شرکت در اجتماعات عامل افزایش بیماران کرونایی در همدان است

همدان- ایرنا- رییس دانشگاه علوم پزشکی استان همدان گفت: ابتلا به ویروس کرونا ناشی از شرکت در اجتماعات این استان در ۲ هفته گذشته روند افزایشی داشته است.

دکتر رشید حیدری مقدم روز سه شنبه در نشست اعضای ستاد استانی مدیریت کرونا استان همدان اظهار داشت: با آبی شدن وضعت کرونایی در برخی از شهرستان ها شاهد افزایش تجمع ها بودیم که این عامل موجب افزایش ۱۳ درصد موارد ابتلا به علت شرکت در اجتماعات شد.

وی با بیان اینکه سهم تماس درون خانگی کاهشی یافته است  اظهار داشت: سهم رعایت فاصله گذاری اجتماعی در بروز کرونا ۲.۳ درصد بود که با چهار برابر رشد به هشت درصد رسیده است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی استان همدان ادامه داد: همچنین سهم تماس شغلی بین کارکنان ادارات در بروز کرونا کاهش است و به علت سردی هوا کاه مسافرت ها نقش سفر در شیوع این ویروس نیز از ۲.۳ درصد ه صفر رسیده است.

دکتر حیدری مقدم گفت: استان همدان از یکماه گذشته شاهد سیر نزولی کرونا بوده و هم اینک آمار بیماران بستری مثبت از ابتدای اپیدمی این ویروس تا پایان روز گذشته به ۱۰ هزار و ۹۷ بیمار و بیماران سرپایی مثبت به  ۱۸ هزار و ۳۱۷ نفر رسیده است.

وی با بیان اینکه کرونا جان یک هزار و ۴۶۰ بیمار را در همدان گرفت افزود: ۲۳ر هزار ۸۷۷ بیمار به علت علائم حاد تنفسی به بیمارستان مراجعه کردند که ۱۰ هزار و ۹۷ نفر به علت اباتلا به کرونا بستری شدند همچنین ۴۲ هزار و ۱۴۳ نفر به مراکز سرپایی مراجعه کردند نتیجه آزمایش بیش از ۱۸ هزار نفر مثبت بود.

رییس دانشگاه علوم پزشکی استان همدان گفت: این استان سه پیک تجربه شده و در پیک نخست شمار مبتلایان مثبت به ۲۵ تا ۳۰ نفر، پیک دوم به ۶۰ نفر و پیک سوم به ۱۵۰ مثبت رسید با این وجود پیک غیر قابل کنترل تجربه نشده است.

حیدری مقدم افزود: هم اینک در شهرستان اسدآباد وضعیت کرونا قابل قبول است با این وجود باید آمار بیماریابی را برای جلوگیری از سرایت آن به اطرافیان بیمار و همه گیری، افزایش داد.

وی ادامه داد: بیماری کرونا در شهرستان بهار به صورت خفیف افزایش است در تویسرکان نیز آمار بیماران فوتی رو به افزایش است بنابراین باید بیماریابی را به صورت جدی افرایش داد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی استان همدان تاکید کرد: جبهه جنگ ما خانه بهداشت است چرا که با شناسایی بیماران در این بخش شاهد خلوت شدن بیمارستان و موفقیت برنامه های بهداشت و درمان می شود.

حیدری مقدم ادامه داد: نگرانی هایی درباره شهرستان رزن و درگزین وجود دارد و در رزن شناسایی بیماران سرپایی رو به افزایش بوده و شاهد طغیان کرونا در روستایی بابانظر بودیم.

وی یادآوری کرد: میزان ابتلا به کرونا در شهرستان درگزین با توجه به جمعیت ۴۰ هزار نفری آن زیاد است چرا که در زمستان شب نشینی روستاییان بیشتر شده است بنابراین بیمار یابی فعال و «رپیدتست» به عنوان شاخص برای ما مد نظر است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی استان همدان گفت: وضعیت کلی استان همدان بیانگر این است که در شهرستان فامنین کمترین میزان بروز تجمعی را داشته و درگزین بیشترین امار ابتلا را به نسبت جمعیت دارد.

حیدری مقدم با عنوان اینکه شاخص سرایت پذیری کرونا در همدان ۸۸ صدم و مجموع بیمار سرپایی و بستری ۱.۱ صدم است افزود: هم اینک ۲۷۱ بیمار در بیمارستان های این استان بستری بوده که ۴۴ نفر از آنها در بخش آی.سی. یو هستند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha