تامین اجتماعی ۳۲ هزار میلیارد تومان در کشور مطالبه دارد

قزوین – ایرنا – مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی گفت: در کل کشور ۳۲ هزار میلیارد تومان از کارگاه‌های مختلف مطالبه داریم که نمی‌توانیم آنها را وصول کنیم.

به گزارش ایرنا، مصطفی سالاری روز سه شنبه در ستاد تسهیل و رفع موانع تولید استان قزوین، افزود: سازمان تامین اجتماعی ۴۶ میلیون نفر را تحت پوشش دارد و به رغم ضمانت اجراهای خوبی که در قانون برای آن در نظر گرفته شده، باز در وصول مطالبات خود با مشکلاتی مواجه است.

وی با اشاره به ۳۲ هزار میلیارد تومان مطالبات این سازمان در کشور، افزود: ما چون نمی توانیم این مطالبات را از کارگاه‌ها وصول کنیم با استفاده از راهکارهای مختلف نظیر امهال و تقسیط برای وصول این موجود تلاش می‌کنیم تا به کارگاه‌ها هم فشار نیاید.

این مسوول گفت: اگر ما نصفی از این مطالبات را دریافت کنیم حدود ۱۵ درصد از مطالبات بازنشستگان را تسویه ‌می‌کنیم و میزان رضایت را در میان این قشر افزایش خواهیم داد.

سالاری گفت: ما باید دغدغه تولیدکنندگان و واحدها را نیز داشته باشیم ولی همزمان با آن از سوی دیگر نیز توجه داشته باشیم تا گشایشی ایجاد شود و به واحدهای تولیدی فشار کمتری وارد گردد.

این مسوول با اشاره به وظایف تامین اجتماعی، افزود: این دستگاه در قبال ۴۶ میلیون نفر از جمعیت تحت پوشش خود در سطح کشور، وظایف مشخصی دارد که بودجه آنها از محل وصولی این افراد از سهم کارگر و کارفرما تامین می‌شود.

وی با تاکید بر درست بودن موضوع سه جانبه گری در تعیین اهداف و برنامه‌های سازمان، گفت:  چون منابع سازمان از محل وصولی کارگران و کارفرمایان تامین می شود بنابراین باید در هزینه کرد آن نیز خود آنها نقش و تصمیم گیری داشته باشند.

سالاری با اشاره به پرداخت حقوق و مستمری کافی به بازنشستگان، افزود: هم اینک حدود سه میلیون و ۶۰۰ هزار بازنشسته از سازمان حقوق می‌گیرند که تعداد آنها با خانواده حدود ۱۱ میلیون نفر می‌شود.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی گفت: اگر درآمدهای ماهیانه سازمان وصول نشود گاهی برای دو روز از بانک رفاه وام می‌گیریم تا هیچ گرفتاری در ذهن مستمری بگیران، از کارافتادگان و دریافت کنندگان بیمه بیکاری ایجاد نشود.

وی با اشاره به خدمات سازمان در بحث درمان، گفت: هم اینک ۴۶ میلیون نفر جمعیت تحت پوشش سازمان، همه دفترچه دارند و امیدواریم بتوانیم دفترچه را در چند ماه آینده حذف کنیم و جامعه هدف ما با کد ملی بتوانند از آزمایشگاه‌ها و مراکز درمانی خدمات دریافت کنند.

سالاری ادامه داد: در خدمات درمانی حتما نیاز است که کارهای جدیدی انجام دهیم تا ذهن جامعه هدف ما دغدغه‌ای برای هزینه‌های ناگهانی درمانی نداشته باشد.

وی با بیان اینکه مسایل رفاهی بازنشستگان نیز جزو تعهدات سازمان است، گفت: تامین اجتماعی پرداخت کمک هزینه از بدو تولد تا ازدواج و تدفین را در قبال جامعه هدف خود تعهد دارد و اگر کار خود را درست انجام ندهد بخش بزرگی از جامعه آسیب می‌بیند.

سالاری خاطر نشان ساخت: اینکه سازمان چقدر منابع داشته باشد و چقدر جامعه ۴۶ میلیون نفری خود را تحت پوشش قرار دهد به کمک همه دستگاه‌ها از مجلس و دولت نیاز دارد.

وی گفت: خوشبختانه دولت پشتیبان ما است و تاکنون جز حمایت از آن ندیده‌ایم و اگر کارها جلو رفته است با حمایت همه دستگاه‌ها صورت گرفته است.

این مسوول با بیان اینکه سازمان تامین اجتماعی در قزوین از یک بابت شرایط خوبی دارد، افزود: هم مدیران سابق تامین اجتماعی استان و هم مدیران فعلی واقعا مدیرانی هستند که با کمترین حمایت، بیشترین اثرگذاری را برای رفاه مردم و بهبود وضعیت جامعه هدف داشته‌اند.

وی گفت: در استان قزوین از یک و میلیون و ۳۰۰ هزار نفر جمعیت، حدود ۶۶ درصد بیمه شده سازمان تامین اجتماعی هستند و نسبت بیمه شده در استان به نسبت میانگین کشوری بیشتر است که به صنعتی بودن استان مربوط می‌شود.

سالاری ادامه داد: در استان، سه هزار و ۳۵۰ واحد تولیدی مستقر بوده که وظیفه سازمان تامین اجتماعی را نسبت به استان سنگین کرده است و باید در قبال کارگران به وظایف و تعهدات متقابل خود برای ارایه بهتر خدمات تلاش کنیم.

در ادامه این جلسه موضوع واحدهای تملک شده توسط بانک تجارت، توسعه شهرک کاسپین به میزان ۳۰۰ هکتار بررسی شد و اتاق بازرگانی، کانون کارفرمایان و خانه صنعت استان گزارشی در خصوص قانون کار ارایه کردند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 7 =