رئیس جمهوری چین: برای برگزاری المپیک زمستانی پکن آماده ایم

تهران- ایرنا- در شرایطی که وضعیت برگزاری المپیک به تاخیر افتاده توکیو همچنان در هاله ای از ابهام بسر می برد. "شی جین پینگ" رییس جمهوری چین در تماسی تلفنی با "توماس باخ" رییس کمیته بین المللی المپیک از آمادگی کشورش برای برگزاری به موقع بازی های زمستانی پکن خبر داد.

به گزارش ایرنا، خبرگزاری "شینهوا"ی چین روز سه شنبه گزارش کرد: شی در این تماس به باخ گفته است که کشورش مایل است برای اطمینان از ایمنی و میزبانی مناسب بازی های المپیک توکیو و پکن با کمیته بین المللی المپیک و سایر کشورها همکاری کند.

او با بیان اینکه چین اقدامات قاطعی در برابر کرونا اتخاذ کرده است گفت: معتقد است طرف چینی همه تدارکات لازم را طبق برنامه ریزی انجام خواهد داد و المپیک پکن را با موفقیت برگزار خواهد کرد.

رییس جمهور چین اظهار داشت: چین با تلاش و مهار موثر کرونا شاهد احیاء رشد اقتصادی شده و امکان برگزاری بازی های زمستانی المپیک پکن را فراهم کرده است و ضمن اجرای جدی تدابیر پیشگیرانه کرونا، در حال تدارک برگزاری بازی های زمستانی المپیک است.

وی افزود: چین با استفاده از فرصت برگزاری بازی های زمستانی المپیک توسعه ورزش های برفی و یخی را ترویج می کند و برای برگزاری موفق آن آمادگی کامل دارد. شهر پکن به عنوان تنها شهر میزبان هر دو بازی های تابستانی و زمستانی المپیک به مسابقات المپیک خدمات ویژه ای ارائه می دهد.

رییس کمیته بین المللی المپیک هم با قدردانی از دستاوردهای چین در مبارزه با کرونا و احیای رشد اقتصادی اظهار داشت: با اهمیت دادن دولت و حمایت مردم چین، تدارکات بازی های زمستانی پکن با وجود شیوع کرونا به پیشرفت های بسیاری رسیده است. این کمیته مایل است با تلاش مشترک چین، بازیهای زمستانی المپیک را با موفقیت، شکوه و ایمنی برگزار کند.

باخ ضمن ابراز مخالفت با سیاسی کردن ورزش بر تقویت همکاری راهبردی طولانی مدت با چین تأکید کرد.  

بازی‌های المپیک زمستانی ۲۰۲۲ قرار است تابستان سال آینده میلادی در پکن برگزار شود.

آلماتی و پکن دو شهر نامزد برای برگزاری این مسابقات بودند و در نهایت پکن بعنوان میزبان المپیک زمستانی ۲۰۲۲ معرفی شد. با وجود نگرانی از کمبود برف طبیعی در کوه‌ها، پکن به دلیل میزبانی موفق المپیک ۲۰۰۸، به شانس اول میزبانی المپیک زمستانی بدل شد و در رقابت نهایی، با ۴۴ رای در مقابل ۴۰ رای آلماتی، میزبانی را به دست آورد.

پایتخت چین اولین شهری خواهد بود که هم میزبان المپیک تابستانی و هم زمستانی بوده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 1 =