۲۹ طرح آب و فاضلاب دهه فجر درهرمزگان به بهره برداری می‌رسد

بندرعباس- ایرنا- مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب هرمزگان گفت: همزمان با دهه مبارک فجر ۲۹ طرح شامل (۲۶ طرح در بخش آب و سه طرح دربخش فاضلاب) استان با اعتباری افزون بر یکهزار و ۶۴۳ میلیارد ریال به بهره برداری می‌رسد.

امین قصمی روز چهارشنبه در یک نشست خبری با تشریح برنامه‌های دهه فجر افزود: برای ۲۶ طرح بخش آب یکهزار و ۳۰۳ میلیارد ریال هزینه شده است که ۱۱ طرح آن در قالب طرح ملی پویش الف ب ایران در شهرهای بندرعباس، حاجی آباد، بستک، جاسک، بندرلنگه و رودان افتتاح می‌شود.
وی بیان داشت: انتقال آب از آب شیرین کن یکصد هزار مترمکعبی به مخازن داماهی بندرعباس، بهره برداری از مرحله نخست طرح ملی آبرسانی به شهر گوهران و ۵۶ روستای مسیر از سد سُهران، مرحله سوم آب شیرین کن یکصد هزارمترمکعبی بندرعباس، توسعه شبکه آب مجموعه روستاهای بدون شبکه قشم و بهره برداری از مجتمع‌های آبرسانی روستایی مقام، گابریک، کشار و سرچاهان و شهدادی از شاخص ترین طرح‌های قابل افتتاح در دهه فجر و درقالب (پویش الف ب ایران) است.
مدیرعامل شرکت آب وفاضلاب هرمزگان اظهارداشت: همچنین در ایام دهه فجر آبرسانی به ۵۷ روستای استان در قالب ۱۳ مجتمع آبرسانی انجام می‌شود که با بهره برداری از این طرح ۳۸ هزار و ۵۷۲ نفر از آب شرب بهداشتی بهره مند می‌شوند.
قصمی ادامه داد: حجم عملیاتی طرح‌های بخش روستایی شامل اجرای ۷۷ کیلومتر خط انتقال، ۳۰۰ کیلومتر اصلاح و توسعه شبکه توزیع آب، ۲ باب ایستگاه پمپاژ آب، ۲ هزار مترمکعب مخزن آب و حفر و تجهیز ۱۴ حلقه چاه  است.
افتتاح سه طرح در بخش فاضلاب هرمزگان
مدیرعامل شرکت آب وفاضلاب هرمزگان همچنین یادآورشد: در دهه فجر امسال در بخش فاضلاب نیز سه طرح با اعتبار ۳۴۰ میلیارد ریال شامل احداث تاسیسات و تصفیه خانه فاضلاب روستای «تیاب» میناب و ایجاد تاسیسات فاضلاب شهرهای بندرعباس و رودان به بهره برداری می‌رسد.
قصمی یادآورشد: طرح فاضلاب روستای تیاب به عنوان نخستین طرح جمع آوری فاضلاب روستایی در هرمزگان است که برای آن ۱۸۰ میلیارد ریال اعتبار هزینه شده است.
وی بیان داشت: حجم عملیاتی این طرح شامل ۱۰ کیلومتر شکبه جمع آوری فاضلاب، ۳۰۰ فقره انشعاب و تصفیه خانه‌ای به ظرفیت ۸۸۰ مترمکعب در روز با فرآیند تصفیه (MBR) است.
بهره برداری از ۱۱ طرح آبرسانی روستایی در هرمزگان تا پایان امسال
مدیرعامل آبفای هرمزگان اظهارداشت: تا پایان امسال تعداد ۱۱ طرح مهم آبرسانی روستایی در مجموع با اعتبار پنج هزار و ۱۴۰ میلیارد ریال در دست اجراست که تا پایان امسال تکمیل و به مرحله بهره برداری می‌رسد.
قصمی افزود: بهره برداری از خط انتقال آب از آب شیرین کن یکصد هزار مترمکعبی به مخازن داماهی و ششصد دستگاه بندرعباس به طول ۳۳ کیلومتر از مهم‌ترین این طرح‌هاست که درحال حاضر با پیشرفت ۹۰ درصد و اعتبار سه هزار و ۹۶۰ میلیارد ریال در دست اجراست.
وی یادآورشد: این طرح آبرسانی با هدف انتقال ۱۴۰هزار متر مکعب آب جهت بهره مندی ۴ شهر ، ۹ شهرک و ۲۵ روستا با جمعیتی بالغ بر یک میلیون نفر (در افق طرح) از آب شرب پایدار اجرایی شده است.
این مسوول ادامه داد: از مجموع این ۱۱ طرح روستایی، هفت طرح در قالب طرح ملی پویش الف ب ایران در دست اجرا می‌باشد که مهم‌ترین آن بهره برداری از مرحله نخست طرح ملی آبرسانی به شهر گوهران و ۵۶ روستای مسیر از سد سُهران است.
وی اضافه کرد: این طرح شامل ۴۲ کیلومتر کلکتور اصلی آب، اجرای ۱۲ کیلومترخط انتقال، ۳ باب ایستگاه پمپاژ، ۲۵ کیلومتر شبکه توزیع آب و ۱۰ واحد مخزن ذخیره  آب می باشد که با اعتبار هزینه شده ۷۱۰ میلیارد ریال اجرا شده است.
طرح‌های شاخص آب وفاضلاب هرمزگان در ۹ ماهه امسال
مدیرعامل آب وفاضلاب هرمزگان همچنین به طرح‌های شاخص ۹ ماهه امسال اشاره کرد و گفت: از ابتدای سالجاری تاپایان آذرماه امسال مرحله نخست طرح ملی آبرسانی به شهر سردشت و هشت روستای مسیر از سد جگین، مرحله دوم آب شیرین کن ۱۰۰ هزار مترمکعبی بندرعباس، بهره برداری از ظرفیت ۴۰ هزار مترمکعبی مرحله نخست آب شیرین‌کن یک میلیون مترمکعبی بندرعباس، کلنگ زنی طرح تامین آب شهرهای پارسیان، دشتی و کوشکنار و کلنگ زنی طرح تامین آب شهر میناب از سد سرنی به عنوان بزرگ ترین پروژه آبِ شرق استان صورت گرفته است.
قصمی یادآورشد: با حمایت دولت تدبیر و امید و تلاش متخصصان و دست اندرکاران صنعت آب و فاضلاب استان، توانسته‌ایم با اجرای این طرح‌های شاخص تا حد مطلوبی ثبات و پایداری را به منابع آبی استان هرمزگان برگردانیم.
 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 7 =

سرخط اخبار استان‌ها