از نقش عالمان دینی تا روایت جهادگران محله هرندی

تهران- ایرنا- نقش عالمان دینی در صیانت از استقلال ملی ایران در مستند «تکیه‌گاه»، روایت جهادگران محله هرندی در برنامه «ما ایرانی‌ها»، زیرساخت‌های شفافیت حقوق عامه و بررسی مسائل مالی پیام رسان‌های خارجی در «تهران ۲۰» از جمله برنامه‌های امروز تلویزیون است.

به گزارش گروه فرهنگی ایرنا، در آستانه دهه مبارک فجر، مستند تکیه گاه به تهیه کنندگی حامد توکلیان و کارگردانی داود جلیلی، جمعه ۱۰ بهمن از شبکه یک پخش خواهد شد.

تکیه گاه روایتی از نقش عالمان دینی در صیانت از استقلال ملی و اقتصاد داخلی ایران در بستر تاریخ است.

این مستندِ پژوهش محور، علاوه بر پاسداشت پیوند تاریخی روحانیت و مردم در نفی سلطه بیگانه، به نقش علما در ساقط شدن قراردادهای ننگین دوره قاجار و پهلوی اول پرداخته است که بخش هایی از آن بازسازی شده و بخش هایی نیز با استفاده از آرشیو عکس ها و اسناد تولید شده است.

تکیه گاه در ژانر مستندِ داستانی، از تولیدات الگویی اداره کل پژوهش های اسلامی صداوسیما می باشد که ۱۹ آذر ماه با حضور مجید زین العابدین مدیر شبکه یک سیما و دکتر ظریفیان مدیرکل پژوهش های اسلامی صدا و سیما از آن رونمایی شده بود.

مستند تکیه گاه جمعه۱۰ بهمن پس از سریال روزهای ابدی روی آنتن می رود.

عوامل تولید این مستند داستانی عبارتند از: نویسنده داود جلیلی، مدیر تصویربرداری داود رجبی، صدابرداری محمد دهقانی، مدیر تولید سید رضا موسوی، تدوین سلمان ابوطالبی، گوینده متن علی فرحناک، آرشیو اکرم صادقی، بازیگران حبیب الله طهان، سید مجید امامی و مسعود ثابتی نژاد، گریم محمد نعمت، طراح صحنه فرانک حمزه ای و ناظر محتوایی دکتر موسی نجفی.

روایت جهادگران محله هرندی در برنامه «ما ایرانی ها»

برنامه ما ایرانی ها به تهیه کنندگی و کارگردانی قاسم اورنگی سه شنبه ۷بهمن ماه ساعت ۲۲ میزبان  سعید جوادی جهادگر محله هرندی و فعال حوزه آسیب های اجتماعی است که در این برنامه از اهداف خود در راستای محرومیت زدایی و کاهش معضلات اجتماعی این محله روایت می کند.

سعید جوادی موسس گروه جهادی شهید الله کرم، این روز ها با تعمیر و نوسازی خانه های اهالی بومی منطقه، آموزش خیاطی به بانوان محله برای  استقلال مالی در تامین نیازهای زندگی، اجرای برنامه های بازتوانی و آموزش مقابله با اعتیاد و همچنین تولیدو توزیع ماسک رایگان   در منطقه  هرندی در راستای محرومیت زدایی و کاهش آسیب های محله هرندی فعالیت می کند.

برنامه  ترکیبی ما ایرانی ها کاری از گروه اجتماعی شبکه پنج سیما است که یکشنبه و  سه شنبه هر هفته  ساعت ۲۲ از شبکه پنج  سیما پخش می شود .

مخاطبان برنامه می توانند پیام های خود را راجع به موضوعات و محورهای برنامه  از طریق سامانه پیامکی ۱۰۰۰۰۱۵ با ما در میان بگذارند.

