افزایش میزان تست‌های مثبت کرونا در خراسان شمالی نگران‌کننده است

بجنورد- ایرنا- رییس دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی گفت: بتازگی ۳۰ درصد تست‌های ارسالی به آزمایشگاه‌های تشخیص ویروس کرونا در استان مثبت شده است که این میزان در هفته‌های گذشته زیر ۱۰ درصد بود.

دکتر سیداحمد هاشمی روز چهارشنبه در نشست خبری حوزه سلامت استان در بجنورد اظهار داشت: افزایش تعداد تست های مثبت ابتلا به ویروس کرونا موجب  افزایش مراجعه و در نتیجه بستری بیماران سرپایی شده است.

وی افزود: پیش بینی می شود که تعداد بستری ها نیز در چند روز آینده افزایش یابد که در هفته دوم میزان مرگ و میر ناشی از ویروس کرونا نیز افزایش خواهد یافت.

وی اظهار داشت: هم اینک ۱۱۶ نفر بیمار کووید ۱۹ در بیمارستان های این استان بستری هستند و یک نفر نیز فوت شده است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی گفت: از تمامی مردم می خواهیم که پروتکل های بهداشتی را با دقت بیشتر رعایت کنند زیرا که آمار تست های مثبت نگران کننده است.

هاشمی از افزایش تخت های آی سی یو در بیمارستان های این استان خبر داد و گفت: ۴۵ تخت آی سی یو در مراکز درمانی استان وجود داشت که به بیش از ۱۰۰ تخت افزایش یافته است، هم اینک تخت های مازاد و بیش از ظرفیت وجود دارد.

وی اظهار داشت: برای تجهیز مراکز درمانی استان به تخت های آی سی یو بیش از ۳۰۰ میلیارد ریال از محل اعتبارات ملی، استانی و کمک های نیکوکاران هزینه شد.

افتتاح ۲۹ طرح حوزه درمان در دهه فجر 

هاشمی با بیان اینکه در دهه فجر امسال ۲۹ طرح در حوزه بهداشت و درمانی افتتاح خواهد شد اظهار داشت: پایگاه های اورژانس، اورژانس هوایی، مرکز آموزش مجازی، مرکز مدیریت بحران از جمله این طرح ها است.

وی در بخش دیگری از سخنانش در خصوص بیمارستان امام رضا (ع) نیز گفت: این بیمارستان در مجموعه تاریخی آیینه‌خانه مفخم بجنورد قرار دارد که برای حوزه درمان وقف شده است.

وی افزود: برای طرح های توسعه و همچنین ساخت و ساز این بیمارستان نیز با مشکل مواجه بوده ایم که این دانشگاه نیز اختیاراتی برای واگذاری ندارد.

وی گفت: اگر یک بیمارستان برای مردم این شهر ساخته شود هیچ مخالفتی برای واگذاری آن نداریم اما باید بحث وقف آن نیز مد نظر باشد.

بکارگیری ۴۴۰ پرستار به صورت طرحی در دوران شیوع کرونا 

دکتر فرهاد وفایی معاون توسعه مدیریت، منابع و برنامه ریزی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی اظهار داشت: در دوران شیوع کرونا ۴۴۰ پرستار به صورت طرحی در واحد های بهداشت و درمان بکارگیری شده اند و برای بحث استخدامی نیز مجوزهای لازم گرفته شده است.

فعالیت ۵۱ بازرس در سطح استان  

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی با بیان اینکه ۵۱ بازرس تنها در سطح استان وجود دارد گفت: به ازای هر صنف نمی توانیم مامور بگذاریم از مردم می خواهیم که در این ایام تمامی پروتکل های بهداشتی را رعایت کنند.

دکتر افشین دلشاد همچنین با بیان اینکه در طرح شهید سلیمانی نیز تعدادی بازرس افزوده شده اند اما این افراد نیز نیروی دارای تخصص نیستند، گفت:  هرچه شرایط عادی تر باشد نگران تر خواهیم شد زیراکه در شرایط محدودیت، مردم پروتکل های بهداشتی را بیشتر رعایت می کنند.

وی از عادی شدن وضعیت احساس نگرانی کرد و افزود: متاسفانه شرایط اقتصادی حتی در دنیا اجازه نمی دهد که محدودیت ها وجود داشته باشد باید در کنار باز شدن ها مسائل و پروتکل های بهداشتی را رعایت کنیم.

وی گفت: هم اینک مجبور هستیم که صنف ها را باز کنیم زیراکه مسائل اقتصاد آن را اجبار کرده است اما نباید این امر موجب شود تا شهروندان مسایل بهداشتی را رعایت نکنند.

وی با بیان اینکه زیر ساخت های بهداشت و درمان برای شرایط کرونا ایجاد نشده است افزود: هم اینک با ازدحام ها مواجه هستیم و اصلاح ساختمانی در کوتاه مدت میسر نیست.

وی به شلوغی و ازدحام در مطب ها و سایر مراکز ارایه خدمات بهداشت و درمان نیز اشاره کرد و گفت: محدود کردن این مراکز باعث شلوغی سایر مراکز خواهد شد که وضعیت را بدتر خواهد کرد.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی اظهار داشت: هم اینک در این استان ۹۶۵ پرستار وجود دارد، که ۵۵ درصد پرستاران شاغل در بیمارستان ها و مراکز درمانی تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان به بیماری کووید ۱۹ مبتلا شدند.

دکتر قاسم بیانی افزود: ضریب پرستاران به ازای هر تخت بیمارستانی در این استان حدود یک درصد است که به میانگین کشوری نزدیک است.

وی اظهار داشت: همچنین ۴۱ پزشک مراکز درمانی استان نیز به بیماری کووید ۱۹ مبتلا شدند.

۱۰.۶۰ درصد کاهش مراجعه برای خونگیری 

 مدیرکل انتقال خون خراسان شمالی با بیان اینکه  سال جاری مراجعه برای خونگیری ۱۰.۶۰ درصد نسبت به مدت مشابه پارسال کاهش یافت گفت: ۱۹ هزار و ۶۲۱ نفر در این استان برای اهدای خون مراجعه کردند که از این تعداد ۱۵ هزار و ۷۹۲ نفر موفق به اهدای خون شدند.  

دکتر حسین زارع با بیان اینکه در  این مدت ۱.۹ درصد در خون گیری کاهش ایجاد شد اظهار داشت: از مجموع اهدا کنندگان هزار ۱۳۲ نفر زن، ۲ هزار و ۸۵۰ نفر اهداگر بار اولی بودند.

وی افزود: هم اینک شاخص اهدای خون در استان ۸۰.۴۸ درصد و  اهدای خون بانوان ۷.۱۷ درصد است.

مدیرکل انتقال خون خراسان شمالی با قدردانی از داوطلبان اهدای خون که در شرایط سخت بحران کرونا در مراکز اهدای خون استان حضور می یابند،  از اهداکنندگان خواست با توجه به برودت هوا و نیاز همیشگی به خون با اهدای خون خود یاریگر بیماران نیازمند به خون باشند.

وی اظهار داشت: اهداکنندگان خون باید مد نظر داشته باشند که مدت نگهداری خون و به خصوص پلاکت، محدود است.

وی افزود: انتقال خون خراسان شمالی نیاز خونی ۱۲ بیمارستان را برآورده می کند و پاسخگوی تمامی نیازهای خونی مراکز درمانی استان است.

استان خراسان شمالی که از ابتدای مردادماه رنگ قرمز شیوع کرونا به خود گرفته بود، پس از اعمال محدودیت های جدید در آذرماه، از نظر شیوع ویروس کرونا به وضعیت نارنجی تغییر وضعیت داد و بنا بر اعلام مسوولان بهداشتی اکنون در وضعیت زرد و آبی قرار دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha