فرانسه: بازگشت آمریکا به برجام در گرو احترام به این توافق است

لندن - ایرنا - کاخ الیزه روز سه‌شنبه بدون اشاره به خروج یکجانبه آمریکا از برجام و بی تعهدی اروپایی ها به این توافق، اعلام کرد در صورتی که ایران بخواهد آمریکا به برجام بازگردد، باید به این توافق احترام بگذارد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، دفتر ریاست جمهوری فرانسه بدون اشاره به اینکه این دولت آمریکا بوده که از توافق بطور غیرقانونی و یکجانبه خارج شده است، اعلام کرد که قبل از بازگشت آمریکا به برجام، ایران باید به این توافق پایبند شود.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز در یک کنفرانس خبری در مسکو، در خصوص برخی اعلام مواضع اخیر از سوی دولت جدید آمریکا، با تاکید بر اینکه "ایران به عمل پاسخ خواهد داد نه به حرف"، گفت هر زمان که واشنگتن تحریم های غیرقانونی را متوقف کند، تهران هم آمادگی دارد به نحو مناسب پاسخ دهد .

 اظهار نظر امروز کاخ الیزه دو روز پس از آن مطرح می‌شود که جو بایدن رئیس جمهوری جدید آمریکا رایزنی با رهبران تروئیکای اروپایی از جمله امانوئل مکرون نخست وزیر فرانسه درباره آینده برجام را آغاز کرده است.

جزئیات این گفت‌وگوها منتشر نشده اما طرف آمریکایی به دنبال راهکاری برای بازگشت به توافقی است که دو سال پیش به دستور دونالد ترامپ آن را ترک کرد.

ژان ایو لودریان وزیر امور خارجه فرانسه روز شنبه (۲۷ دی) گذشته در گفت‌وگویی مدعی شد: احیای توافق هسته‌ای کافی نیست. لازم است گفت‌وگوهای سختی درباره فعالیت‌های منطقه‌ای و موشکی بالستیک ایران انجام دهیم.  

وی افزود: مهم است که ترتیباتی برای بازگشت ایران و آمریکا به توافق هسته‌ای انجام شود. وزیر خارجه فرانسه در ادامه گفت: ایران در حال کار برای تقویت توانمندی‌های هسته‌ای خود است.

وزیر امور خارجه ایران هم تاکید کرده که پنجره فرصت برای دولت جدید ایالات متحده تا ابد بازنخواهد بود و احتمال تجدید نظر در این توافق نامه غیرممکن است.

ایران ۲ سال پس از خروج یکجانبه آمریکا از برجام و تعلل طرف‌های اروپایی در عمل به تعهداتشان در این توافق، گام‌هایی را تحت نظارت آژانس برای کاهش تعهداتش برداشت و همواره اعلام کرد که در صورت بازگشت آمریکا به برجام و اجرای تعهدات برجامی از سوی دیگر طرف‌های این توافق بین‌المللی، گام‌های برداشته شده در مسیر کاهش تعهدات برجامی از سوی تهران به سرعت برگشت پذیر خواهد بود.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha