لزوم پیگیری فرایند کشف جرم توام با دقت و سرعت عمل

تهران - ایرنا - فرمانده نیروی انتظامی با اشاره بر لزوم پیگیری فرایند کشف جرم توام با دقت و سرعت عمل گفت: در صیانت و حمایت از کارکنان بر رویکرد پدرانه و مسئولانه تاکید دارم.

به گزارش ایرنا از پایگاه خبری پلیس، سردار حسین اشتری روز چهارشنبه در نشست تخصصی روسای پلیس آگاهی سراسر کشور که به صورت ویدئو کنفرانسی در سالن فجر ستاد فرماندهی ناجا برگزار شد، افزود: از دست اندرکاران برگزاری این نشست تخصصی به ویژه سردار محمد قنبری؛ رئیس پلیس آگاهی ناجا قدردانی می کنم، با وجود اقدامات شایسته ای که طی سال های گذشته در پی زحمات روسای پیشین پلیس آگاهی ناجا محقق شده امروز با حضور، دانش و تجربه سردار قنبری، گام های مطلوبی با محوریت "تحول" در پلیس آگاهی را شاهدیم.

فرمانده نیروی انتظامی گفت: هوشمندسازی پلیس از رویکردهای اولویت دار ناجا است، تغییر روش از حالت سنتی به سمت و سوی کشف علمی - اطلاعاتی لازم و ضروری است،  امروزه شاهدیم که ماهیت و تنوع جرایم تغییر کرده است و به فراخور این تغییرات و نوسانات پلیس نیز باید چند گام جلوتر از مجرمان باشد و این مهم محقق نخواهد شد مگر اینکه رویکرد کشف علمی – اطلاعاتی جرم را با بهره وری از سامانه های هوشمند و به روز دنبال کنیم.

سردار اشتری با بیان اینکه تحقق هوشمندسازی پلیس باید در همه پلیس ها متناسب با ماموریت و نیازسنجی صورت پذیرد، افزود: معتقدم که پلیس آگاهی ناجا باید در فرایند هوشمندسازی و دسترسی به سامانه های سیستمی پیشگام و در خط مقدم باشد.

معاون اجتماعی نیروی انتظامی ترین مقام انتظامی کشور ادامه داد: اگر بر نوآوری، ابتکار عمل و تحول سیستمی، معطوف و متمرکز باشیم قطعا به دستاوردهای مطلوبی می رسیم و شایسته است که در راستای تحقق این مهم ضمن بهره مندی حداکثری از امکانات های  موجود، از ظرفیت های مجموعه های پژوهشی - دانشگاهی درون و برون سازمانی بهره بگیریم.

سرعت در کشف

فرمانده نیروی انتظامی در بخش دیگری از سخنان خود بر لزوم پیگیری پرونده جرایم تا کشف کامل تاکید کرد و افزود: سرعت در کشف جرم بسیار حائز اهمیت است؛ کاهش فاصله کشف تا وقوع (یعنی در کمترین زمان ممکن  با دقت به نتیجه مطلوب برسیم) بسیار حائز اهمیت است.

سردار اشتری بر لزوم تسریع در ارائه خدمات انتظامی و امنیتی و تسهیل و تسریع در پاسخ دهی به مراجعان تاکید و بیان کرد: توسعه خدمات غیرحضوری، راه اندازی سامانه های موبایلی و درگاه های اینترنتی چون ثبت سرقت خودرو از طریق موبایل، اطلاع از وضعیت سرقت و کشف وسائط نقلیه، امکان مشاهده نمایشگاه اموال مسروقه مکشوفه و استعلام وضعیت اموال و ... از اقداماتی است که می تواند منتج به تسریع، تسهیل خدمات دهی به مردم و ارتقاء رضایت مندی آنان شود.

کشف علمی جرم

وی ادامه داد: استفاده از آخرین تجهیزات و امکانات روز دنیا از حالت بالقوه به بالفعل تبدیل، توسعه دسترسی به بانک های اطلاعاتی و ارتقاء سامانه ا طلاعاتی یکپارچه در کنار افزایش دانش و مهارت تخصصی کارکنان پلیس آگاهی ناجا را به عنوان یک اصل و رویکرد دنبال کنیم.

سردار اشتری با تاکید بر لزوم توسعه  کمی و کیفی اقدامات آزمایشگاهی و فنی - اطلاعاتی افزود: توسعه، تسلط و اشراف اطلاعاتی بر جغرافیای جرم، شیوه و شگرد ارتکاب جرم نیز بسیار حائز اهمیت است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود بر لزوم تمرکز ویژه در رابطه با کاهش سرقت ها و پیشگیری از وقوع این جرم تاکید کرد و افزود: توجه به چرخه کامل کشف به ویژه «استرداد اموال مسروقه به مال باختگان» و «کنترل بازارهای خرید و فروش اموال مسروقه» و «احقاق کامل حقوق مادی و معنوی بزه دیدگان و مال باختگان» موضوع و مولفه ای است که نباید از آن غافل شویم.

فرمانده نیروی انتظامی ادامه داد: جدیت و اهتمام در راستای پی جویی و کشف جرایم خشن از قبیل زورگیری و پیگیری آن تا حصول نتیجه نهایی و انعکاس و انتشار نتیجه اقدامات با همراهی معاونت اجتماعی ناجا نیز به عنوان یک رویکرد اولویت دار دنبال و اجرایی شود، چرا که برخی در صددند با بازنشر صحنه هایی از زورگیری و سرقت های خشن در فضای مجازی القاء ناامنی در جامعه کنند، در حالی که مجرمان باید بدانند که فضا برای آنان ناامن است و تحرکاتشان در رصد و تیررس پلیس می باشد و در کوتاهترین زمان ناامن کنندگان فضای عمومی جامعه را شناسایی و دستگیر می کنیم.

سردار اشتری تاکید کرد: در صحنه جرم با مجرمان تعارف نداریم و با قاطعیت برخورد می کنیم و اجازه نمی دهیم که عده ای با ایجاد رعب و وحشت در صدد القاء ناامنی در جامعه باشند.

فرمانده نیروی انتظامی با بیان اینکه مجازات باید به گونه ای تعیین شود که بازدارندگی لازم را داشته باشد، اضافه کرد: متاسفانه در برخی از جرایم شاهدیم که هزینه جرم پایین است در حالی که احکام و مجازات بایستی بازدارندگی لازم را در راستای جلوگیری از تکرار چرخه جرم داشته باشند.

سردار اشتری با اشاره بر لزوم صیانت جدی و موثر از کارکنان اضافه کرد: در صیانت و حمایت از کارکنان  بر رویکرد مسئولانه و پدرانه تاکید دارم؛ در ماجرای اخیر نیز از نیروی وظیفه شناس ولو یک سرباز با قاطعیت حمایت کردیم، زیرا معتقدم نیروی متعهد و وظیفه شناس همواره باید مورد حمایت فرماندهان و مسئولان باشد.

وی با تاکید بر لزوم حمایت و معاضدت قانونی از سبزپوشان وظیفه شناس گفت: همان گونه که رویکرد ما صیانت و حمایت از نیروهای مسئول و متعهد است در مقابل، از کم کاری کسانی که به درستی به وظیفه خود عمل نمی کنند و یا اهمال در انجام وظیفه دارند نیز چشم پوشی نمی کنیم.

سردار اشتری با بیان اینکه بر زحمات و تلاش های نیروهای پلیس از نقطه صفر مرزی تا مرکز واقف هستم، گفت قدردان ایثارگری و زحمات شبانه روزی تک تک نیروهای پلیس می باشم و معتقدم که نتیجه اقداماتی که منتج به کسب رضایت مقام معظم رهبری مدظله العالی شده را مرهون تلاش همگانی هستیم.

وی با بیان اینکه بنده و هیات رئیسه همواره دغدغه بهبود و ارتقاء وضعیت معیشتی پرسنل را داریم و اقدامات در این زمینه تداوم دارد، یادآور شد: نهضت تامین مسکن کارکنان را به عنوان اقدامی در راستای تحقق ارتقاء وضعیت معیشتی پرسنل طی یک بازه زمانی پنج ساله دنبال خواهیم کرد.

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha