مسکو خواستار برگزاری نشست چندجانبه برای حل مساله فلسطین شد

نیویورک- ایرنا- وزیر خارجه روسیه با اعلام آمادگی مسکو برای میزبانی نشست عالی‌رتبه فلسطینی و رژیم صهیونیستی، پیشنهاد داد نشست چهار جانبه‌ای در تابستان ۱۴۰۰ برای آغاز گفت‌وگوها و حل بحران فلسطین برگزار شود.

به گزارش ایرنا، سرگئی لاورف روز سه‌شنبه در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد که با موضوع فلسطین برگزار شد، افزود: مساله فلسطین همچنان بر کل موضوعات خاورمیانه و شمال آفریقا تاثیر جدی دارد.

وی ادامه داد: جایگزینی آنچه که غربی‌ها توافق دیپلماتیک یاد می‌کنند با دیپلماسی کلاسیک نمی‌تواند ما را به نتیجه‌ای که مد نظر داریم، برساند. اقدامات یکجانبه، تنها دستیابی به یک راه حل منصفانه را دورتر می‌سازد.

وزیر خارجه روسیه اضافه کرد: توافق عادی سازی روابط کشورهای عربی با اسرائیل می‌تواند به ثبات منطقه کمک کند اما نمی‌توان مساله فلسطین را به امید روزهای بهتر به کناری گذاشت.

لاوروف تاکید کرد: نخستین گام برای ادامه فرایند صلح خاورمیانه باید تاکید مجدد بر قطعنامه شورای امنیت و دیگر اسناد بنیادی همچون اصول مادرید باشد.

وی اظهار کرد: شهرک‌سازی‌های غیرقانونی، الحاق سرزمین‌های اشغالی فلسطینیان و وضعیت نهایی قدس، وضعیت آوارگان فلسطینی و مرزها تنها باید از طریق یک گفت‌وگوی دیپلماتیک مستقیم بین فلسطینی‌ها و اسرائیل حل و فصل شوند.

وزیر خارجه روسیه با تاکید بر راه حل دو کشور، خواستار حمایت جدی مالی از سازمان امداد و اشتغال آوارگان فلسطینی(آنروا) شد و آن را نه تنها برای مردم غزه و کرانه باختری ضروری دانست بلکه گفت برای همه آوارگان فلسطینی در کشورهای عربی مجاور اهمیت دارد.

لاوروف تصریح کرد: از این رو، حمایت مالی بین‌المللی از آنروا باید ادامه یابد.

وی در ادامه اظهارات خود گفت: تنها مکانیسم قانونی مورد تایید قطعنامه شورای امنیت، همکاری نزدیک چهارجانبه، میان دو طرف درگیری و کشورهای عربی کلیدی، می‌تواند نقش بسیار بسیار موثری ایفا کند.

وزیر خارجه روسیه خاطرنشان کرد: ما در روسیه به طور مثبت از ابتکار عمل محمود عباس (رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی) برای برگزاری کنفرانس بین‌المللی حل و فصل مسایل خاورمیانه استقبال می‌کنیم.

لاوروف افزود: بر این اساس پیشنهاد می‌کنیم در تابستان ۲۰۲۱، نشستی متشکل از روسیه، اتحادیه اروپا، آمریکا،سازمان ملل متحد و چهار کشور عربی مصر، اردن، امارات متحده عربی و بحرین و با مشارکت اسرائیل و فلسطین برگزار شود. همچنین دعوت از عربستان سعودی برای شرکت در این نشست به عنوان مقام صلح اعراب مفید است.

وی ادامه داد: چنین نشستی به عنوان بستری برای تحلیل و ارزیابی جامع از شرایط و افزایش گفت‌وگوی کشورها اهمیت دارد.

وزیر خارجه روسیه همچنین از آمادگی مسکو برای برگزاری نشست اسرائیل و فلسطینی‌ها در بالاترین سطح خبر داد و اضافه کرد: ما از کشورهای منطقه‌ای و جهانی می‌خواهیم به این ایده و ابتکار برای تحقق گفت‌وگو برای آغاز مسیر همکاری جمعی به منظور تحقق صلح و امنیت در سراسر خاورمیانه توجه کنند.

  

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 14 =

سرخط اخبار جهان