عراقچی: ایران در مورد امنیت منطقه تنها با کشورهای منطقه گفت وگو می‌کند

تهران - ایرنا - معاون سیاسی وزیر امور خارجه تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران در هیچ موضوعی غیر از نحوه اجرای برجام با کشورهای ١+۵ صحبت نخواهد کرد و در مورد امنیت منطقه خلیج فارس تنها حاضر است با کشورهای منطقه و بدون هیچ دخالت خارجی گفت وگو کند.

به گزارش ایرنا، «سید عباس عراقچی» معاون سیاسی وزیر امور خارجه که امروز سه شنبه در رأس هیاتی به کویت سفر کرده است، با شیخ «احمد ناصر المحمد الصباح» وزیر امور خارجه کویت دیدار و گفت‌وگو کرد.

عراقچی در این دیدار ضمن تقدیر از تلاش‌های کویت در برقراری تفاهم و مصالحه بین کشورهای خلیج فارس بر دو عنصر گفت وگو و عدم دخالت کشورهای خارج منطقه به عنوان دو اصل مهم برای امنیت دسته جمعی در منطقه تاکید کرد.

وی بر لزوم استمرار رایزنی‌های دو کشور جمهوری اسلامی ایران و کویت پیرامون مسائل دو جانبه و منطقه‌ای تاکید و عزم و اراده جمهوری اسلامی ایران جهت تحکیم مناسبات با کویت و دیگر کشورهای منطقه را به اطلاع طرف کویتی رساند.

عراقچی اظهار داشت: با توجه به ظرفیت‌های موجود در منطقه، همکاری کشورهای حوزه خلیج فارس در زمینه های مختلف می‌تواند آینده‌ای روشن و نوید بخش برای منطقه به ارمغان آورد.

وی با اشاره به اهمیت تامین امنیت و ثبات در منطقه توسط خود کشورهای منطقه، این امر را در گرو همکاری دسته جمعی این کشورها و عدم مداخله خارجی دانست.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه خاطر نشان کرد: از نظر جمهوری اسلامی ایران امنیت خلیج فارس موضوعی است که تنها به کشورهای منطقه مربوط می‌شود و در این موضوع ایران تنها حاضر است با کشورهای منطقه گفت وگو کند.

 عراقچی با تشریح سیاست جمهوری اسلامی ایران در برابر بازگشت احتمالی آمریکا به برجام گفت: هیچ مذاکره‌ای در مورد برجام یا موضوعاتی فراتر از برجام وجود نخواهد داشت، اما نحوه و چگونگی بازگشت همه طرف‌ها به اجرای برجام می‌تواند در قالب ١+۵ مورد گفت وگو واقع گردد.

وی تاکید کرد: بنابراین جمهوری اسلامی ایران اولا در هیچ موضوعی غیر از نحوه اجرای برجام با کشورهای ١+۵ صحبت نخواهد کرد و ثانیا در مورد امنیت منطقه خلیج فارس تنها حاضر است با کشورهای منطقه و بدون هیچ دخالت خارجی گفت وگو کند.

شیخ احمد ناصر وزیر خارجه کویت در این ملاقات با استقبال از استمرار رایزنی‌های دو کشور، گفت وگو و مذاکره بین کشورهای منطقه را تنها راه حل مناسب برای رفع اختلافات بیان کرد.

وی همچنین بر اراده و علاقه‌مندی کویت به توسعه مناسبات دو کشور در حوزه‌های مختلف تاکید کرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 9 =