ویلاهای خالی با سیستم گرمایشی روشن در خراسان رضوی اخطار می‌گیرند

مشهد-ایرنا- مدیرعامل شرکت گاز خراسان رضوی گفت: صاحبان ویلاها و باغ ویلاهای خالی که سیستم سرمایشی خود را بدون آن که در آن حضور داشته باشند روشن نگه می‌دارند طبق دستور مقامات ذیصلاح اخطار می‌گیرند و در صورت تکرار خطا، گاز آن مکان قطع می‌شود.

حسن افتخاری روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: صاحبان این ویلاها به ویژه در ییلاقات طرقبه و شاندیز و حومه مشهد در روزهای پایانی هفته به این مکانها مراجعه می‌کنند و پس از یک یا ۲ روز اقامت در آنها تا مراجعه مجدد، سیستم گرمایشی ویلا، استخر یا سایر بخشهای آن را روشن می‌گذارند.

وی اضافه کرد: در صورتی که باغ ویلا یا ویلایی خالی و سیستم گرمایشی آن روشن باشد، در مرحله نخست بعد از احراز خطا، ابتدا به صاحب آن اخطار داده می‌شود و در صورت تکرار خطا، گاز این ویلا قطع خواهد شد.

مدیرعامل شرکت گاز خراسان رضوی گفت: امسال مصرف گاز در همه حوزه‌ها شامل بخش خانگی و تجاری و عمومی، بخش نیروگاهی و صنایع، افزایش یافته است و درصد افزایش مصرف گاز در بخش خانگی استان طی ۱۰ ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۵.۶ درصد افزایش یافته است.

افتخاری افزود: تامین گاز بخش خانگی و عمومی در تمام طول جزء تعهدات شرکت گاز است اما این نهاد در قبال بخشهای نیروگاهی و صنایع، تعهد تامین گاز هشت ماهه دارد و در صورتی که بخش خانگی و عمومی مصرف کمتری داشته باشند از محل صرفه جویی در این بخش می‌توان در چهار ماه پایانی سال هم به نیروگاه‌ها و صنایع گاز داد.

وی اضافه کرد: بخش خانگی خراسان رضوی در زمستان امسال بیش از ۷۸ درصد از گاز تولیدی برای این استان را مصرف کرده است و اگر با استفاده از راهکارهای ساده فقط یک درجه در مصرف گاز صرفه جویی کند از این محل می‌توان سوخت نیروگاه‌ها و صنایع را تامین کرد.

سخنگوی شرکت توزیع نیروی برق مشهد نیز در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: اوج مصرف برق در تابستان به جهت افزایش استفاده از سیستم سرمایشی در بخش خانگی است که به حدود هزار و ۵۵۰ مگاوات ساعت در روز می‌رسد.

علیرضا کاشی افزود: اوج مصرف برق مشترکان مشهد در فصل زمستان هم بین ۹۰۰ تا هزار مگاوات ساعت در روز است.

وی اضافه کرد: از آنجا که به دلیل مصرف بیش از حد گاز در بخش خانگی، تامین سوخت گاز نیروگاه‌ها دچار مشکل می‌شود، تامین برق مشترکان نیز با مشکل مواجه شده و این امر خاموشی های ناخواسته را در سطح شهر به دنبال دارد همچنان که طی ۲ هفته اخیر به دلیل کمبود سوخت نیروگاه‌ها، تامین برق در کلانشهرهای کل کشور دچار مشکل شده و شرکت توزیع برق ناگزیر به قطع چند ساعته برق در معابر و خیابانها و برخی از خانه‌ها در طول روز شده است.

سخنگوی شرکت توزیع نیروی برق مشهد گفت: ویلاها و باغ ویلاهای خارج از محدوده شهر در صورتی که مجوز از بخشداری یا جهاد کشاورزی شهرستان داشته باشند این شرکت برق آنها را تامین خواهد کرد.

کاشی افزود: هرچند ویلاها در فصل زمستان مصرف برق زیادی ندارند اما به دلیل بروز مشکل در تامین سوخت نیروگاه‌ها، کاهش مصرف برق و گاز در این باغ ویلاها ضروری است و به صاحبان آنها توصیه می‌شود در زمان عدم حضور در این مکانها سیستم سرمایشی را خاموش کنند.

به گزارش ایرنا، طول شبکه برق در شهرستان مشهد ۱۷ هزار کیلومتر، تعداد ترانسفورماتورها ۱۶ هزار دستگاه، تعداد لامپها ۲۷۳ هزار عدد و مصرف لامپهای آن ۶ هزار مگاوات ساعت است. 

شرکت گاز خراسان رضوی ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار مشترک دارد که نزدیک به ۵۰۰ هزار مشترک آن خانوار روستایی هستند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha