مناطق چهارگانه حفاظتی استان مرکزی ارتقا یافت

اراک - ایرنا - مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی گفت: مناطق چهارگانه تحت حفاظت این اداره کل در این استان ارتقا یافت.

به گزارش روز سه‌شنبه ایرنا به نقل از روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی، «رضا میرزایی » افزود: ارتقای سطح مدیریت مناطق چهارگانه تحت حفاظت محیط زیست استان مرکزی در نشست شورای عالی محیط زیست مصوب شده است.

وی بیان کرد: در نشست
 شورای عالی محیط زیست، ارتقای سطح تعدادی از عرصه‌های طبیعی کشور به مناطق چهارگانه تحت مدیریت محیط زیست مصوب شده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی ادامه داد: مناطق چهارگانه محیط زیست شامل محدوده‌های طبیعی با ارزش زیست محیطی و جز سرمایه‌های  ملی است که همه آن‌ها تحت نظر سازمان حفاظت محیط زیست ایران اداره می شوند.

میرزایی عنوان کرد: با پیگیری‌های انجام شده و طرح موضوع در نشست شورای عالی محیط زیست، محدوده امن منطقه حفاظت شده هفتاد قله در استان مرکزی با مساحت ۱۲ هزار هکتار از حفاظت شده به پارک ملی ارتقا پیدا کرده است.
وی  افزود: منطقه آزاد چنار نیز به مساحت ۱۹ هزار هکتار در استان مرکزی و هم‌مرز با منطقه حفاظت شده هفتادقله واقع شده و از تنوع زیستی غنی برخوردار است و کریدوری بین هفتادقله و سایر زیستگاه‌های این استان است که به‌همین دلیل از منطقه آزاد به منطقه حفاظت شده ارتقا یافت.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی اضافه کرد:  ارتقای مناطق تحت مدیریت استان اقدامی مفید در راستای حفظ و بهبود غنای زیستی است.

میرزایی گفت: در این مدت تمام سعی و تلاش خود را به‌کار گرفتیم تا اقدامی اساسی برای حفاظت از زیستگاه‌های ارزشمند استان انجام شود.

وی از عموم مردم درخواست کرد در جهت حمایت از گونه های ارزشمند گیاهی و جانوری با محیط بانان و یگان حفاظت محیط زیست همراه و همدل باشند تا به‌زودی شاهد تحقق شعار ۸۰ میلیون محیط بان در کشور باشیم.

استان مرکزی در قلب  کشور واقع شده است و ۲ منطقه حفاظت شده ۷۰ قله اراک و الوند خمین در این استان، گنجینه ارزشمندی از ذخایر غنی زیستی هستند و گونه‌های کم نظیری از جانوران و گیاهان را در خود جا داده‌اند.

استان مرکزی با وسعت ۲۹ هزار متر مربع در محل زاویه برخورد ۲ رشته کوه البرز و زاگرس واقع شده که ۲۵ درصد وسعت آن دشت و بقیه نواحی کوهستانی و کوهپایه ای است.

درحال حاضر ۱۲.۲۵ صدم درصد از مساحت استان مرکزی در قالب ۱۱ منطقه تحت مدیریت زیست محیطی به ثبت رسیده که این مناطق در قالب اثر طبیعی ملی، پناهگاه های حیات وحش، مناطق حفاظت شده و مناطق شکار ممنوع است.
مناطق تحت مدیریت استان مرکزی به دلیل دارا بودن تنوع زیستی غنی مانند پاژن و گونه‌های با ارزش پلنگ در ۷۰ قله، سیاه گوش در منطقه خرقان و گربه وحشی در راسوند در زمره با ارزش ترین مناطق زیستی ایران است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 7 =

سرخط اخبار استان‌ها