همکاری رسانه ای شبکه آموزش با بنیاد بین المللی احیا فرهنگ خمس

با هدف فرهنگسازی و نهادینه کردن فریضه خمس با حضور  روح الله متفکر آزاد عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی و اعضای کارگروه بنیاد بین المللی احیاء فرهنگ خمس در سالن جلسات هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

این جلسه با هدف فرهنگسازی و نهادینه کردن فریضه خمس برای آحاد مردم به ویژه دانش آموزان  با حضور دکتر روح الله متفکر آزاد عضو هیئت رئیسه و کمسیون آموزش و تحقیقات و نماینده مردم تبریز و اسکو در مجلس شورای اسلامی و جمعی از اعضای این کارگروه  برگزار شد.

دکتر محمد حسن حسین زاده از اعضای کار گروه بنیاد بین المللی احیا فرهنگ خمس  گفت  این نشست در ادامه سلسله جلسات راهبردی بنیاد، در دستگاه ها، قوا و نهادهای انقلابی کشور می باشد که این بار با میزبانی هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی در بهارستان برگزار شد. دکتر سید محمد حسینی رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی و عضو هیأت امنای این بنیاد بین المللی به صورت وبیناری حضور مجازی داشت  بر اهمیت احیا این فریضه دینی تاکیدکرد.

وزیر اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر نقش بی بدیل رسانه در زیرساخت های فرهنگی، ضمن قدردانی از تلاش های رسانه ملی در آموزش های تلوزیونی،  خواستار توجه بیشتر شبکه آموزش جهت آموزش فریضه خمس برای دانش آموزان و مخاطب هدف این شبکه شد. همچنین دکتر روح الله متفکر آزاد، عضو کمسیون آموزش و تحقیقات  مجلس شورای اسلامی در این نشست، با بیان  لزوم فرهنگ سازی این فریضه از دوران کودکی، ابراز امیدواری کرد با پیگیری های این کمسیون، مباحث مربوط به خمس در کتب مربوطه مقاطع مختلف تحصیلی گنجانده شود .

در ادامه مباحث مطرح شده در این جلسه، حجت الاسلام نعیم آبادی با اشاره به شان نزول آیه ۴۱ سوره مبارکه انعام در منزلت و فریضه خمس پیشنهاد داد تا با همکاری کمسیون فرهنگی مجلس و تصویب شورای فرهنگ عمومی روز ۱۷ ماه مبارک رمضان بعنوان روز احیا فریضه خمس نامگذاری شود.

در پایان  نماینده شبکه آموزش سیما و عضو این کارگروه، با تبیین نقش و جایگاه رسانه در آموزش و فرهنگ، و لزوم تولید برنامه هایی متناسب با نیاز مخاطب، آمادگی این شبکه  را جهت هرگونه همکاری آموزشی با بنیاد بین المللی احیا خمس اعلام کرد.

«پایش» زیرساخت‌های شفافیت حقوق عامه در شبکه یک

برنامه امشب پایش با حضور مشاور مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، زیرساخت‌های شفافیت حقوق عامه را تحلیل می کند.

حقوق عمومی و خصوصی، پیش بینی پذیری و زیرساخت های شفافیت حقوق عامه از دیگر موضوعاتی است شهرام حلاج در این برنامه به آنها اشاره می کند. در بخش ستاد پیگیری موانع تولید هم امیرارسلان سیدین بروجنی رئیس اداره صمت شهرستان بروجن درباره حل مشکل صادر نشدن مجوز تولید نان و حسن نامجو رئیس سازمان نظام مهندسی استان خراسان شمالی درخصوص صادر نشدن مجوز پرورش ۲۵۰۰ قطعه ای بوقلمون در این استان توضیح می دهند.

پایش به تهیه کنندگی الهام پیرهادی کاری از گروه دانش و اقتصاد شبکه یک سیما است که امشب ۷ بهمن حوالی ساعت ۲۰ با اجرای سعید توکلی روی آنتن می رود.

سرپرست جدید طرح و برنامه شبکه آموزش منصوب شد

مسعود احمدی افزادی مدیر شبکه آموزش طی حکمی، مریم هاشمیان را به عنوان سرپرست جدید طرح و برنامه این شبکه منصوب کرد.

