صیانت از فرهنگ و تأمین سلامت اجتماعی وظیفه نظام حکمرانی است

تهران-ایرنا- دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در نشست با ستاد کل نیروهای مسلح وظیفه صیانت از فرهنگ و تأمین سلامت اجتماعی و دانش افزایی در حوزه مخاطرات فرهنگی را یک وظیفه جدی نظام حکمرانی کشور دانست.

سعید رضا عاملی در جمع بندی جلسه که در محل دبیرخانه شورا برگزار شد با بیان اینکه وظایف و اعضای شورای تخصصی فرهنگ دفاعی پیشنهاد و تهیه شود، گفت: تصمیمات این شورا صرفاً محدود به حوزه ستاد کل نیروهای مسلح نباشد و ٢۶ نهاد فرهنگی را نیز شامل شود.
به گزارش روز سه شنبه شورای عالی انقلاب فرهنگی عاملی تاکید کرد: وظایف شورای تخصصی فرهنگ دفاعی بر اساس بیانیه گام دوم انقلاب تهیه شود.
او با تأکید بر لزوم آگاه‌سازی جامعه درمورد جنگ نرم نیز گفت: جنگ نرم ذیل شورای تخصصی فرهنگ دفاعی لحاظ شود چرا که این حوزه‌ها با هم مرتبط هستند.

عاملی با  اشاره به تشکیل یک کمیته برای پیگیری و اجرایی‌سازی توافقنامه فی‌مابین دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی و ستاد کل نیروهای مسلح، گفت: برای اجرایی‌سازی توافقنامه فی‌مابین دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی و ستاد کل نیروهای مسلح با یک سازوکار ساده می‌تواند هم ابعاد کارشناسی و هم امکان نهایی‌سازی مصوبات را تأمین کند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: نمونه کارهای پیچیده و موازی تصویب انواع پیوست‌نگاری‌ها در طرح‌های بزرگ و متوسط است که پیوست گردشگری، پیوست محیط زیست، پیوست اجتماعی و پیوست فرهنگی نمونه آنهاست. البته در نظر است شورای عالی انقلاب فرهنگی نسبت به ادغام پیوست‌های فرهنگی و اجتماعی اقدام کند.
عاملی در ادامه گفت: با وجود ستاد هماهنگی مهندسی فرهنگی کشور و ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور باید از ایجاد شوراهای موازی و موازی‌کاری با این ستادها پرهیز کرد، البته عرصه دفاع فرهنگی، ابعاد خاص و قابل تأکید دارد.
اصغر عبداللهی مشاور دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در امور مجلس و فراسازمانی با بیان اینکه توافقنامه فی‌مابین دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی و ستاد کل نیروهای مسلح اتفاق بسیار مهمی برای هر دو نهاد است، ابراز امیدواری کرد: این توافقنامه موجب موجب علو درجات شهدا به خصوص شهید سردار سلیمانی شود.
وی در ادامه با اشاره به دستور جلسه که به بررسی بند ۹، ۱۰ و ۱۱ ماده ۲ توافقنامه اختصاص داشت، گفت: در این بندها طرح تشکیل شورای تخصصی فرهنگ دفاعی و تشکیل شورای جنگ نرم پیشنهاد شده است.
مهدی رضاییان عضو کمیسیون تخصصی ستاد هماهنگی و راهبردی اجرای نقشه مهندسی فرهنگی نیز گفت: طی جلسات مشترک دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی با ستاد کل نیروهای مسلح سه طرح برای حوزه فرهنگی و دفاعی و جنگ نرم تهیه شده و هر سه موضوع کار اولیه و کار کارشناسی انجام شده است.
وی افزود: طرح تشکیل شوراهای تخصصی فرهنگ دفاعی، امنیتی و اجتماعی و جنگ شناختی و ترکیبی توسط معاونت فرهنگی نیروهای مسلح تهیه شده و همین طور طرح تشکیل شورای جنگ نرم توسط معاونت خط مشی‌گذاری ستاد فرهنگ دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی تهیه شده است.
رضاییان در مورد بررسی حیطه اختیارات ستاد کل در امر گسترش آموزش عالی نیروهای مسلح گفت: این موضوع نیز طی جلسات مشترک دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی و ستاد کل نیروهای مسلح بررسی شده و طرح آن آماده ارائه است.

همچنین امیر سرتیپ باقری معاون آموزشی ستاد کل نیروهای مسلح اظهار داشت: در ستاد کل کارگروه تخصصی برای اجرای‌سازی توافقنامه فی ما بین دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی و نیروهای مسلح تشکیل و تقسیم کار انجام شده است.
وی ادامه داد: معاونت فرهنگی و معاونت علم و فناوری ستاد کل نیروهای مسلح بیشترین وظایف را برای پیگیری اجرایی‌سازی توافقنامه مذکور را بر عهده دارند.
او افزود: امکان عضویت رییس ستاد کل نیروهای مسلح در شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز فراهم و تسهیل شود.

در ادامه سردار ابوالفضل شکارچی معاون فرهنگی ستاد کل نیروهای مسلح ابراز امیدواری کرد: ما پیشنهاد داریم شوراهای تخصصی فرهنگ دفاعی و شورای جنگ نرم در دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی تشکیل و در ذیل آن اسناد مهم این حوزه تدوین و تهیه شود.
وی با بیان اینکه به نظر او از ظرفیت بسیج ۵ درصد هم استفاده نمی‌شود، گفت: ٢٢ قشر فعال کشور در بسیج عضویت دارند، به عنوان مثال ۹۰ هزار طلبه بسیجی در بسیج فعال هستند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: حدود ۵۰ هزار استاد بسیجی در کشور داریم که از این ظرفیت نیز می‌توان برای مقابله با جنگ نرم و تحول فرهنگی استفاده کرد. همچنین ۵ نهاد علمی در  بسیج فعال است لذا بسیج می‌تواند برای رسیدن به قله فناوری به عنوان یکی از اهداف نظام نیز کمک کند.
سردار شکارچی از تدوین سند اعتلای بسیج خبر داد و گفت: در این سند دورنمای چهل‌ساله دوم فعالیت بسیج پیش‌بینی شده است.

 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش