۷ بهمن ۱۳۹۹،‏ ۱۱:۳۱
کد خبرنگار: 2331
کد خبر: 84199336
T T
۳ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

سومین شب اغتشاش و ناآرامی در هلند

تهران – ایرنا – هلند شاهد سومین شب ناآرامی و اعتراض به مقررات منع رفت و آمد شبانه به منظور جلوگیری از شیوع کرونا بود که در نتیجه آن دست کم ۷۰ نفر بازداشت شدند.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا از خبرگزاری رویترز، این اعتراض ها از روز شنبه در سراسر هلند آغاز شد که با تصمیم دولت برای اجرای منع رفت و آمد شبانه برای مقابله با کرونا ارتباط داشت.

اما به نظر می رسد ادامه تخریب و وقایع دیگر در شهرهای مختلف هلند انگیزه ای دیگری به خود گرفته است، نظر به اینکه اغتشاشگران اکثرا در سنین نوجوانی هستند.  

نیروهای امنیتی در شهر روتردام برای متفرق کردن معترضان از ماشین های آب پاش استفاده کردند و در شهر هارلم نیز به طرف جمعیت معترض گاز اشک آور شلیک شد.

مارک روته نخست وزیر هلند اغتشاش و شورش در این کشور را که در جریان آن معترضان به پلیس حمله کردند، محکوم کرد.

مقررات منع رفت و آمد برای اولین بار از زمان جنگ جهانی دوم در هلند اعمال شده است، پس از آنکه انستیتو ملی سلامت هلند در مورد موج جدید ابتلا به کووید – ۱۹ به واسطه شیوع گونه جدید و جهش یافته ویروس در انگلیس هشدار داد و حال آنکه موارد جدید ابتلا به کرونا در این کشور طی هفته های اخیر کاهش یافته است.

روز دوشنبه حدود ۴ هزار و ۱۲۹ مورد جدید ابتلا به کرونا در هلند گزارش شد که پایین ترین رقم از ۱ دسامبر ۲۰۲۰ (۱۱ آذر) بود.

پلیس اعلام کرد که در جریان ناآرامی هفته جاری در هلند، صدها نفر بازداشت شدند. معترضان به طرف نیروهای پلیس سنگ پرتاب کردند، در یک مورد حتی به طرف پلیس چاقو انداختند و یک مرکز آزمایش کووید – ۱۹ را آتش زدند.

پلیس یادآور شد که بیش از ۵ هزار و ۷۰۰ مورد جریمه برای نقض مقررات منع رفت و آمد صادر شده است که از ۹ شب تا ۴:۳۰ دقیقه صبح به وقت محلی اعمال می شود.

روته به خبرنگاران گفت: این مساله هیچ ارتباطی با اعتراض ندارد، بلکه خشونت جنایی است.

تصاویر منتشر شده در تلویزیون هلند، جوانان را در حال غارت فروشگاه ها، پرتاب دوچرخه ها و آتش زدن اماکن مختلف در شهر آیندهوون در جنوب هلند نشان می داد. دست کم ۵۵ نفر در این شهر بازداشت شدند.

در پی اجرای منع رفت و آمد شبانه، پلیس ضد شورش در ۱۰ شهر هلند مستقر شد. از سویی، در جریان اعتراض ها، معترضان خودروهای خود را روشن نگه داشتند، نیروهای پلیس با سنگ هدف قرار گرفتند و اموال عمومی تخریب شد.

پارلمان هلند هفته گذشته با استناد به این مساله که گونه جدید کرونای شناسایی شده در انگلیس، می تواند عامل افزایش موارد ابتلا به کووید– ۱۹ در این کشور باشد، به اعمال منع رفت و آمد در شهرهای مختلف رای داد.

مدارس و فروشگاه های غیرضروری در هلند از اواسط دسامبر (اواخر آذر) تعطیل شده است. رستوران ها در هلند نیز دو ماه قبل از این تاریخ بسته شده بود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha