آیا نسخه بایدن برای برطرف کردن تبعیض نژادی در آمریکا مفید است؟

تهران – ایرنا – جو بایدن رئیس‌جمهوری آمریکا با هدف التیام شکاف نژادی در ایالات متحده، با صدور فرمانی قاطع به مقابله بیشتر با نژادپرستی و نابرابری وعده داد که به گفته وی این کشور را مدت‌هاست آزار داده است؛ ولی پرسش مهم این است که نسخه بایدن تا چه حد در از بین بردن تبعیض نژادی در این کشور موثر است.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا به نقل از خبرگزاری رویترز، تنش های نژادی در آمریکا طی چهار سال ریاست جمهوری دونالد ترامپ به اوج رسید و بایدن گفت که حمله هواداران ترامپ به کنگره توسط اراذل و اوباش، شورشیان، افراط گرایان سیاسی و سفید برتر پنداران انجام شده است.

بایدن در عین حال تاکید کرد که معتقد است اکثریت بالایی از مردم آمریکا به برابری اعتقاد دارند.

وی افزود: ما هرگز کاملا براساس اصول بنیادین این ملت عمل نکرده ایم، برای بیان این مورد مشخص باید متذکر شد که همه مردم برابر خلق شده اند و حق دارند در طول زندگی شان با آنها به گونه ای برابر رفتار شود.

بایدن ادامه داد: اکنون زمان عمل است، نه تنها به این دلیل که این کار درستی است، بلکه از آن جهت که اگر چنین کنیم، همه موقعیت بهتری خواهیم داشت.

بایدن فرمان انجام اقدام اجرایی را در چهار زمینه صادر کرد: مهار استفاده آمریکا از زندان های خصوصی، تقویت قانون ضد تبعیض در بخش مسکن، تاکید بر تعهد حق حاکمیت قبیله ای بومیان آمریکا و محکومیت تبعیض علیه آمریکایی های آسیایی تبار و آمریکایی ها از تبار جزایر پاسیفیک که به گفته وی در جریان همه گیری کووید – ۱۹ افزایش یافته است.

این رئیس جمهوری دموکرات تلاش کرده است برخی سیاست های سلف جمهوریخواه خود را پس زند و اصلاحات عدالت نژادی را که در جریان مبارزات انتخاباتی اش وعده داد، به سرانجام رساند.

منتقدان ترامپ را به عمل به سیاست هایی متهم می کردند که برپایه خواست سفیدپوستان در کشوری که جمعیت سفیدپوست آن رو به کاهش است، استوار بود.

براساس این گزارش، ایالات متحده همچنان میراث برده داری را  که اواسط قرن ۱۹ پایان یافت، احساس می کند. این مساله در اعتراض های ضد نژادپرستی سال گذشته و خشونت پلیس در شهرهای مختلف آمریکا نمود یافت که در واکنش به قتل جورج فلوید شهروند سیاهپوست آمریکایی به راه افتاد.

در همین حال، بایدن گفت که در هفته های پیشرو تعهد دولت فدرال به تنوع، برابری، دربرگیری و دسترسی را مورد تائید دوباره قرار می دهد.

وی افزود: قول نمی دهم که می توانیم به این مساله از فردا خاتمه دهیم، بلکه قول می دهم که به پیشرفت برای حذف نژادپرستی ادامه می دهیم و هر بخش از کاخ سفید و دولت فدرال در این عمل نقش خواهد داشت.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =

سرخط اخبار جهان