ترسی از نقش‌های منفی ندارم

تهران- ایرنا- رویا جاویدنیا، بازیگر و ایفاگر نقش مهشید در سریال «سایه‌بان» می‌گوید: از ایفای نقش‌های منفی ابایی ندارم و نگران واکنش مخاطب نیستم؛ اما امیدوارم در قالب چنین کاراکترهایی، کلیشه نشوم.

رویا جاویدنیا بیش از حضور در سایه‌بان در سریال های دیگری از جمله حیرانی و وضعیت سفید به ایفای نقش پرداخته بود. نقش مهشید سریال سایه‌بان (برادران محمودی، ۱۳۹۶)اما بیشترین تاثیر را در معرفی این بازیگر به مخاطب عام داشت.

او در سایه‌بان ایفاگر نقش زنی است که درگیر بدهی های مالی همسر ورشکسته اش شده و نگاه مثبتی به اطرافیانش ندارد. این زن بر سر راه ازدواج پسرش با دختر مورد علاقه او سنگ می اندازد و همه تلاش خود را می کند تا مانع این وصلت شود. جاویدنیا علت علاقه به ایفای نقش مهشید را در وهله اول به فاصله و اختلاف خصوصیات رفتاری این کاراکتر با ویژگی های اخلاقی خودش ذکر می کند و این شخصیت را کاراکتری خاص می ‌داند.

این بازیگر در عین حال خاطرنشان می‌ کند مهشید ذاتا بدجنس و قسی القلب نیست، بلکه به مانند هر انسانی، مجموعه‌ ای از خصوصیات اخلاقی مثبت و منفی را با هم دارد. او تاکید می ‌کند که مهشید قربانی شرایطی است که دیگران برایش ساخته اند و از چنین انسان سرخورده و زخم خورده ای، نمی توان انتظار مهربانی چندانی داشت. جاویدنیا تصریح می ‌کند از ایفای نقش‌ های منفی ابایی ندارد و نگران واکنش مخاطبان نیز نیست؛ اما در عین حال امیدوار است که در قالب چنین کاراکترهایی، کلیشه نشود. این بازیگر حضور برادران محمودی در مقام سازندگان سایه‌بان را دلیل اصلی بازی اش در این سریال ذکر می کند.

سریال سایه‌بان این شب ها روی آنتن آی فیلم عربی است. به همین بهانه با رویا جاویدنیا بازیگر نقش مهشید در این مجموعه نمایشی گفت‌وگو کرده‌ایم.

 امین تارخ، هستی مهدوی، محمدرضا غفاری، علی اوسیوند، محمد ولی زادگان، مجتبی پیرزاده، پریوش نظریه، رویا تیموریان و بهزاد فراهانی دیگر بازیگران سریال سایه بان را تشکیل می ‌دهند.

پیش از سایه بان در سریال های دیگری از جمله حیرانی و وضعیت سفید نیز حضور داشتید اما با نقش مهشید در سایه بان برای مخاطبان تلویزیون شناخته شدید. از حضور و نقش‌آفرینی در سایه بان بگویید.

نقش مهشید را خیلی دوست داشتم زیرا علاوه بر سهم مهم و حضور پررنگ در قصه، یک کاراکتر خاص هم بود. شاید همین ویژگی ها باعث شد این نقش دیده شود و در خاطر مخاطبان بماند.

 شاید یکی از دلایل جذابیت نقش مهشید به خاکستری بودن این کاراکتر بازگردد.

مهشید در مجموع، انسان بدجنس و بدقلبی نیست؛ اما مثل هر آدم دیگری یک سری خصوصیات منفی هم دارد. امثال مهشید در جامعه امروز ما فراوان هستند. همه آدم ها مجموعه ‌ای از ویژگی‌ های مثبت و منفی را با هم دارند که این نسبت در هر انسانی متفاوت است. در مهشید هم گاهی به نظر می ‌رسد خصایص منفی پررنگ تر هستند؛ اما در نهایت، انسان ذاتا بدجنسی نیست و هر چه می کند از نظر خودش به خیر و مصلحت است.

خودتان چقدر به مهشید بابت رفتارها و حرف هایش در قبال اطرافیانش به خصوص در سنگ اندازی سر راه ازدواج پسرش حق می دهید؟

مهشید خودش یک قربانی است. او در زندگی اش خیلی سختی کشیده و با دنیایی از بدهکاری مالی که شوهرش بالا آورده، رها شده است. او باید به تنهایی بار زندگی را به دوش بکشد، بدون آن که از سوی همسر یا اطرافیانش مورد حمایت واقع شود. از چنین زنانی چه انتظاری می ‌توان داشت؟ چطور می‌ شود از یک انسان با چنین شرایطی توقع داشت نسبت به همه بدبین نباشد. در مورد ازدواج پسرش هم مشکل خاصی با شخص سارا به‌عنوان عروس آینده اش ندارد، بلکه احساس می‌ کند اگر این وصلت بین پسر و برادرزاده اش سربگیرد، نتایج بهتری برای همه خواهد داشت.

هر چه می گذرد عیار بدجنسی مهشید بالاتر می ‌رود و جاهایی واقعاً بی رحم می‌شود.

بخشی از این بدجنسی که شما به آن اشاره می کنید به تحریک های برادرش بازمی ‌گردد که دوست دارد پسر مهشید دامادش باشد. این وصلت البته به واسطه کمک های مالی برادر، برای مهشید هم منفعت دارد و می ‌تواند باعث پرداخت بدهی‌ های مالی او شود. همه این عوامل باعث می ‌شود مهشید به مرور زمان مواضع سخت‌ تری بگیرد. البته این را هم نباید فراموش کنیم که میان پسر مهشید و برادرزاده اش از قبل علاقه عاطفی برقرار بوده است و زمینه قبلی وجود دارد.

 با ایفای نقش مهشید در سایه بان و پیش از آن نقش سهیلا در سریال وضعیت سفید نگران نیستید در قالب چنین کاراکترهایی یعنی زنان سرد و بی‌ روح کلیشه شوید؟

به شخصه با ایفای نقش ‌های منفی مشکلی ندارم، اما امیدوارم همه پیشنهادات شبیه این نقش ها نباشد. اتفاقاً بازی این نوع نقش‌ ها بسیار مشکل است و من هم ابایی از آن ندارم و چندان نگران بازخوردها نیستم؛ اما دوست دارم نقش های متنوعی را در کارنامه‌ ام داشته باشم.

 با چه بازخوردهایی از سوی مخاطبان سریال سایه بان مواجه شدید؟

یکی از عواملی که باعث شد احساس کنم کارم را در سریال به درستی انجام داده ‌ام، همین نظر و واکنش‌ های مخاطبان بود. وقتی می ‌دیدم و می‌ شنیدم مردم از بدجنسی های مهشید گلایه می‌ کنند، متوجه می ‌شدم توانستم نقش را باورپذیر و واقعی بازی کنم. ایفای این نقش چندان آسان نبود. به هر حال، این کاراکتر با شخصیت خودم خیلی تفاوت داشت و بازآفرینی رفتارها و واکنش های تند و خشنش برای خودم همراه با چالش بود.

 نقاط قوت سایه بان را در چه می بینید؟ این سریال در زمان پخش با استقبال خوبی از سوی مخاطبان مواجه شد.

همه عوامل این سریال حرفه ای و کاربلد بودند. همکاری و تعامل خیلی خوبی هم وجود داشت. برادران محمودی به کارشان مسلط هستند و اتفاقاً یکی از دلایل اصلی بازی من هم حضور آنها بود. همیشه دوست داشتم که با آنها همکاری کنم. تجربه همکاری خیلی خوبی را با هم داشتیم و یک رابطه سازنده میان ما برقرار بود. فیلمنامه سایه بان هم خیلی خوب نوشته شده بود و ساختار محکمی داشت.

 اطلاع دارید سایه بان در حال پخش از آی فیلم عربی است؟

بله، شنیده‌ام اما فرصت نکردم سریال را ببینم.

 خودتان بیننده‌ آی فیلم هستید؟

بله، آی فیلم را می ‌بینم و سریال هایش را دوست دارم. معمولاً تکرار سریال هایی را که ندیده ام از این شبکه تماشا می کنم. مثلاً خودم تماشای سریال پایتخت را از دست داده بودم و این شب ها به طور کامل از آی فیلم می ‌بینم. ای کاش آی فیلم سریال و فیلم های متعلق به دهه ۶۰ را که خیلی نوستالژیک هستند بیشتر پخش کند.

این روزها چه می کنید؟

در حال بازی در سریال همبازی به تهیه کنندگی نوید محمودی هستم. نقش‌ آفرینی در سریال سیاوش را هم به تازگی به پایان رسانده ام که قرار است از شبکه نمایش خانگی پخش شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 10 =

سرخط اخبار فرهنگ