استراحت نیروهای اورژانس در زمان کرونا کمتر شد

تهران- ایرنا- رییس سازمان اورژانس کشور گفت: وقتی کرونا وارد کشور شد نمی‌توانستیم در مدت کوتاه نیروهای جدید به کار بگیریم و به آنها آموزش دهیم بلکه در آن شرایط مجبور شدیم ساعت کاری نیروها را بیشتر کنیم و استراحت آنها کمتر شد.

به گزارش ایرنا به نقل از سازمان اورژانس کشور، پیرحسین کولیوند روز سه شنبه در مراسم افتتاحیه دوازدهمین کنفرانس ملی فرماندهی و کنترل که در سالن آمفی تئاتر دانشگاه صنعتی مالک اشتر برگزار شد، افزود: ساعت کاری نیروهای اورژانس از ۴۸-۲۴ ساعت به ۱۲-۲۴ ساعت تبدیل شد. یعنی ۲۴ ساعت کار و ۱۲ ساعت استراحت می کردند و ظرفیت منابع انسانی ما چند برابر شد.

وی ادامه داد: در چندسال گذشته تعداد آمبولانس های کشور از دو هزار و ۴۰۰ دستگاه به ۵ هزار و ۷۰۰ دستگاه رسیده بود که ۱۰ درصد از آمبولانس ها برای حوادث شیمیایی، میکروبی، تروریستی و انفجاری اختصاص یافته بود که در این شرایط برای کرونا در نظر گرفته شد.

وجود اطلاعات منسجم، یکی از دلایل موفقیت است

کولیوند گفت: در سیلاب های دو سال اخیر اگر برنامه ریزی دقیق و فرماندهی منسجمی در وزارت بهداشت وجود نداشت، تعداد مرگ و میر این حوادث در کشور به مراتب بیشتر از تعدادی بود که شاهد بودیم. یکی از دلایل موفقیت وزارت بهداشت در بحران های گذشته، وجود اطلاعات منسجم بود و ای کاش می شد که اطلاعات سایر دستگاه ها به اشتراک گذاشته می شد.

وی افزود: خیلی وقت ها تنگ نظری ها و یا بی آگاهی ها باعث می شود که نتوانیم برخی اطلاعات را با همدیگر به اشتراک بگذاریم و خدماتی که ارائه می شود، شایسته مردم یا دستگاه هایی که خدمت رسانی می کنند، نیست. با اطلاعاتی که در سیلاب های سال گذشته داشتیم، توانستیم هم خوب مدیریت کنیم و فرماندهی میدان را به صورت دقیق داشته باشیم و از عوارض بعدی سیلاب ها یعنی بیماری های واگیر، پیشگیری کنیم.

ثبت رکورد جهانی

رییس سازمان اورژانس کشور بیان کرد: در حوادث مختلف در کشور مانند حادثه پلاسکو، ریزش معدن یورت گلستان و زلزله کرمانشاه، عملکرد وزارت بهداشت قابل قبول بوده است. پس از زلزله کرمانشاه، ۷ اقدام را به عنوان اقداماتی که در خدمت رسانی در جهان، برترین بودیم و رکورد ثبت کردیم به سازمان جهانی بهداشت اعلام و عنوان کردم اگر کشوری این اقدامات را انجام داده بگویید تا ما دومین کشور شویم.

کولیوند افزود: در زلزله کرمانشاه شاهد همکاری، همدلی و هم اندیشی همه دستگاه ها بودیم. هر ۵ دقیقه یک پرواز بالگرد برای انتقال مصدومان داشتیم. ۷ هزار و ۳۵۰ مصدوم در کمتر از ۲۰ ساعت به بیمارستان‌های کرمانشاه، همدان، خرم آباد، تهران، کرج و اصفهان اعزام شدند و بیش از ۱۰۰ عضو پیوند شد که همه آنها موفقیت آمیز بود. 

داستان انتقال دانشجویان ایرانی از ووهان

وی اظهار کرد: در دی ماه سال گذشته همه ما وضعیت بیماری کرونا در ووهان چین را رصد می کردیم که واگیری و مرگ زایی بالایی دارد و کسی شناختی از این بیماری نداشت و با عدم آگاهی از یک بیماری جدید روبرو بودیم و از نخستین روزهای پیدایش این بیماری، در وزارت بهداشت جلساتی تشکیل و کمیته های مختلف و مسئولان آن، مشخص شد و همان روزها بارها اعلام شد که ورود این ویروس منحوس به کشور، اجتناب ناپذیر است. 

رییس سازمان اورژانس کشور افزود: سیستم بهداشتی و درمانی کشور، سال گذشته قبل از ورود ویروس به کشور، مرتب رصد می کرد و در اورژانس نیز وضعیت بیماری در دنیا را پیگیری می کردیم. در بهمن ماه سال گذشته تعدادی از دانشجویان ایرانی که در چین بودند را به دلیل حکومت نظامی اعلام شده در چین، به ایران بازگرداندیم.

کولیوند بیان کرد: وقتی تصمیم به انتقال دانشجویان ایرانی در ووهان به کشور گرفتیم، هیچ دستگاهی با ما همکاری نکرد و تک و تنها بودیم. حتی هتل که می خواستیم برای آنها اجاره کنیم، تا ۵ برابر قیمت هم پیشنهاد کردیم، اما هیچ کسی به ما کمک نکرد و حتی برخی از مسئولان شهریار، هتل دار را تهدید کردند که اگر دانشجویان را در این هتل اقامت دهید، یعنی می خواهید کرونا را به شهریار بیاورید و هتل دار هم پشیمان شد که در نهایت دادستان به ما کمک کرد که از آن محل استفاده کنیم.

وی ادامه داد: وقتی دانشجویان را به ایران آوردیم، هتل دار و عوامل هتل رفتند و اصلا نماندند. در آن شرایط از یکی از همکاران که در سفرهای حج به ما کمک می کرد خواستیم که هتل دار شود و ۲۴ نفر از نیروهای اورژانس، به عنوان عوامل هتل کارهای هتل داری، بهداشت و درمان را انجام دادند و خوشبختانه همه دانشجویان گواهی سلامت خودشان را گرفتند و هیچ کدام هم آلوده نبودند.

روزهای اول شیوع کرونا در قم

رییس سازمان اورژانس کشور گفت: وقتی کرونا در قم پیدا شد، اولین نفری بودم که از سوی وزارت بهداشت به قم سفر کردم. دو بیمارستان را به عنوان محل اصلی ارجاع بیماران انتخاب کردیم. پروتکل های درمانی از قبل از ورود کرونا به کشور آماده شده بود و مرتب تیم های تخصصی و کارشناسی تا امروز این پروتکل ها را به روز کرده اند و الان تجارب خیلی خوبی از مقابله با کرونا کسب کرده ایم.

کولیوند اظهار کرد: زمانی که کرونا وارد شد، افرادی که بویی از رنگ و هنر جبهه، جنگ و شهادت و ایثارگری داشتند، برای مقابله با کرونا پای کار بودند اما برخی ها عقب نشینی کردند. مردم می ترسیدند و حتی افرادی که آگاهی داشتند هم می ترسیدند. از همراهان بیماران می خواستیم که بیمارستان را ترک کنند، اما به جای همراهی به ما فحش می دادند و اهانت می کردند اما اصلا دلخور و ناراحت نشدیم.

انتخاب تیم‌های عملیات ویژه اورژانس برای آموزش به کشورهای مدیترانه شرقی

وی بیان کرد: تیم های عملیات ویژه در اورژانس از بعد از زلزله کرمانشاه تشکیل شد و سال گذشته در اجلاس وزرای بهداشت منطقه مدیترانه شرقی برای آموزش تیم های اورژانس در کشورهای عضو این منطقه از سازمان جهانی بهداشت انتخاب شدند. این تیم ها برای مقابله با حوادثی مانند بیولوژیک، شیمیایی و میکروبی و نیز کرونا آماده شدند و آمبولانس های خاصی را برای آنها انتخاب کردیم تا ادامه ماموریت های فوریت های پزشکی و رسیدگی به بیماران سکته های قلبی، مغزی و حوادث ترافیکی و غیرترافیکی مخدوش نشود. 

فرماندهی منسجم در وزارت بهداشت

کولیوند اظهار کرد: یکی از ویژگی های اقدامات وزارت بهداشت در مقابله با کرونا، شکل گیری فرماندهی منسجم بود. وقتی ورود کرونا به کشور اعلام شد، قرارگاه وزارت بهداشت به فرماندهی دکتر نمکی، وزیر بهداشت تشکیل شد و کمیته های مختلف از جمله بهداشت، درمان، آموزش و اطلاع رسانی و پشتیبانی در آن شکل گرفت.

مشکلات تامین ماسک در کشور

وی بیان کرد: ماسک که امروز به سادگی در دسترس همه قرار دارد، در سال گذشته در همین روزها وقتی می خواستیم از کشورهای مختلف به ایران وارد کنیم، جلوی آن را می گرفتند و حتی یک محموله کیت تشخیصی از سازمان جهانی بهداشت برای ایران اختصاص داده شده بود که اجازه ندادند به کشور وارد شود. همکاران وزارت دفاع برای تولید ماسک N۹۵ و لباس های محافظتی اقدام کردند و شبانه روزی تولید می کردند تا زودتر به دست نیروهای بیمارستانی برسانیم. قاچاقچی ها هم هر آنچه ماسک در بازار بود را جمع آوری کرده بودند که در این زمینه نیروهای مسلح به ویژه سپاه پاسداران به ما کمک زیادی کردند و خوشحالیم که امروز ماسک سه لایه با قیمت پایین در دسترس مردم است در حالیکه قیمت آن به چند برابر رسیده بود و کمیاب هم بود.

مقام معظم رهبری در رعایت پروتکل‌ها الگوی جهانی هستند

رییس سازمان اورژانس کشور گفت: در مدیریت کرونا و همراهی مردم برای تعطیلی مدارس، دانشگاه ها و مراکز فرهنگی و هنری و مذهبی تصمیم گیری شد و از همه مهمتر نگاه مقام معظم رهبری به رعایت پروتکل ها بود که به عنوان الگوی جهانی مطرح بوده و هستند. اولین سخنرانی های رهبر معظم انقلاب حاوی نگاه های کاملا تخصصی، عملیاتی و دوراندیشی و آینده نگری بود و خودشان اولین نفری بودند و هستند که پروتکل ها را عایت می کنند و معتقدند که هرچه دستگاه تخصصی اعلام کرد باید رعایت شود. 

موفقیت‌های طرح شهید سلیمانی 

کولیوند با اشاره به اجرای طرح شهید سلیمانی در قالب گام چهارم بسیج ملی مبارزه با کرونا در کشور، افزود: در این طرح هدف گذاری کرده بودیم که مرگ و میر بیماران ۱۰ درصد و تعداد بیماران بستری ۳۰ درصد کاهش پیدا کند و در این شرایط تحریمی، توانمندی های خودمان بالاتر رفت و بر راهبردهایی که تعریف شد، باید بیماران را در مراحل اولیه شناسایی می کردیم و سه تیم حمایت، نظارت و مراقبت تشکیل شد و خوشبختانه امروز شاهدیم که مرگ و میر بیماران به طور چشمگیری و فراتر از حد انتظار کاهش یافته است. این طرح در دنیا بی نظیر است و می توان به عنوان یک الگوی موفق در دنیا آن را مطرح کرد. اما در آلمان با آن همه امکانات و منابع و تجهیزات، روزانه یک هزار و ۲۰۰ نفر از بیماران از بین می روند تنها تفاوت ما با آنها وجود یک فرماندهی منسجم و نیروی انسانی متعهد و متدین است.

وی تاکید کرد: در طرح شهید سلیمانی، ۱۴۰ هزار تخت هتل، مهمانسرا و خوابگاه های شیک و مجهز در کشور آماده شده و رقم های آن برای حوزه سلامت، بسیار ناچیز است به عنوان نمونه هتل لاله تهران آمادگی دارد که تخت های خود را به ازای هر شب ۷۰ هزار تومان در اختیار حوزه سلامت قرار دهد و همه به میدان آمده و کمک می کنند.

لزوم تقویت آموزش و آگاهی در مدیریت بحران 

رییس سازمان اورژانس کشور بیان کرد: در اسناد بالادستی به ویژه سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری در خصوص مدیریت بحران، بر تقویت آموزش و آگاهی و فرهنگ ایمنی در بین مسئولان و مردم تاکید شده است و از همه مهمتر تقویت پژوهش و اقدامات در زمینه کاهش، کنترل و مدیریت بحران در این سیاست ها ذکر شده است و برای مدیریت بحران باید از همه ظرفیت های دولتی و غیردولتی استفاده کنیم.

وی اظهار کرد: در بحران هایی که رخ می دهد اگر اهتمام، همدلی و همکاری نباشد، قطعا توفیقات خاصی حاصل نمی شود. فرماندهی و کنترل، چند گام بالاتر از مدیریت است و در عملیات خودش را نشان می دهد. حوادث مختلفی از جمله دفاع مقدس و حوادث طبیعی و غیرطبیعی را در کشور تجربه کرده ایم و وقتی حادثه ای رخ داده، شروع به برنامه ریزی و اقدام کرده ایم و بیشتر در مرحله پاسخگویی بوده ایم و در مرحله پیشگیری کمتر در کشور کار شده که یکی از اشکالات اصلی است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 7 =

سرخط اخبار جامعه