کارشناس امنیتی عراق: آمریکا عناصر داعش را از سوریه وارد عراق می‌کند

بغداد- ایرنا- یک کارشناس امنیتی عراق گفت که نیروهای آمریکایی عناصر گروه تروریستی داعش را از طریق مرز سوریه وارد عراق می‌کنند.

به گزارش ایرنا، «عبدالمنعم الساعدی» کارشناس امنیتی عراقی امروز (چهارشنبه) تصریح کرد: منابع نظامی سوریه در طول ماه گذشته تحرکات کاروان های نظامی از کردستان عراق به شرق فرات در سوریه را رصد کرده اند که گروه موسوم به «نیروهای سوریه دموکراتیک» (قسد) که مورد حمایت آمریکا است، در آنجا مستقر هستند. این کاروان ها سپس از شرق فرات در سوریه به سمت پایگاه «التنف» آمریکا در نزدیک مرز سوریه با عراق حرکت کرده اند.
وی به پایگاه خبری «المعلومه» عراق گفت: تردد نظامیان آمریکایی بین عراق و سوریه با تهدیدات و حملات تروریستی در نقاط مرزی و به دنبال آن عملیات عناصر گروه تروریستی داعش در داخل عراق همراه است.
الساعدی گفت: تداوم حضور بیگانگان در داخل عراق تهدیدی برای امنیت این کشور است زیرا همه نشانه ها حکایت از آن دارد که ورود تروریست های خارجی به عراق از طریق نیروهای آمریکایی صورت می گیرد که بین عراق و سوریه بدون هرگونه نظارتی تردد می کنند.
شهر بغداد بعد از آرامشی طولانی بار دیگر پنجشنبه گذشته شاهد دو انفجار تروریستی همزمان بود. این انفجارهای انتحاری در میدان الطیران در مرکز شهر پایتخت عراق  با استفاده از کمربند انفجاری روی داد و به کشته شدن ۳۲ عراقی و زخمی شدن ۱۱۰ نفر دیگر منجر شد.
وقوع این انفجارها با موج محکومیت‌های داخلی و بین المللی روبه رو شد و گروه تروریستی داعش مسئولیت آن را بر عهده گرفت.
اخیرا نگرانی‌ها در زمینه بازسازی ساختار داعش از سوی آمریکا با کمک هم پیمانان منطقه ای این کشور - در سایه تحرکات مشکوک آمریکایی در مرز سوریه و عراق - افزایش یافته و از همین رو، درخواست‌ها در عراق برای پایان بخشیدن به حضور نظامی آمریکا در این کشور بیشتر شده است.
«صباح العکیلی» کارشناس امنیتی عراقی پنجم بهمن ماه جاری گفت: اطلاعات تایید شده ای داریم که نشان می دهد کاروان های نظامی آمریکا چهار هزار داعشی را از خاک سوریه وارد عراق کرده اند و اجازه بازرسی و تفتیش این کاروان های نظامی آمریکایی به نیروهای امنیتی عراقی داده نمی شود.
سخنگوی «کتائب حزب الله» عراق نیز جمعه گذشته تاکید کرد که گروهک‌های تروریستی در پایگاه‌های آمریکا در داخل سوریه یا در مرز سوریه و عراق یا مرزهای اردن و عراق آموزش می‌بینند.
یکی از مقرهای نیروهای آمریکایی در سوریه پایگاه «التنف» است و اخیرا گزارش‌هایی مبنی بر اقدام واشنگتن در انتقال تروریست‌ها از این پایگاه به پایگاه خود در منطقه «عین الاسد» در استان الانبار در غرب عراق منتشر شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =