چهار طرح گردشگری و صنایع دستی در استان مرکزی آماده بهره‌برداری است

اراک - ایرنا - مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی گفت: چهار طرح گردشگری و صنایع دستی در ایام‌الله دهه فجر امسال در این استان به بهره‌برداری می‌رسد.

«مصطفی مرزبان» روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: اقامتگاه بوم‌گردی، مجتمع گردشگری و ۲ بازارچه صنایع‌دستی از طرح‌های پیش‌بینی شده برای افتتاح در ایام‌الله دهه فجر در استان مرکزی است.

وی اظهار داشت: ۹۵ میلیارد ریال اعتبار برای  اجرای طرح‌های گردشگری با  زمینه اشتغال  ۳۸ نفر و سه میلیارد ریال برای بازارچه صنایع دستی با اشتغالزایی ۲۴ نفر هزینه شده است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی گفت: کاروانسرای تاریخی دودهک در شهرستان دلیجان به عنوان مجتمع تاریخی گردشگری با محوریت اسکان در فضای سنتی توسط بخش خصوصی بازسازی، تجهیز و آماده بهره‌برداری  شده است.

مرزبان افزود: همچنین بهره برداری از بازارچه‌های صنایع دستی در شهرهای کمیجان و نیم‌ور نیز با هدف حمایت و ترغیب هنرمندان و تولیدکنندگان صنایع‌دستی در سال جهش تولید احداث شده است.

مرزبان افزود: با افتتاح این ۲ بازارچه در مجموع استان مرکزی دارای ۱۱ بازارچه صنایع دستی خواهد شد که در این بازارچه ها تولیدات هنرمندان بدون واسطه در اختیار مردم و گردشگران قرار می گیرد.

وی نصب پلاک روستای ثبت ملی شده صنایع‌دستی سمقاور، برپایی نمایشگاه‌ و بازارچه‌های صنایع‌دستی، گلباران نمادین تندیس حضرت امام خمینی(ره)،  کتابت دیوان حضرت امام(ره) در موزه مفاخر و دیدار با خانواده معظم شهداء و ایثارگران را از دیگر برنامه‌های این اداره کل در ایام دهه فجر است.

بیش از ۲ هزار جاذبه گردشگری در استان مرکزی شناسایی شده که ۸۷۳ اثر تاکنون در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

۳۴۸ رشته صنایع دستی در کشور وجود دارد که از این تعداد ۱۱۰ رشته در استان مرکزی فعال است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =

سرخط اخبار استان‌ها