لزوم استفاده از ظرفیت علمی و نخبگان دانشگاه‌ها در گستره راه‌آهن کشور

تهران-ایرنا- وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در آیین امضای تفاهم‌نامه همکاری با شرکت راه‌آهن تاکید کرد: با توجه به ظرفیت علمی و نخبگانی دانشگاه‌ها، می‌توانیم از این ظرفیت در گستره راه‌آهن در سراسر کشور استفاده کنیم.

به گزارش وزارت علوم، در این آیین که امروز (سه‌شنبه) با حضور محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی، معاونان وزارت علوم و وزارت راه و شهرسازی و برخی از روسای دانشگاه‌ها به صورت حضوری و وبیناری در ساختمان مرکز جهادی پیشرفت شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران برگزار شد، منصور غلامی با بیان اینکه وظیفه اصلی ما در وزارت علوم، بسترسازی برای رشد و بالندگی صاحبان فناوری است، اظهار داشت: وزارت علوم وظیفه خاصی نیز برای هدایت ظرفیت علمی به سمت توسعه فناوری دارد.
وی با اشاره به تاکید رهبر معظم انقلاب مبنی بر توجه به علم و دانش و نخبگان حوزه فناوری افزود: حوزه آموزش عالی کشور یک سرمایه علمی است و سبب شده تا در حال حاضر جمعیت بزرگی از کشور دانش‌آموخته دانشگاه‌های داخل کشور باشند.

غلامی با بیان اینکه ما نباید در آینده مصرف کننده فناوری دیگران باشیم و باید تولیدکننده تکنولوژی باقی بمانیم و آن را گسترش دهیم، تصریح کرد: یک وظیفه آموزشی برعهده وزارت علوم بود که به خوبی انجام دادیم و سبب شد وضعیت علمی ما در دنیا و در مقایسه با دانشگاه‌های کشورهای پیشرفته و توسعه‌یافته و توانمند از جایگاه خوبی برخوردار باشد، به گونه‌ای که جزو ۲۰ کشور برتر دنیا در حوزه علم و فناوری هستیم و در حال حاضر در رتبه‌های ۱۶ و ۱۷ علمی قرار داریم.

وزیر علوم افزود: وجود این دانشگاه‌ها ظرفیت بزرگی در کشور است که در جریان ۲۰ سال اخیر به روندی بالنده و در حال رشد تبدیل شده است. در یک سال اخیر شاهد حضور و فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان هستیم که سبب شده در این یک سالی که کرونا بر دانشگاه‌ها سایه انداخته است، هر روز گزارش‌هایی از توانمندی‌های علمی برای خدمت به مردم اعلام شود و بسیاری از یافته‌های علمی هم حتی فرصت خبری شدن نیافتند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر ۴۵ پارک علم و فناوری در کشور داریم که ۳۷ پارک را وزارت علوم مستقیماً مدیریت می‌کند، گفت: همچنین ۱۹۷ مرکز رشد در دانشگاه‌ها تأسیس شده و ۶ هزار شرکت دانش‌بنیان در پارک‌های علم و فناوری راه‌اندازی شده است.

غلامی با بیان اینکه دانشکده راه آهن دانشگاه علم و صنعت جزو موارد خاص در دنیاست که یک دانشکده تخصصی در حوزه راه‌آهن داشته باشیم، خاطرنشان کرد: مراکز صنعتی از یافته‌های علمی دانشگاه‌ها استقبال می‌کنند و در نتیجه شاهد ریشه و عمق گرفتن هر روزه یافته‌های علمی هستیم. آینده درخشانی پیش روی این هماهنگی‌ها و همکاری‌هاست و شاهد به نتیجه رسیدن فرصت‌های علمی هستیم.

وزیر علوم با بیان اینکه وزارتخانه‌ها به سمت بهره‌برداری از ظرفیت بزرگ و توانمند ایجاد شده در دانشگاه‌ها بیایند، گفت: به دلیل بالا بودن تعداد مراکز علمی و همچنین کاهش جمعیت دانشجویی، ظرفیت خالی توسعه علمی و فناوری را داریم.

در این جلسه محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه تلاش زیادی کردیم تا نگاه لجستیکی به توسعه را به رویکرد دانش‌بنیانی تبدیل کنیم، اظهار داشت: این دیدگاه را در فکر سازمانی و فردی کارکنان و مدیران راه‌آهن جریان داده‌ایم.

وی گفت: مرکز جهادی پیشرفت راه‌آهن که امسال افتتاح شد، مرکزی مهم در راستای رشد و توسعه فناوری و ارتباط آن با اجرا محسوب می‌شود و کانون تلاقی نخبگی و خبرگی است و این موجب می‌شود جریان پیشرفت و توسعه و تعالی راه‌آهن به خوبی هدایت شود.

در پایان این آیین و با حضور وزیران علوم و راه و شهرسازی، تفاهم‌نامه همکاری آموزشی، تحقیقاتی و فناوری توسط دکتر غلامحسین رحیمی، معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم و  مدیرعامل شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران به امضاء رسید.

گفتنی است؛ سه‌شنبه‌های ریلی هر هفته در مرکز جهادی پیشرفت راه آهن با همکاری مجامع دانشگاهی و خبرگان صنعت ریلی و با حضور مدیرعامل راه آهن برگزار می‌شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 3 =

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش