صادرات به آفریقا با حمایت بخش خصوصی و دولتی توسعه می‌یابد

تهران- ایرنا- رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران گفت: با استفاده از ظرفیت‌های وزارتخانه‌ها، نهادهای بین‌المللی و حمایت از بخش‌ خصوصی صادرات به آفریقا توسعه می‌یابد.

به گزارش روز سه‌شنبه ایرنا از سازمان توسعه تجارت ایران، «حمید زادبوم» در دیدار با دستیار وزیر و مدیرکل خاورمیانه عربی و شمال آفریقای وزارت امور خارجه با تشریح آخرین وضعیت روابط تجاری ایران و آفریقا، به معرفی‌ برنامه‌های این سازمان طی سه سال آتی ( ۱۴۰۲- ۱۴۰۰) در زمینه توسعه تجارت با کشورهای آفریقایی پرداخت.

وی با اشاره به ظرفیت‌ها و راهکارهای توسعه صادرات به آفریقا، بر استفاده از ظرفیت‌های دیگر وزارتخانه‌ها و نهادهای بین‌المللی و حمایت از بخش‌ خصوصی و سفارتخانه‌های آفریقایی در تهران در زمینه توسعه صادرات به این کشور تاکید کرد.

فرزاد پیلتن مدیر کل دفتر عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت ایران، نیز اظهار داشت: مقرر شده هماهنگی و همکاری لازم بین وزارت امور خارجه و سازمان توسعه تجارت ایران در تدوین و تکمیل برنامه افزایش تجارت به کشورهای آفریقایی و اجرای فعالیت‌های پیش‌بینی شده در برنامه توسعه با آفریقا صورت گیرد. 

وی افزود: در زمینه برگزاری رویدادهای تجاری مانند برگزاری نمایشگاه‌ها و تبادل هیات‌های تجاری نیز هماهنگی لازم بین سازمان توسعه تجارت ایران و وزارت امور خارجه انجام خواهد شد.

پیلتن خاطرنشان کرد: همکاری و هماهنگی سفارتخانه‌‎های ایران و دفتر عربی آفریقایی سازمان توسعه تجارت ایران در اجرای برنامه توسعه صادرات به آفریقا و همچنین استفاده از ظرفیت‌های دیگر وزارتخانه‌ها و نهادهای بین‌المللی و همچنین حمایت از بخش‌های خصوصی و سفارتخانه‌های آفریقایی در تهران در زمینه توسعه صادرات به این کشور و همکاری جهت برقراری ارتباط بیشتر میان سفرای ایران در کشورهای آفریقایی با بخش خصوصی و صنایع کشور از دیگر موارد مطرح شده در این جلسه بود.

در ادامه این دیدار که با حضور کارشناسان دفتر عربی و آفریقایی  سازمان توسعه تجارت ایران و اداره کل آفریقای وزارت امور خارجه برگزار شد، امکانات و ظرفیت‌های متقابل سازمان توسعه تجارت ایران و وزارت امور خارجه در حوزه صادرات به آفریقا مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

به گزارش ایرنا، تجارت ایران با قاره آفریقا در هفت ماهه امسال بالغ بر ۹۵۹ هزار و ۸۴۸ تن به ارزش ۱۸۰ میلیون و ۴۳۲ هزار و ۱۶۱ دلار بوده است.

با وجود تحریم ها و شرایط ناشی از شیوع جهانی ویروس کرونا، سهم صادرات محصولات ایرانی به آفریقا ۹۵۱ هزار و ۵۴۹ تن برابر با ۱۶۰ میلیون و ۱۱۳ هزار و ۴۵۲ دلار بود، در حالی که میزان واردات ایران از آفریقا، رقم هشت هزار و ۲۹۹ تن به ارزش ۲۰ میلیون و ۳۱۸ هزار و ۷۰۹ دلار را به ثبت رسانده است.

دوغ، شیر، خامه و لبنیات، انواع خرما، خمیرهای غذایی و خوراکی، گچ و سیمان، کربن، انواع صفحه و ورق فلزی، تجهیزات ساختمانی، شیشه، انواع میله های آهنی، آلومینیوم، انواع اسید، پسته، انواع گل برای مصارف عطرسازی، شیره و عصاره شیرین بیان، تجهیزات پزشکی و دانه ها و میوه های روغنی در شمار اقلام صادراتی ایران است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha