مرکز جامع درمان و بازتوانی اعتیاد در مشهد افتتاح شد

مشهد- ایرنا- مرکز جامع درمان و بازتوانی اعتیاد مشهد در ارتباط ویدئوکنفرانسی با محمد شریعتمداری، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افتتاح شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، این مرکز عصر سه‌شنبه در ارتباط ویدئوکنفرانسی همزمان مراکز جامع درمان و بازتوانی اعتیاد ۲۲ استان کشور با وزیر تعاون به بهره‌برداری رسید.
مدیرکل بهزیستی خراسان‌رضوی در حاشیه این مراسم به خبرنگار ایرنا گفت: مرکز جامع درمان و بازتوانی اعتیاد "رویان توس" اولین مرکز از این نوع در استان خراسان رضوی است که در پاسخ به نیاز پیگیری درمان معتادان و توانمندسازی اقتصادی، اجتماعی، روانی و فرهنگی آنان راه‌اندازی شده ‌است.
حمیدرضا پوریوسف افزود: در این مرکز با ۱۰۰ نفر ظرفیت، کارگاه‌های اشتغالزایی، مرکز سم‌زدایی، مرکز مشاوره‌ روان‌شناسی و مددکاری، پزشک، پرستار و نهادی برای آموزش‌ها و برنامه‌های فرهنگی اجتماعی پیش‌بینی شده است.
وی ادامه داد: در مراکز فعلی درمان اعتیاد، یک پروسه‌ سم‌زدایی و درمان نسبی برای معتادان انجام می‌شود و البته تکمیل فرایند درمان و بازتوانی و بازگشت معتاد بهبودیافته به زندگی شخصی و اجتماعی، نیاز به مراکزی دارد که تمام مراحل سم‌زدایی، درمان اولیه، درمان روان‌شناسی، اقدامات مددکاری، اتصال به خانواده و محیط اجتماعی، اشتغال و پیگیری درمان انجام شود.
مدیرکل بهزیستی خراسان ‌رضوی با تاکید بر توانمندسازی بهبودیافتگان گفت: با افتتاح این مرکز و فعالیت آن، فرایند بیمارگیری، پروسه‌ درمان، تامین هزینه‌ها، شرایط اشتغال، تعامل با مراکز اشتغال و سایر موارد  بررسی و تجزیه و تحلیل می شود تا در تاسیس مراکز بعدی، نقایص احتمالی رفع و نقاط قوت، تقویت شود.

پوریوسف افزود: این مرکز در حاشیه بزرگراه مشهد- قوچان واقع شده و برای بهره‌برداری از آن سه میلیارد ریال اعتبار درنظرگرفته شده که یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال آن تا کنون پرداخت شده‌ است.
وی ادامه داد: این مرکز براساس میزان پذیرش، یارانه دریافت خواهد کرد و به ازای پذیرش و درمان هر نفر سالیانه مبلغ ۹۰ میلیون ریال یارانه برای این مرکز واریز و تخصیص خواهد یافت.
و در نخستین گام نیز فعالیت خود را با ۵۰ نفر متقاضی آغاز خواهد کرد.
براساس آمار در شهرستان مشهد با جمعیت حدود ۳.۲ میلیون نفر حدود پنج تا ۶ هزار معتاد متجاهر وجود دارد.

بیش از ۷۰۰ مرکز خود محرک یا کلینیک درمانی سرپایی در خراسان رضوی وجود دارد که از این تعداد ۶۰۰ مرکز در مشهد واقع است.

همچنین ۷۰ کمپ مجوزدار در خراسان رضوی وجود دارد که از این تعداد ۳۵ مرکز در مشهد و باقی آنها در سایر شهرستانها فعال هستند و در این حوزه  مراکز غیرمجاز نیز در استان خراسان رضوی فعالیت دارند.

۱۸ مرکز درمانی هم در حوزه ماده ۱۵ قانون مبارزه با مواد مخدر وجود دارد که به آنها مراکز "کاهش آسیب" یا "دی. آی. سی" گفته می‌شود که تامین هزینه‌های درمان در این مراکز به طور کلی با دولت است.

دو مرکز اقامتی بلندمدت نیز برای معتادان در خراسان رضوی وجود دارد که در آنها هزینه بالای درمان توسط خود فرد پرداخت می‌شود.

در حال حاضر دو مرکز ترک اعتیاد ماده ۱۶ مبارزه با مواد مخدر و تبصره ۲ این ماده قانونی هم در خراسان رضوی وجود دارد، در مراکز ماده ۱۶، هزینه درمان به طور کامل توسط دولت تامین می‌شود اما در مراکز تبصره ۲ این ماده قانونی، بخش خصوصی باید هزینه‌ درمان را از بخشهای مختلف تامین کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =

سرخط اخبار استان‌ها