۸ بهمن ۱۳۹۹،‏ ۱۵:۰۴
کد خبرنگار: 2188
کد خبر: 84200939
۰ نفر

برچسب‌ها

۲۰۱ طرح در فیروزه خراسان رضوی آماده بهره‌برداری شد

مشهد- ایرنا- فرماندار فیروزه گفت: اجرای ۲۰۱ طرح عمرانی با هزینه ۴۸۰ میلیارد ریال در این شهرستان خراسان رضوی به پایان رسیده و آماده بهره‌برداری در دهه مبارک فجر است.

ابوالفضل حکیم‌پور روز چهارشنبه در نشست با خبرنگاران افزود: از این تعداد ۳۱ طرح عمرانی و خدماتی، ۱۳۰ طرح کشاورزی و دامپروری، ۳۶ طرح خدماتی و اجتماعی و چهار طرح صنعتی است که با مشارکت ۴۰ درصدی خیران و بخش خصوصی به بهره‌برداری می‌رسد.
وی ادامه داد: ۱۳ سال از ارتقای فیروزه به شهرستان می‌گذرد و در این شهرستان با هزار و ۶۰۰ کیلومتر مربع وسعت و ۴۳ هزار نفر جمعیت بالغ بر ۹۰ درصد شهروندان در بخش کشاورزی فعال هستند و در بخش زیرساخت‌ها از حالت محرومیت در حال خارج شدن هستیم و مهاجرت معکوس در روستاها در حال شکل گرفتن است.
فرماندار فیروزه گفت: طی این‌ مدت ۹۹ درصد جمعیت این شهرستان از راه آسفالت و آب شرب سالم برخوردار شده‌ و میزان برخورداری از گاز در روستاهای بالای ۲۰ خانوار صددرصد می‌باشد و ۷۵ درصد روستاها زیرپوشش اینترنت و ۹۸درصد این شهرستان زیرپوشش شبکه تلفن همراه قرار گرفته و در ۲۶ روستا از ۶۶ روستای بالای ۲۰خانوار فیروزه طرح هادی روستایی اجرا شده است.
وی افزود: در حال حاضر ۸۵ درصد فضاهای آموزشی فیروزه بهسازی و مقاوم سازی شده و سرانه فضای آموزشی از هفت متر مربع به ۱۶۷ مترمربع رسیده که بیش از میانگین استانی است و تا قبل از سال ۹۲ هیچ گونه سالن ورزشی در فیروزه وجود نداشت و هم‌اکنون چهار سالن ورزشی احداث شده و در حال حاضر شاخص برخورداری از خانه و مرکز بهداشت در این شهرستان با ۴۱ خانه بهداشت و همچنین دهیاری‌ها به صددرصد رسیده است.
حکیم‌پور ادامه داد: امسال میزان تخصیص اعتبارات از محل اعتبارات نفت، استانی و توسعه متوازن به این شهرستان به ترتیب ۱۰، ۷۵ و ۳۵ درصد بوده و طبق آمار سال ۹۵ نرخ بیکاری در این شهرستان حدود ۱۲ و نیم درصد و در حال حاضر حدود هشت درصد است و طی این مدت بیش از ۵۰۰ شغل در سامانه رصد توسط دستگاه‌های اجرایی فیروزه ثبت شده و طی ۲ سال گذشته سهمیه مشاغل برای سرمایه‌گذاری در بخش خرد، متوسط و کلان از هفت میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان به ۲۱ میلیارد تومان رسیده است.
وی گفت: امسال‌ طرح مطالعاتی شناسنامه‌دار کردن روستاهای فیروزه آغاز شده و در این طرح معیشت و اقتصاد ساکنان هر روستا دسته‌بندی می‌شود تا براساس آن برنامه‌ریزی صورت گیرد و در حال حاضر هفت معین اقتصادی برای توانمند ساختن جوامع محلی در فیروزه فعالیت دارند.
فرماندار فیروزه افزود: در این چارچوب روستای رشیدآباد فیروزه به عنوان روستای آزمایشی برای اجرای طرح‌های توسعه‌ای انتخاب شده و بالغ بر ۶۰ هکتار یک‌جا کِشتی با یکپارچه‌سازی اراضی کشاورزی این روستا انجام شده و طرح ارتقا و بهره‌وری دام سبک نیز اجرایی شده که پیش‌بینی می‌شود از این محل درآمد کشاورزان این روستا سه تا پنج برابر افزایش یابد.
وی ادامه داد: در مرحله بعد این طرح در روستای نَیرآباد بخش طاغنکوه و سپس سایر روستاها به مرحله اجرا درمی‌آید.
حکیم‌پور گفت: امسال برای همراهی بیشتر شهروندان در اجرای طرح‌ها ۹ سازمان مردم نهاد در این شهرستان شکل گرفته و در این چارچوب برنامه‌های آموزشی برای جلوگیری از پدیده کودک همسری اجرا شده و همچنین با استفاده از ظرفیت‌ مکان‌های بدون استفاده ۱۶ خانه فرهنگ‌ در نقاط مختلف شهرستان فیروزه فعال شده است.
وی افزود: در حوزه گردشگری روستای معدن به عنوان روستای هدف گردشگری تعیین شده و ایجاد دهکده گیاهان دارویی در  باغ نشاط به عنوان بزرگترین باغ ایرانی با اعتبار سه میلیارد ریال و ظرفیت اشتغال‌زایی برای ۲۰ نفر در دستور کار قرار دارد.
فرماندار فیروزه با بیان اینکه شیوع کرونا بر بازار فیروزه تاثیر گذاشته است ادامه داد: سالانه حدود ۴۵ تُن از معدن فیروزه این شهرستان که مرغوبترین فیروزه جهان است برداشت می‌شود و بالغ ۲۲ هزار نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم در صنعت فیروزه مشغول کار هستند.
وی گفت: رشد جمعیت فیروزه حدود یک تا یک ونیم درصد است و براین اساس در طرح اقدام ملی مسکن حدود هزار و ۵۰۰ سهمیه برای فیروزه در نظر گرفته شده است.
حکیم‌پور افزود: طرح آب‌رسانی از سد بار به فیروزه حدود ۸۲ درصد پیشرفت داشته و تاسیس مرکز رشد فیروزه با کمک خیران در دستور کار قرار دارد و با همکاری شرکت فناور شتاب کلاس‌های آموزش خلاقیت برای خانواده‌ها به صورت مجازی در حال برگزاری است.
مرکز شهرستان ۴۲ هزار نفری فیروزه در ۱۶۲ کیلومتری غرب مشهد قرار دارد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 17 =