در این حکم آمده است:

«نظر به تعهد و تجربیات ارزشمند و مفید جنابعالی در حوزه های مختلف تولیدی و مدیریتی، بدینوسیله به عنوان سرپرست طرح و برنامه شبکه آموزش منصوب می شوید. توجه اکید به رویکرد راهبردی شبکه در خصوص مهارت آموزی و شعار محوری مردم، آموزش، مهارت در همه طرح‌ها و برنامه‌ها را به نحو مقتضی طراحی برنامه های موثر و جذاب به منظور ارتقاء جایگاه شبکه و افزایش مخاطبان هدف، رویکرد مبنایی و مستمر به بیانیه گام دوم و راهبردهای حوزه محتوا در سازمان و ایجاد ساز و کار مناسب برای تسلی این راهبردها و برنامه‌های صف و تبدیل آنها به کاربست رسانه ای، استفاده از تجربیات همکاران خلاق و صاحب نظران رسانه، ارتباط موثر نزدیک با مرکز طرح و برنامه ریزی سیما و بهره‌گیری مفید از دستورالعمل های برنامه سازی، برگزاری منظم نشست شورای اندیشه ورزی شبکه به عنوان محور کلان فکری محتوایی و نیز اهتمام به تشکیل جلسات مفید کارشناسی طرح و برنامه، از جمله وظایف شما در این مسئولیت است. مزید توفیق شما را تحت توجهات حضرت ولی عصر (عج) از خداوند متعال خواستارم.»

مریم هاشمیان از سال ۹۲ تا ۹۶ به مدت چهارسال در مرکز نظارت و ارزیابی صدا و سیما در سمت های مدیر رسانه های نوین و مدیر ارزیابی سیمای استانها مشغول به فعالیت بوده است. سرپرست جدید طرح و برنامه شبکه آموزش همچنین سابقه طولانی در تهیه کنندگی و تولید مستند در صدا و سیما را در کارنامه دارد.

مدیر شبکه آموزش سیما همچنین با قدردانی از تلاش‌های یک ساله علی شهاب الدین در تعامل و ارتباط موثر با حوزه‌ها و نهادهای مختلف آموزشی مهارتی، وی را به عنوان مسئول روابط عمومی و مشاور رسانه ای و ارتباطات شبکه آموزش سیما منصوب کرد.

بررسی مسائل مالی پیام رسان‌های خارجی در «تهران ۲۰»

برنامه تهران ۲۰ امشب سه شنبه (۷ بهمن ماه) به واکاوی و بررسی مسائل مالی پیام رسان‌های خارجی و عملکرد برخی از هولدینگ های بزرگ اقتصادی در کشور می پردازد.

عباس مقتدایی نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی به برنامه تهران ۲۰ می می رود تا درباره مسائل مالی مربوط به پیام رسان‌های خارجی مثل تلگرام گفت‌وگو کند.

همچنین عملکرد بعضی از هولدینگ های بزرگ اقتصادی در کشور نیز در این برنامه مورد نقد و بررسی قرار می‌گیرد.

مخاطبان برنامه «تهران ۲۰» می توانند پیام های خود را درباره موضوعات و محورهای برنامه از طریق سامانه پیامکی ۱۰۰۰۰۵۲۰ یا با شماره تلفن گویای ٢٧٨٦٥٠٥٥ در میان بگذارند.

تهران ۲۰ روزهای زوج با اجرای محمد دلاوری و روزهای فرد با اجرای علی مروی از شنبه تا چهارشنبه هر هفته راس ساعت ۲۰ از شبکه پنج سیما پخش می‌شود.

این برنامه کاری از گروه تهران و شهروندی است که به تهیه کنندگی حسن نظری و با سردبیری محمد محسن فیضی پور روانه آنتن شبکه پنج سیما می شود.

تحلیلی بر فیلم «سرقت از برج» در «سینما حکمرانی»

محمدرضا حاجی جعفری، تهیه کننده مجموعه برنامه سینما حکمرانی گفت: در برنامه این هفته که طبق روال چهارشنبه ساعت ۲۰ : ۱۹ دقیقه پخش می شود،پیام های  اقتصادی  یکی دیگر از فیلم های مطرح جهان را بررسی می کنیم و این هفته فیلم سرقت از برج بازخوانی می شود.

حاجی جعفری افزود: فیلم سرقت از برج، به کارگردانی برت راتنر که داستانی مملو از نکته های اقتصادی و پیامهایی برای مردم و سیاستمداران است، گزینه این هفته  ما برای بررسی است.

تهیه کننده سینما حکمرانی افزود: این فیلم  بازتاب دهنده اعتراض مردم به سیاستمدارانی است  که در بحران اقتصادی موجود در جهان سرمایه داری، بجای اینکه به فکر عموم مردم باشند، به فکر نجات وال استریت و دارایی ثروتمندان هستند. سیاستمدارانی که حاضر نیستند از ثروتمندان مالیات بگیرند و برایشان مهم نیست طبقات کم درآمد بعد از بیکارشدن چه سرنوشتی پیدا می کنند.

حاجی جعفری با بیان اینکه  ما در سینما حکمرانی تصاویری از این فیلم را که بیانگر پیامهای اعتراضی مردم به سیاستمداران است ، برای مخاطب برگزیده ایم افزود: جالب آنکه ترامپ ، در سال ۲۰۱۶ با اعتراض به همین سیاستمداران فاسد وارد کاخ سفید شد اما خودش جزئی از ثروتمندان فاسد حاکم بر آمریکا بود.

تهیه کننده مجموعه سینما حکمرانی گفت: در بخشی از بررسی فیلم سرقت از برج، تصاویری از  (ترامپ و در واقع هیات حاکمه آمریکا) را نشان می دهیم که  توسط دولت پنهان حاکم بر بانک ها و وال استریت، (بایدن و کلینتون ها+بنیاد کلینتون) چنان به زیر کشیده شد که حتی در مقام رئیس جمهور و فرمانده کل قوا هم اجازه صحبت از رسانه ها را  نیافت.

حاجی جعفری در ادامه درباره داستان فیلم سرقت از  برج گفت: داستان این فیلم ، از این قرار است که جاش، مدیر گرانترین برج نیویورک، تمام حقوق بازنشستگی کارکنانش را به آرتور شاو، ملقب به سلطان وال استریت داده تا برایشان سرمایه گذاری کند. شاو، در پنت هاوس برج، زندگی مجللی دارد اما بطور ناگهانی ، به جرم کلاهبرداری از سهامداران، بازداشت میشود و کارکنان برج میفهمند همه حقوق بازنشستگی شان دود شده است.

تهیه کننده برنامه سینما حکمرانی در انتها افزود:مهمترین نکته  سرقت از برج، یادآوری مزایای حکمرانی بر پول ملی است. حکمرانی بر پول ملی یعنی دولت تعیین کند هر کدملی، چقدر تراکنش بانکی برایش متعارف است و جابجایی مبالغ بزرگ، با اطلاع و اجازه دولت مجاز باشد.

سیاستی که خوشبختانه زیرساختهای آن در ایران امروز مهیاست و حکومت می تواند به راحتی کلاهبرداران، زمینخواران، قاچاقچیان، رانتخواران و دیگر سارقان را شناسایی کند.

تهیه کننده برنامه سینما حکمرانی افزود: فیلم سینمایی سرقت از برج، ده سال پیش ساخته شده است و اگر داستانش امروز اتفاق می افتاد، پلیس می توانست با فناوری های جدید ردگیری تراکنش های بانکی، پولهای دزدیده شده توسط شاو را به راحتی ردگیری و پیداکند.

مجموعه برنامه سینما حکمرانی که اولین فصل آن در ۱۰ قسمت ساخته شده  کاری از گروه  جهش تولید است  و چهارشنبه ها حدود ساعت ۲۰: ۱۹ دقیقه از شبکه یک  پخش می شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 7 =

سرخط اخبار فرهنگ