متولیان ورزش به سفیران صلح بها دهند

تبریز- ایرنا- پیشکسوت و ورزشکار سفیر صلح و دوستی با اشاره به اهمیت فعالیت های این گروه از ورزشکاران، خواستار توجه مسئولان ورزش به این قشر و بها دادن به اقدامات آنها شد.

عبدالله مصباح که در رشته دوچرخه سواری فعالیت می کند، روز پنجشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا، افزود: ورزشکارانی که به عنوان سفرای صلح از جانب جمهوری اسلامی ایران در کشورهای مختلف حاضر می شوند، علاوه بر اینکه نماینده ورزشکاران ایرانی به شمار می روند، به عنوان نمایندگان فرهنگ، تمدن، تاریخ و غنای تاریخی سرزمین خود نیز در مجامع جهانی و بین المللی حاضر می شوند که برای هر کشوری حائز اهمیت بوده و از ارزش و جایگاه والایی برخوردار است.

وی بازتاب های رسانه ای، سیاسی و فرهنگی ورزشکاران سفیر صلح را بسیار مهم و غیر قابل کتمان خواند و اظهار داشت: با توجه به اینکه نام ایران به دلیل کینه توزی های دشمنان و استکبار جهانی در ممالک مختلف بد جلوه داده می شود، حضور این ورزشکاران به خصوص دوچرخه سواران  طی سال های اخیر توانسته این توطئه های دشمنان تا حدودی از چهره ایران اسلامی بزداید.

مصباح استقبال مقامات و مسئولان کشورهای مختلف و نیز نهادهای بین المللی مقل صلیب سرخ جهانی از سفرای صلح و دوستی را نشانه ای از اهمیت و ارزش فعالیت این عده از ورزشکاران دانست و اضافه کرد: بر همین اساس از مسئولان وزرت ورزش و جوانان انتظار داریم با حمایت های خود زمینه های لازم و کافی برای تقویت فعالیت های این ورزشکاران را فراهم کنند.

وی که سابقه حضور در افزون بر ۴۰ کشور جهان با دوچرخه را دارد، رکاب زدن در شرایط مختلف آب و هوایی و در مسیرهای ناهموار و تجربه نکرده را از جمله سختی های ورزشکاران سفیر صلح و دوستی بیان کرد و یادآور شد: مدت ۱۸ سال است که در این حرفه مشغول فعالیت هستم و به صورت حرفه ای این کار را دنبال می کنم اما به جز حمایت های سفارت خانه های جمهوری اسلامی ایران در کشورهای مختلف جهان، هیچ گاه حمایت و پشتیبانی مالی از وزارت ورزش و جوانان را تجربه نکرده ام.

مصباح تنها دلیل ادامه فعالیت های خود را عشق و علاقه به ایران و پرآوازه کردن نام کشور در شهرهای گوناگون جهان بیان کرد و ادامه داد: با وجود اینکه سال هاست از ارتش جمهوری اسلامی ایران بازنشسته شده و دارای همسر و ۲ فرزند هستم اما کماکان به این رشته مورد علاقه خودم ادامه داده و برنامه های مختلفی برای آینده دارم.

وی که تاکنون رکاب زدن دور ایران، دریاچه ارومیه، دریای خزر، خلیج فارس، کشورهای شرق آسیا، آسیای میانه، قفقاز و کشورهای اروپایی را تجربه کرده است، گفت: این اقدام با شعارهای مختلف همچون حمایت از کودکان سرطانی، حمایت از محیط زیست و دفاع از فرهنگ و تمدن ایرانی و نیز رویدادهای مختلف همچون انتخاب تبریز به عنوان پایتخت کشورهای اسلامی در سال ۲۰۱۸ صورت گرفته است.

مصباح کاشت ۲ هزار نهال زیتون به عنوان سمبل و نماد صلح و دوستی ملت ایران با کشورهای مختلف را از جمله فعالیت های جانبی رکاب زنی خود در کشورهای مختلف جهان اعلام کرد.

وی درباره برنامه آینده خود نیز گفت: قصد دارم با شعار "حمایت از قهرمانان و مدافعان سلامت" که با شیوع ویروس کرونا کشورهای مختلف جهان را تحت تاثیر قرار داد، دوچرخه سواری از تهران را شروع کرده و پس از گذر از ترکیه و کشورهای اروپایی، کانادا و در نهایت ایالات متحده با کشات نهال صلح و دوستی در مقر سازمان ملل متحد،  ضمن اعلام همبستگی مردم ایران با مدافعان سلامت در همه جهای جهان، پیام مودت و دوستی ملت جمهوری اسلامی ایران را به جهان اعلام کنم.

این جانباز ۶۶ ساله دوران دفاع مقدس با قدردانی از حمایت های خانواده خود و به ویژه همسرش که دوری طولانی مدت را تحمل کرده و او را در ادامه راهش امیدوارتر می کنند، با بیان اینکه سن در بین افراد مختلف فقط یک عدد است، به هم سن و سالان خود توصیه کرد هرگز در زندگی از ورزش غفلت نکنند و با ورزش کردن ضمن اینکه سلامت جسم و روح خود را تضمین می کنند، برای سایر افراد جامعه نیز می توانند به عنوان الگو راهنما باشند.

  

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =

سرخط اخبار استان‌ها