حمله به کنگره چقدر برای آمریکایی‌ها هزینه داشت؟

تهران- ایرنا- خبرگزاری بلومبرگ در گزارشی با یادآوری حمله ۶ ژانویه (۱۷ دی) هواداران ترامپ به کنگره و برقراری جو امنیتی ناشی از آن در مراسم تحلیف جو بایدن چهل و ششمین رئیس جمهوری آمریکا، به بررسی زیان های اقتصادی آن در آمریکا پرداخته‌ است.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا به نقل از این خبرگزاری، صاحبان مشاغل محلی در واشنگتن می گویند، با لغو مراسم تحلیف و برقراری محدودیت های امنیتی در پی شورش در ساختمان کنگره ورشکستگی اقتصادی عظیمی در پایتخت آمریکا رخ داده است.

به طور معمول همیشه پس از مراسم تحلیف ریاست جمهوری در آمریکا، کسب و کارها با رونق بسیاری مواجه می شوند؛ هتل های بسیاری رزرو می شود و رستوران ها رونق بسیاری می گیرند.

اما مراسم تحلیف ریاست جمهوری «جو بایدن» متفاوت بود و با حضور پررنگ نیروهای گارد ملی بیشتر یادآور جنگ های داخلی بود. اقدامات امنیتی که در پی حمله ۶ ژانویه (۱۷ دی) در پایتخت آمریکا رخ داد و در پی آن منجر به برقراری بسیاری از محدودیت ها شد، هزینه سنگینی بر دوش اقتصاد محلی گذاشت. اکنون هم برنامه ریزی برای حفظ حدود پنج هزار نیروی گارد ملی در شهر تا اواسط ماه مارس (اواخر اسفند)، حتی در صورتی که وضعیت همه گیری ویروس کرونا عادی شود بازهم شرایط واشنگتن عادی نمی گردد.  

 ضربه اقتصادی که این شهر به دلیل ترس از انتقام جویی ۶ ژانویه متحمل شد، چه میزان بود؟

در پاسخ باید گفت در حالی که تهیه نتایج نهایی مدتی طول می کشد، موسسه «داون تون دی سی بیزینس» (Downtown D.C. Business) یک ضرر ۹ رقمی را تخمین زده است. «گری ویدیکومب» (Gerry Widdicombe) مدیر این موسسه بر این باور است که که از نقطه نظر همه گیری کرونا این شهر ۱۰۰ میلیون دلار از درآمد اولیه عقب مانده است.

اما تاثیر اقتصادی یک مراسم عادی تحلیف ریاست جمهوری به دو دسته تقسیم می شود؛ نخست، درآمد گردشگری که این مراسم برای شهر دارد از جمله رونقی که از محل ورود گردشگر شامل هتل ها و رستوران ها می شود. پس از آن هزینه خود این رویداد؛ که شامل برقراری امنیت، زیرساخت، پذیرایی و سرگرمی است.

به گفته کارشناسان  تخمین این امر بسیار دشوارتر است. دولت فدرال به طور معمول ۱۵۰ تا ۲۰۰ میلیون دلار برای این مراسم هزینه می کند و دستکم نیمی از آن برای برقراری امنیت و بقیه برای تولید هزینه می شود. دولت محلی نیز بخشی از این هزینه را تامین می کند هرچند امسال شهردار واشنگتن نسبت به عدم جبران هزینه های مراسم تحلیف رئیس جمهوری پیشین شکایت دارد.

در مراسم تحلیف بایدن، گذشته از همه گیری کرونا، تهدیدات امنیتی هم بر رونق این مراسم سایه افکنده بود. یک هفته پیش از مراسم تحلیف، رزرو هتل ها و رستوران ها در در پایتخت لغو شد. فروشگاه ها و رستوران های مرکز شهر که هزاران دلار برای نصب پوشش های امنیتی در و پنجره ها هزینه کرده بودند، با فرارسیدن مراسم تحلیف کاملا بسته شدند.

لذا با توجه به بروز همه گیری، بدست آوردن رقمی دقیق از تاثیر اقتصادی اقدامات امنیتی برای مراسم تحلیف بسیار مشکل است، زیرا هیچ مراسم تحلیفی تاکنون شبیه مراسم بایدن نبوده است. اما با این وجود مهم است که تاثیرات اقتصاد همه گیری ویروس کرونا را از اقدامات امنیتی جدا کنیم و به یاد داشته باشید که تحلیف تنها پنج روز از ۳۶۵ روز هر چهار سال است. حال آنکه گزارش ها نشان می دهد شیوع کرونا سبب ورشکستگی کامل هتل های نزدیک محل تحلیف شده اند، به گونه ای که حتی افزایش مهمانان مراسم تحلیف هم در طولانی مدت نمی تواند مشاغل این حوزه را نجات دهد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 9 =