۴۶ پروژه آبخیزداری گلستان دهه فجر به بهره‌برداری می‌رسد

گرگان - ایرنا - سرپرست اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان گفت که همزمان با دهه فجر ۴۶ پروژه آبخیزداری و آبخوان‌داری در این استان با هزینه‌ افزون بر ۴۲۲ میلیارد ریال به بهره‌برداری خواهد رسید.

عبدالرحیم لطفی روز چهارشنبه به خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی اظهار داشت: این پروژه‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری در حوزه‌های آبخیز کردکوی، گرگان، علی آباد، رامیان، آزادشهر، بندرگز، مراوه تپه، گالیکش و کلاله با حجم ۹۹ هزار و ۹۶۱ متر مکعب اجرا شد.

وی ادامه داد: با اجرای این پروژه ها هزار و ۳۸۰ فرصت شغلی مستقیم و ۶ هزار و ۳۳۰ فرصت شغلی غیرمستقیم ایجاد خواهد شد.

به گفته وی مراسم بهره برداری متمرکز ۲۸ پروژه آبخیزداری گلستان با هزینه ۲۱۰ میلیارد ریال فردا پنجشنبه با حضور مسعود منصور معاون وزیر جهادکشاورزی و رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور در علی‌آباد برگزار خواهد شد.

به گفته کارشناسان اجرای پروژه‌های آبخیزداری در جلوگیری از افت سطح آب‌های زیر زمینی و ذخیره آب، کنترل و رسوب و کاهش خسارات ناشی از سیلاب، حفاظت آب و خاک و جلوگیری از فرسایش و بهبود شرایط زیست محیطی، کاهش خسارت ناشی از خشکسالی و تغذیه سفره‌های زیر زمینی، بهبود اشتغال و ارتقای سطح درآمد روستاییان و آبخیزنشینان و بالا بردن ارزش تفرجگاهی مناطق تحت پوشش پروژه‌های آبخیزداری موثر است.

مطابق گزارش اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان، وسعت حوزه‌های آبخیز این استان ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار است که یک میلیون و ۶۰۰ هزار هکتار آن نیاز به عملیات آبخیزداری دارد.

گلستان با وسعت افزون بر ۲۰ هزار کیلومتر مربع به دلیل موقعیت جغرافیایی از مناطق در معرض حوادث طبیعی مختلف از جمله سیل است

یکی از بزرگ ترین سیل های گلستان ابتدای پارسال رخ داد که در آن علاوه بر جان باختن ۱۱ تن، ۴۸ هزار میلیارد ریال خسارت در حوزه‌های مختلف به این استان وارد شد.

در گلستان یک میلیون و ۸۶۹ هزار نفر جمعیت زندگی می کنند که اقتصاد اصلی آنان بر پایه کشاورزی است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha