی‌اش را تغییر دهد یا شغلش را عوض کند یا حتی تصمیماتی برای خانواده خود بگیرد اما معمولاً به این راحتی از عقاید و دین خود جدا نمی‌شود، این موضوع در طول تاریخ وجود داشته است.

وی افزود: روایت‌های تاریخی نشان می‌دهد که مردم به ‌حدی با دین خود عجین بوده‌اند که حاضر نمی‌شدند از دین و عقاید خود دست بکشند. چطور می‌شود که یک انسان از دین خود دست بردارد و دین خود را تغییر دهد؟ چه در دین جدید دیده است که تصمیم می‌گیرد دین خود را تغییر دهد؟

نویسنده کتاب «جذبه مشرقی» بیان کرد: مقصود من از طرح گزارش درباره ۴۰ نومسلمانی که در این کتاب ذکر شده است، این بوده است که به مقوله دین اسلام و جاذبه‌های آن از درون بنگرم تا با خود فکر کنیم که اگر این مسائل به‌ عنوان جذابیت‌های اسلام به چشم فرانسوی‌ها، آلمانی‌ها، ژاپنی‌ها و... آمده چرا به چشم ما نیامده است؟ چرا ما به این مسائل فکر نکرده‌ایم؟

سروقامت اظهارداشت: تعداد مسلمانان اروپا در سال ۲۰۱۰ حدود ۴۴ میلیون نفر برآورد شده و پیش‌بینی می‌شود این تعداد تا سال ۲۰۳۰ به حدود ۶۰ میلیون تن برسد، گفته می‌شود براساس رشد فزاینده اسلام، آلمان تا سال ۲۰۵۰ کشوری مسلمان‌نشین خواهد بود. وی گفت: طبق بررسی‌ها، تعداد مسلمانان اروپایی حدود ۲ برابر شده است؛ یعنی از ۲۹/۶ میلیون نفر در سال ۱۹۹۰، به ۴۴/۱ میلیون نفر در سال ۲۰۱۰ رسیده است.

این نویسنده افزود: براساس آنچه تاکنون رخ داده است تا سال ۲۰۲۷ از هر پنج فرانسوی، یک نفر مسلمان خواهد بود، نکته جالب اینجاست که کشورهای انگلیس، فرانسه، ایتالیا و آلمان که بیشترین مخالفت‌ها و محدودیت‌ها را برای مسلمانان وضع کرده‌اند، در ۲۰ سال آینده، بیشترین افزایش تعداد مسلمانان را شاهد خواهند بود.

سروقامت گفت: من این کتاب را به «شهید ادواردو آنیلی» تقدیم کردم، به ‌نظرم جریان آنیلی از دیگران قابل تأمل‌تر است، اینکه چطور یک نفر حاضر می‌شود به ‌خاطر دین، از ثروت هنگفت خود دست بردارد، جای درنگ دارد. خانواده آنیلی در ایتالیا بسیار ثروتمند هستند و کمپانی‌های خودروسازی معروفی دارند، اگر او می‌خواست با خانواده خود همراهی کند، تا آخر عمر خود و فرزندان و حتی نوه‌هایش را می‌توانست تأمین کند اما پشت‌پا به این ثروت افسانه‌ای می‌زند و در این راه به شهادت می‌رسد.

وی افزود: شهید ادواردو آنیلی تنها کسی از جمع تازه‌مسلمانان است که با امام خمینی(ره) دیدار می‌کند و امام(ره) بر پیشانی او بوسه می‌زند، زندگی او بسیار عجیب و قابل تأمل است.

نویسنده کتاب «جذبه مشرقی» اظهارداشت: ماجرای «ماری پیر والکمان» یا «مریم ابوالذهب» اسلام‌شناس مشهور فرانسوی نیز قابل تأمل است، او پژوهشگر بود و اسلام را با پژوهش پذیرفته است و طوری در اسلام و تشیع خود غرق می‌شود که وصیت می‌کند تا او را در مسیر پیاده‌روی اربعین دفن کنند؛ آن هم جایی که بیابان است و غیر از اوقات پیاده‌روی اربعین کسی از آنجا رد نمی‌شود، این خانم چه دیده در تشیع که وصیت می‌کند «من را از فرانسه به عراق ببرید، در حرم حضرت علی(ع) طواف دهید و بعد در مسیر پیاده‌روی اربعین تدفین کنید.»؟!

سروقامت گفت: ماجرای «ژروم ایمانوئل کورسل» از فرانسه نیز بسیار شنیدنی است، در مراکش مسلمان شد و پس از بازگشت به فرانسه، در رفت‌وآمد به نماز جمعه اهل‌سنت پاریس، به یکی از سخنرانی‌های امام(ره) که به زبان فرانسه ترجمه شده بود، دست یافت و این نقطه عطف آشنایی ژروم با فرهنگ امام(ره) و انقلاب بود.

نویسنده کتاب «جذبه مشرقی» افزود: دانشجویان ایرانی کانون پاریس وقتی صمیمیت او را دیدند، پذیرایش شدند تا اینکه شرکت در مراسم دعای کمیل او را متحول کرد، «ژروم ایمانوئل کورسل» می‌خواست نام «علی» را برای خود انتخاب کند اما به او گفتند که شاید به ‌روی این نام در پاریس حساسیت وجود داشته باشد، بنابراین نام «کمال» را برای خود برگزید. در نهایت ژروم در جنگ تحمیلی شرکت می‌کند و در جبهه شهید می‌شود. بعدها والدین او به قم آمدند و مزارش را زیارت کردند، زندگی ژروم نیز سراسر قابل تأمل است و از او با عنوان «روژه گارودی دیگر» یاد شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha